"נעלה את המיסים על העשירים"

קרן ברל כצנלסון מתנגדים למכסים שכחלון הוריד על מוצרי תינוקות וילדים, ודורשים מעונות ממשלתיים, מפוקחים וחינמיים "בלי טריקים" החל מסיום חופשת הלידה.

עכשיו, אני לא יודע אם משתתפת "מחאת העגלות" שהציגה את הסרטון מודעת לזה, אבל יש טריק כזה שאין ברירה להשתמש בו כשמגדילים את הוצאות הממשלה, וזה להעלות מיסים.

התשובה האוטומטית לזה היא "נעלה את המיסים על העשירים". עכשיו, זה היה יכול להיות מגניב אם לא היו אומרים את זה בכל פעם, מה שגרם לזה שהעשירון העליון כבר משלם 75% ממס ההכנסה בישראל ושני העשירונים העליונים משלמים 90% ביחד. יש בישראל את אחת ממערכות המס הכי פרוגרסיביות במערב, ויש גבול לכמה שאפשר להעלות את המס לעשירים עד שזה כבר לא יביא יותר תקבולים (כי בריחת השקעות ותכנון מס), בנוסף לפגיעה ארוכת הטווח בכלכלה. מס חברות, כך מראים המחקרים הרלוונטיים, מגולגל ברובו לעובדים ולצרכנים והוא פוגע אנושות בתחרות, במיוחד בדחיית השקעות בינלאומיות.

אז נשארו בערך שתי אפשרויות: אפשר למסות גם את ההכנסה של העניים ומעמד הביניים כמו בדנמרק ובשוודיה, אבל זה פשוט אומר לקחת מכיס אחד שלכם ולהניח בכיס השני (אחרי שהפקידים, הפוליטיקאים והמקורבים לקחו את חלקם). אותו הדבר חל גם על מיסוי הצריכה דרך מע"מ, שפוגע בעיקר בעניים ביותר.

בעצם, יש עוד אפשרות. אפשר גם לקצץ בהוצאות ממשלה אחרות וככה לשמור על המסגרת התקציבית. אז קרן ברל כצנלסון, במה אתם רוצים לקצץ? בביטחון? בחינוך? בבריאות? ברווחה? תסבירו כמה השאיפות שלכם עולות לנו, במה הייתם מקצצים כדי לממן את זה, ולמה זה עדיף. אם תמצאו דברים מספיק מזיקים למשוך מהם מימון ממשלתי, אני אפילו עשוי להסכים.

אבל עד אז, תפסיקו להעמיד פנים כאילו יש מתנות חינם. בסוף כולנו משלמים את המחיר.

עידן דה ארץ,
0 תגובות