מי ניתק את המים במבשרת ציון?

מעמדם של דיירי מרכז הקליטה במבשרת ציון, העומד בפני פינוי, עלה בוועדת העלייה והקליטה. יו"ר הוועדה ח"כ אברהם נגוסה קרא למשרד הקליטה לבדוק ולהשיב לוועדה ולמשפחה, ביחס לתלונה של דיירים שרכשו דירה בקריית גת כתוצאה מהפינוי הצפוי, והעידו בוועדה כי אם יעברו למרכז הקליטה קריית גת ייאלצו להתפטר מעבודתם ויאבדו את זכאותם למשכנתא. בנוסף, קרא נגוסה למשרד הקליטה להשיב לוועדה מדוע עולים, דיירי מרכז קליטה שזכאים למשכנתא ליחיד אשר נישאו ונולדו להם ילדים,  מאבדים את זכאותם למענק.

במהלך הדיון תיאר יו"ר הוועדה מקרים שונים של איבוד הזכות להמשך מגורים במרכזי קליטה, ביניהם עולה המתחתנת עם עולה ותיק מאבדת את זכותה למגורים במרכז קליטה.

בני הראל, מנהל מרכז הקליטה במבשרת ציון סיפר כי כיום, לאחר החלטת בג"צ לאפשר את פינוי המרכז, מתגוררים באתר 131 ראשי אב, 216 נפשות, זאת מתוך כאלף מקומות במקום. "לא ניתקנו מים או גז לאיש, גם למשפחות ששוהות במקום שלא-כחוק", אמר. מנגד נשמעו עדויות על מספר דירות במרכז שנותרו מגז, והדיירים חששו להתלונן כי בתגובה יישאלו "מדוע אינכם עוברים ממרכז הקליטה?!". הראל השיב כי מדי יום מחליפים בלוני גז בדירות והוא מוכן לבדוק את התלונה הפרטנית. יו"ר הוועדה ציין כי הוא מכיר את מנהל המקום שנים רבות, חובה למצוא פתרון לדיירי המרכז לפני הפינוי.

סוניה רוט-אדלר, מנהל אגף אתיופיה בסוכנות, הבהירה כי  הפינוי עומד על הפרק כבר כמה שנים, ו"עם כל דיירי המקום שוחחנו והצענו לעבור למרכזי קליטה אחרים. 400 אכן עברו, ונקלטו היטב". היא הדגישה כי עולה הנישאת לעולה-ותיק ועוזבת מרכז קליטה זכאית למשכנתא מוגדלת, כ-300 אלף ₪, אך לא למענק. כמשפחת עולים הם זכאים למשכנתא אך כיחידה היא איננה זכאית למענק. "אנו עובדים לפי כללים וחוקים מוגדרים, ומחויבים לסגור את מרכז הקליטה במבשרת", הדגישה.

ח"כ יוסי יונה  (המחנה הציוני) ציין כי "מרכז קליטה הוא מקום מגורים ארעי, ולכן העברת העולים למרכז קליטה אחר הוא גרוע, וגורר פגיעה באפשרויות העבודה שלהם ובקשר החברתי", ואילו פנטהון אספה-דוויט, מנכ"ל עמותת "טבקה" לסיוע משפטי לעולי אתיופיה, שאל מדוע אם חד-הורית המתגוררת במרכז קליטה זכאית למענק – ומאבדת אותו אילו היא נישאת.

חנה לגסה, מהאגודה הישראלית למען יהודי אתיופיה, שאלה "מי בכלל רוצה להמשיך ולחיות במרכז קליטה", ונגה אלנה, מנהל פיתוח-קהילה בעמותת "פידל", הזהיר כי טיפול בנער בסיכון במשפחה שלא יימצא לה פיתרון במרכז קליטה, יעלה בשנים הבאות למדינה כמה-וכמה. לדבריו, מגשרים בני הקהילה, עובדים סוציאליים שהוצעו לתושבי מרכז הקליטה – אינם דוברי אמהרית.

שגית לוי,
0 תגובות