רשות המסים היא המחוקק

בועדה לביקורת המדינה, דנים על השערורייה שנחשפה בדוח המבקר האחרון ועברה לחלוטין מתחת לרדאר: מתברר כי רשות המסים לקחה לעצמה את תפקיד המחוקק והעניקה פטורי מס מופלגים לקרנות הון זרות בלי הסמכה בחוק, בלי קריטריונים, בלי בקרה ובלי הערכה של תועלת משקית.

כמקרה בוחן מדברים על קרן אייפקס, שקנתה את תנובה, העלתה מחירים, סחטה את הציבור, פיטרה עובדים ומכרה לברייטפוד הסינית וכל זה בפטור מלא ממס!

מנהל מחלקה במשרד מבקר המדינה התריע כי מדובר בתופעה שלא ניתן כלל לעמוד את היקפה משום שבשל חוסר השקיפות המוחלט ברשות המיסים לא יודעים למי ניתנו הפטורים, מה הקריטריונים, למי ניתנו ההטבות, מדובר באובדן מס מטורף שאף אחד לא יכול אפילו לאמוד.

אי אפשר להתעלם מכך שנראה שרשות המיסים מגלה רוח די מזלזלת בדוח מבקר המדינה. עצוב שעם האזרח הקטן רשות המיסים תתחשבן עד השקל, אולם עם קרן זרה שמרוויחה מיליארדים על גב הציבור הישראלי ולא משלמת על כך שקל, הכל סבבה.

מדובר בחשיפה בעלת השלכות רוחב על המשק הישראלי, ושאפו לשלי יחימוביץ על הובלת הנושא. אנו בוחנים כעת פעולה לקידום תיקון חקיקה שיקבע קריטריונים ברורים שישקלו את השיקולים הכלל משקיים ויפסיקו את האפליה הלא סבירה הזו.

לינור דיוטש,
0 תגובות