סגירת מפעל נגב קרמיקה: ח"כים תקפו את הבעלים

בדיון מיוחד ומשותף לוועדות העבודה והרווחה והכלכלה בכנסת, בנושא סגירתו הצפויה של מפעל נגב קרמיקה, אמר יו"ר ועדת הכלכלה, ח"כ איתן כבל (המחנה הציוני): "אי אפשר לעבור לסדר היום על כך שהנהלת המפעל בחרה לא להגיע לדיון. יש להרים מסך מעל המשקיעים. אנחנו רוצים לדעת מיהם האנשים האלה, שנתנו ידם בחוצפה כל כך גדולה, לא להתחשב בעובדים ולא להתחשב בכנסת. מנכ"ל משרד הכלכלה כתב לנו כי הם דוחים את טענות ההנהלה בשאט נפש והם היו נכונים לתת הלוואה או מענק מותנה והעבירו פניות של משקיעים פוטנציאליים, אולם לא זכו למענה מצד הבעלים. נכון לרגע זה, יש גורם, רב בריח, שרוצה להיכנס למו"מ. ההנהלה הנוכחית איננה טורחת אפילו להיפגש אותו. הם לקחו איתם את השמנת בדמות מחיקת החובות".

יו"ר ועדת העבודה והרווחה, ח"כ אלי אלאלוף (כולנו), פנה למבקרת הבכירה בבנק ישראל, רעיה ויטנברג שפרנט, ושאל: "האם בנק ישראל היה בתמונה כשהבנקים מחקו לבעלים החדשים את חובות המפעל, בסך מאות מיליונים?. שפרנט השיבה: "אנחנו לא מלווים כל עסקה. אני מנועה מלהתייחס מעבר לכך". עוד אמרה:  "בנקים לוקחים בחשבון לא רק שיקולים כלכליים טהורים, כמו למשל מניעת פיטורי עובדים. למקרה הספציפי לא אוכל להתייחס". עובד מפעל נגב קרמיקה, יוסי גל, תהה: "אם נמחק לבעלים חוב של 460 מיליון שקל, האם יש אפשרות למחוק גם לנו העובדים, את החובות שהצטברו לנו? צריכה לקום ועדת חקירה, כי שדדו אותנו".

אופק נגאוקר, חייל משוחרר, בנו של דוד העובד במפעל: "איך המדינה מסכימה לחברה כזאת, שאפילו לא פגשה את העובדים, למהלכים כאלה? אני, שנפצעתי בשירות צריך לתת את מענק השחרור שלי  לאבא שלי, כי אין מה לאכול בבית".

סגן השר להגנת הסביבה, ירון מזוז, אמר בדיון: " יש לתת לעובדים מדליה, הם הגדר החיה שלנו ובזכותם יושבים בבתי קפה בתל אביב. הנהלת המפעל התרשלה. והעובדים הם שמשלמים את המחיר. זו הפכה להיות שיטה, סגירת מפעלים. המדינה צריכה לתת רנטה חודשית לתושבים בפריפריה, ויש מספיק כסף באוצר". ח"כ אילן גילאון (מרצ), התפרץ לדבריו: "אבל אתה הממשלה, ואני מצפה ממך לפתרונות". גילאון הוסיף: "איך קוראים לבנאדם שקונה מקום כדי לסגור אותו? מחבל. כל פעם מחדש יוכלו ספקולנטים יוכלו לסגור מפעלים פה? אני לא מבין את החלטת בית המשפט".

ח"כ איציק שמולי (המחנה הציוני): "יש כאן אונס ברוטאלי של חברת נגב קרמיקה. והתוקף גם מתחזה לקורבן. ההנהלה מתנהלת בבריונות, שרלטנות ואטימות ומלמדת אותנו שיעור מאלף בחזירות. רוצים להמשיך להיות השחקן המרכזי בתחום היבוא, וכל מי שייכנס לתחום הייצור יפריע להם לשדוד את הנגב ולרמוס את העובדים".

ח"כ מאיר כהן (יש עתיד): "הציניות ניצחה את הציונות. יש לפנות לבתי המשפט לביטול העסקה. ובכוחנו לעשות את זה. נבהיר שיותר לא ניתן לדברים כאלה לקרות במדינה".

מנהל מרכז ההשקעות במשרד הכלכלה, נחום איצקוביץ: "התנהלות החברה היתה צינית ממדרגה ראשונה. מדוע מחלו בעסקה הזאת על מאות מיליונים ללא הסדר מראש של תכנית הבראה? הניסיונות למצוא מקום עבודה חלופי נדחו עד כה על הסף".

ראש עיריית דימונה, בני ביטון, קרא להשבית את הנגב כולו, "אחרת גם פניציה ירוחם בדרך להיסגר, עם 280 עובדים. נמאס. ההנהלה הם חבורה של רמאים וגנבים. צריך לסגור אותם ולהפר את החוזה. מדובר בהצלת הנגב. אם תמשיכו לתת למשקיעים להתנהל בחזירות, נגב קרמיקה תהיה רק הסנונית הראשונה".

ח"כ שולי מועלם (הבית היהודי): "יש פה חבורת שקרנים ששיקרה את מדינת ישראל, את הבנקים, את משרד הכלכלה, את הציבור, ובמהלך ציני הובילו את העובדים לשיפוץ המפעל בחול המועד סוכות כדי שלמחרת שמחת תורה יקבלו מכתבי פיטורים".

יו"ר מרחב נגב מרכזי בהסתדרות החדשה, ארמונד לנקרי: "ההסתדרות הסכימה גם לפיטורים כואבים, אבל נתקלנו בחבורה שמרמה את כולם. במהלך המו"מ, יצאתי לעשן סיגריה בחוץ וראיתי מרצדס יוקרתית ששווה מיליונים, השייכת לבעלים. אנחנו כל יום דנים עם רוכשים, אבל אף רוכש לא יקנה חתול בשק, ללא שיתוף פעולה של הבעלים הנוכחיים. נרדוף אותם בכל מקום שיהיו, עד שיימצא פתרון".

ח"כ לאה פדידה (המחנה הציוני): "פריפריה היא לא קישוט להתהדר בו. יש לדרוש בחזרה את הכסף או לחלק אותו לעובדים" .

ח"כ עבד אל חכים חאג' יחיא (הרשימה המשותפת): "המפעל ככל הנראה תוכנן להפסיד. לא יכול להיות שכבר תוך חצי שנה הגיעו למסקנה שהמפעל מפסיד"

ח"כ עמיר פרץ (המחנה הציוני): "השיטה הזאת עלולה להפוך למגיפה. אני זוכר איך נזעקנו מהתספורת הראשונה שלקח טייקון. עלינו לחוקק חוק שבנק ישראל ייתן אישור מיוחד למחיקת חובות מעל סכום מסויים. זה כסף של כולנו".

ח"כ מיקי לוי (יש עתיד): "יש מהלך של השתלטות עוינת של השוק הטורקי על השוק הישראלי".

יושבי הראש כבל ואלאלוף סיכמו את הדיון ואמרו: "נלווה מקרוב את הפרשה. אם יידרש, נתכנס גם בשבועות הבאים. נתבע בדיקה של המפקחת על הבנקים כיצד נקבעה מחיקת החובות לבעלים והאם היתה התניה להשאיר את פעילות המפעל על כנו ואם כן, מדוע הופרה". בהתייחס לאי הופעת הנהלת החברה לדיון אמרו: "הכנסת לא תהפוך למרמס. זה לא עניין של כבוד, דיונים מסוג זה הם חובתנו וזאת עבודתנו".

שגית לוי,
0 תגובות