"מנוע הרחקת ילדים מהמסגרות"

וועדה לזכויות הילד קיימה היום (ב') דיון מעקב בנושא 'מענים לילדים אלרגיים בגילאי לידה עד שלוש'.

הדיון עסק בפתרון הנדרש לילדים האלרגיים במערכת, כאשר משרד הבריאות, הרווחה ויתר הגופים הרלוונטיים דנים בנושא בהובלת הוועדה מזה מספר חודשים, ובחודש ינואר אמור משרד הרווחה להפסיק את תקצוב הסייעות המלוות ילדים אלרגיים, כאשר תחתיהן אמור להיכנס לתוקף מענה פנימי מצד צוות המעונות שיוכשר לכך, מתווה עליו המליצה הוועדה.

במהלך הדיון עלה כי נושא ההכשרות טרם הבשיל והוא לא צפוי להיות מוכן עד לחודש ינואר, וכי במסגרת המתווה גם אין הסכמות לגבי שילוב מזרקי אפיפן, נוכח העלויות הכרוכות בכך. נוכח הדברים קראה יו"ר הוועדה, ח"כ יפעת שאשא ביטון להמשך תקצוב הסייעות חודש נוסף וכן להגיע לפתרון לעניין מזרקי האפיפן בסיוע הוועדה.

חגי פורגס, אגף מעונות יום, משרד הרווחה: "אנחנו שותפים מלאים בוועדה עם משרד הבריאות ופועלים למציאת פתרון בהקדם האפשרי. בעניין ההכשרות, אנחנו בעבודה מול מד"א והם ערוכים למתן הכשרות בעניין מעון נקי ומותאם. נעשה תעדופים, קודם במעונות שיותר צריך ואחר כך בשאר. פתרון הסייעות לא נכון, לא יעיל ולא רלוונטי. באשר למימון, אנחנו לא יודעים מה יהיה בינואר". 

ח"כ יפעת שאשא ביטון: "לא בטוח שנצליח להכשיר עד ינואר?"

פורגס: "600 אלף ש"ח בשנה עולות ההכשרות ממד"א. ברגע שנסיים את ההליך הפרוצדורלי, נוכל להתחיל בהליך ההכשרה. בנוסף, תהיה הדרכה מתוקשבת לצוותים".

ח"כ שאשא ביטון: "אם נהיה ערוכים עד ה-1.1 לא נצטרך את הסייעות, אלא רק במקרים חריגים של מורכבויות".

ד"ר ליזה רובין, מנהלת המחלקה לאם וילד, משרד הבריאות: "עוד שבועיים - שלושה תוגשנה מסקנות של הוועדה שכינסנו. ישבנו הרבה ובהרכבים שונים, הגדרנו את ההיערכות במודעות, חינוך, התאמה פיזית ומתן מענה במקרי חירום. בנוגע להתאמת המזון, אנחנו חושבים שניתן לנהל את המעונות בלי חשיפה לאלרגנים מסויימים כמו אגוזים ובוטנים. באשר למזונות אחרים, קיימת בעייתיות ושונות אך ניתן להיערך בכך באופן נקודתי. משרד הבריאות ממליץ שיהיה אפיפן, אבל עד שלא יעבור החוק, נתקשה למצוא את המימון לכך".

ח"כ שאשא ביטון: "הובטח שייכנסו אפיפנים למעונות עוד לפני החוק".

ד"ר רובין: "משרד הבריאות לא מספק את המימון לכך, אבל הוא ימצא דרך להסדיר את החלוקה של האפיפנים".

פרוגס, משרד הרווחה: "חוק האפיפן חל גם על מעונות יום ואיננו יכולים להתעלם מהחוק. צריך להמתין לו".

יו"ר הוועדה: "אף אחד לא יושב כאן מתוקף חוק, אלא מתוך אחריות חברתית. אם אנחנו רוצים להתאים את המוסדות, אנחנו לא צריכים לחכות לחוק. המשמעות של הדברים היא שאין לנו מענה מתחילת ינואר עם האפיפן. הוועדה תדרוש תשובות ותדרוש לקחת אחריות לפני שהחוק יעבור כי כרגע נראה שהוא לא יעבור עד ה-1.1".

נעמה קציר שמואלי עמותת יה"ל: "עמדת העמותה לגבי הדיונים והפתרונות שמוצגים כאן ובוועדה הבינמשרדית היא חד משמעית בעד, אך יש חששות. תוך 48 שעות נגיש עתירה לבג"צ נגד משרד הרווחה ונבקש להאריך את פתרון מערך הסייעות עד סוף השנה הנוכחית או עד שיימצא פתרון חלופי וראוי. אני לא יכולה להשתחרר מהחששות הכבדים שיש לי - אנחנו חודש לפני שעת השין ואין פיתרון לילדים אלרגיים לחלב ולמולטי אלרגיים, שאלות מורכבות ביותר שהן עיקר הבעיה בגיל הזה. אני מכירה את המערכים של מד"א אבל אני חוששת שזה לא יספיק, היינו רוצים לקחת חלק בהכשרה".

רחלי הכהן, המועצה לשלום הילד: "לוח הזמנים דוחק ולאור העובדה שייקח עוד לפחות שבועיים כפי שהוצהר פה עד לגיבוש המלצות הוועדה, יוותרו שבועיים או פחות להטמעת ההמלצות וליישומן, כשהשלב הראשון מתייחס ללפחות כמאתיים מעונות יום, קשה לנו להאמין שזה אפשרי בפועל. אנו שבים וקוראים למציאת פתרון ביניים בהקדם וזאת בכדי למנוע מצב של ואקום מסוכן".

אמא לילדה אלרגית לחלב: "בגן שלנו הילדה אוכלת ארוחת בוקר ללא חלב בעקבות מאמץ של הגננות ושאר ההורים. עד עכשיו היא הייתה בבידוד עם הסייעת. לצד כך, אם לא תהיה לה סייעת אחרי סוף דצמבר כפי שמציין המסמך הרפואי שלה, היא לא תוכל להיכנס לגן, זהו גן של נעמ"ת".

ריקי רוזמרין, נעמ"ת: "שאנחנו מקבלים אישור מרופא שהילד יוכל לשהות במעון רק בליווי של סייעת לא נוכל לנהוג אחרת, אבל נבדוק את המקרה הזה".

ח"כ שאשא ביטון סיכמה את הדיון "אולי חידדנו את הדברים ושמנו את האצבע על המקומות הבעייתיים, אבל בתחושה שלי לא התקדמנו. התכנית לא מוכנה ולא הפרוצדורה עם מד"א. איך נעמוד בסד הזמנים? למשרד הרווחה - כנראה שאין מנוס מהארכת מערך הסייעות בחודש נוסף, אף אחד לא רוצה לראות הורים שמוציאים ילדים מהגן בגלל ילד אלרגי בסוף דצמבר. הוועדה תדון בהמשך במתן מענה לכל המקרים המורכבים - מולטי אלרגיים ורגישויות לחלב. הוועדה ממליצה להתחיל את ההכשרות באמצעות מד"א ולא לחכות. לגבי האפיפן, הוועדה קוראת לא לחכות לחוק, תעשו אומדן תקציבי להכנסת האפיפן ונבחן כיצד לקדם זאת. נזמן את מד"א לדיון הבא שלנו שיספרו על ההכשרות והשיתוף פעולה עם יה"ל. בנוסף אנו קוראים לפיקוח על התהליך כשהוא יתחיל, על מנת לוודא שעושים זאת כמו שצריך".

שגית לוי,
0 תגובות