"מספר הכספומטים עלה בצורה דרמטית"

ועדת הכלכלה של הכנסת, בראשות ח"כ איתן כבל, התכנסה לישיבה מיוחדת על מנת לבחון פתרונות לעמלות משיכת מזומן בכספומטים.

הדיון התקיים ביוזמת היו"ר כבל, שאמר כי "חובתם של הבנקים לתת את השירות של משיכת מזומנים בצורה שכל אחד יוכל להגיע לכספומטים בלי שיצטרך לקחת שני אוטובוסים או ללבוש בגדי ספורט ולצאת למסע". הוא הזכיר את הצעת החוק של ח"כ דוד ביטן, להגביל את עמלת המשיכה בכספומטים הפרטיים, ואמר כי "היא מסירה אחריות מהבנקים, אך זו חובתם של הבנקים, שהכסף שלנו נמצא אצלם, לתת לנו את השירות הזה. זה נכון שיש אפליקציה אבל שושנה כבל עדיין צריכה לקום וללכת לסניף שלה, וכמו כל אחד אחר זה אומר לקחת שניים או שלושה אוטובוסים".

ח"כ יעקב פרי אמר כי הוא "מבקש להציג עמדה פחות פופוליסטית, הצרכן הישראלי חכם ולפי נתוני בנק ישראל הוא לא ממהר לבחור בכספומטים הפרטיים ולמרות שהם מהווים 645 מהמכשירים הציבור מושך מהם רק 7% מהכסף. זאת אומרת שהציבור יכול לבחור שלא ללכת אליהם". הוא הוסיף כי הכספומטים הפרטיים עונים על צורך והם צריכים להיות שירות משלים, והוא נגד רגולציה על חברות פרטיות. ח"כ יוסי יונה אמר כי איפה שהוא גר לא חסרים כספומטים בנקאיים, אך הבעיה היא שהם חסרים בפריפריה, וקרא למפקחת על הבנקים לפעול מול הבנקים ולהגביר את פריסת הכספומטים. ח"כ עבד אל חכים חאג' יחיא אמר כי צריך ללחוץ על הבנקים להוריד עמלות גם בכספומטים המרוחקים, ולהגביר את הפיזור. ח"כ יעקב אשר אמר מנגד כי צריך להיזהר שלא לגרום למצב שהכספומטים הפרטיים יהיו לא רווחיים וייעלמו.

המפקחת על הבנקים השיבה לטענות ואמרה כי העובדות מראות שמספר הכספומטים עלה דרמטית מ-2012, ב-515 כספומטים, ומספר הכספומטים החוץ בנקאיים גדל הרבה יותר, כך שמצב תושבי ישראל רק השתפר. היא הוסיפה כי בעקבות החוק שיזם היו"ר כבל שמטיל על הבנקים חובה לקבל את אישורה של המפקחת לסגור סניפים, היא מבצעת עבודה בעניין זה כדי להבטיח שגם אם סניף נסגר זמינות השירות של משיכת מזומן נשמרת. "התחלנו לבקש מהבנקים, יותר ויותר, להשאיר כספומט במקום הסניף שנסגר – כך קרה ב-20 מקרים לאחרונה", אמרה. היו"ר כבל אמר בתגובה כי זה צריך להיות חובה – בכל מקום בו נסגר סניף חייב להישאר כספומט.

במסגרת המיזם "אני רק שאלה", של המשמר החברתי, הפנתה רעות ברג למפקחת את שאלת הציבור: "למה הפיקוח על הבנקים לא מחייב את הבנקים להפעיל מספר סביר של כספומטים בפריסה רחבה. המפקחת בר השיבה ואמרה: "כשהשוק נותן פתרון לא נכון שהרגולטור יתערב, כי יהיו לזה עלויות שיושתו על הציבור. לא רק שאין בעיה, אלא שהזמינות השתפרה ומספר הכספומטים, הבנקאיים והלא בנקאיים, עלה בצורה דרמטית בשנים האחרונות".

נציגי החברות הפרטיות המפעילות כספומטים ברחבי הארץ הסבירו כי לא נשאר להם רווח גדול מהפעילות גם אם העמלות עומדות על 5-8 שקלים, אם בכלל, ואמרו כי החברות קמו לאחר שזיהו צורך של הציבור. מנכ"ל איגוד הבנקים, משה פרל, אמר כי "אין שום בדל של בעיה בנגישות של הציבור למזומן. רוב הציבור מושך מזומן 14 פעמים בשנה, ומצליח לעשות את זה במכשירים המפוקחים. ב-2014 כפו עלינו למכור את הפעילות של הכספומטים ולבוא אלינו עכשיו ולהגיד לנו להקים מערך כזה מחדש הייתי קורא לזה 'הרצחת וגם ירשת', אבל אני לא אשתמש בביטוי הזה". מנכ"ל המועצה לצרכנות, ג'וש גולדשמיט, אמר כי יש כספומטים שבהם העמלות מגיעות גם ל-8.9 שקלים וזה גורם שמשפיע על הזמינות. הוא הוסיף ואמר כי צריך שהגילוי הנאות של העמלה יהיה באמצעות שילוט כבר על המכשיר עצמו, ולא יופיע רק אחרי שהלקוח כבר הכניס את הכרטיס.

היו"ר כבל סיכם ואמר כי "הבנקים, שמנהלים את הכסף שלנו, אמורים לתת לנו את מקסימום השירותים ומי ששולח אותנו לכספומטים הפרטיים לא מבין איך הדברים צריכים להיראות". הוא הוסיף כי הוא לא היה רוצה לדרוס את השוק הפרטי, אבל אם החברות הפרטיות לא יצליחו לטפל בעניין העמלות בסוף תקודם הצעת החוק של ח"כ דוד ביטן להגבילן. "חייבת להיות פריסה רחבה הרבה יותר של כספומטים בנקאיים", סיכם היו"ר כבל.

כמו כן, במהלך הישיבה דרש היו"ר כבל את התייחסות המפקחת על הבנקים לפרסומים על כך שבנק מזרחי טפחות ירכוש את בנק אגוד, ואמר: "בסוף לא יישאר כלום ממסקנות ועדת שטרום ומהניסיון לייצר תחרות בין הבנקים". הוא אף ביקש את התייחסות המפקחת להפגנת כ-1,500 עובדי בנק איגוד. המפקחת השיבה ואמרה: "העסקה תיבדק קודם כל על ידי הרשות להגבלים עסקיים. אנחנו כבנק ישראל בחנו את זה מראש והנתונים שלנו מראים שבנק איגוד לא תורם לתחרות והמיזוג יכול להגביר תחרות, כעוד גוף שיתחרה בבנקים הגדולים. באשר לעובדים, יש 1,200 עובדים בבנק איגוד ואמרתי בצורה חד משמעית לשני הצדדים שאני מצפה שתהליך המיזוג יעשה בצורה מכבדת את העובדים תוך הגעה להסכמות. מצפה שחלק גדול מהעובדים כן ייקלטו ואלה שלא יקלטו יוכלו לפרוש בתנאים טובים, וצריך לאפשר את השיח הזה". נציג רשות ההגבלים העסקיים, אלעד מגדסי, התייחס גם הוא למיזוג ואמר: "התבשרנו היום על ההסכם, אנחנו אמורים לקבל תוך זמן קצר הודעות על המיזוג ולהתחיל בבדיקה. להערכתי הבדיקה תארך מספר חודשים. לא ניתן להתחיל לבצע את המיזוג ללא אישור הממונה". 

שגית לוי,
0 תגובות