פוליטיזציה בוועדה למינוי שופטים

בעקבות תחקיר "עובדה" שפורסם בשבוע שעבר, נחרדנו מתהליך הפוליטיזציה שהתגנב לאחת הוועדות החשובות כיום במערכת המשפט בישראל – הוועדה למינוי שופטים.

התחקיר הציג תמונה עגומה ואף מסוכנת של הליכי בחירת השופטים. שימו לב למהלך שנוצר: עורכי דין, אשר בעצמם מועמדים לשפיטה ושופטים המועמדים לקידום – מחזרים אחר נציגי ראש לשכת עורכי הדין, אפי נוה (ואחר הלשכה בכללותה) במטרה שיתמכו במועמדותם בוועדה. שופטים שהתנהלותם באולם הדיונים אל מול עורכי הדין עלולה לכאורה להיות מושפעת מעמדתם של עורכי הדין בסוגיית קידומם של אותם השופטים.

נשיאת בית המשפט העליון היוצאת, מרים נאור הביעה עמדה נחרצת וקבעה כי לאור כללי האתיקה החלים על שופטים, נאסר על שופטים להיפגש עם חברי הוועדה מחוץ לישיבות הוועדה – הנחיה שאושרה בפסק דין של בית המשפט העליון.

מה שהתגלה בתחקיר עובדה הוא לא פחות ממזעזע. כך למשל נחשפו מקרים מדאיגים כמו עורך דין המועמד לבית המשפט העליון מנסה לברר בדיסקרטיות עם ראש לשכת עורכי הדין אפי נוה מה סטטוס מועמדותו; שופט מחוזי שנפגש לכאורה עם נציגת הלשכה במחוז שלו על מנת לברר האם תתמוך במועמדותו; שופטת מחוזית שמספרת לנוה כי היא מגיעה להרצות בכל כנס שאליו היא מוזמנת אם נאמר לה ש"אפי ביקש" ועוד ועוד.

מעבר למערכת היחסים העדינה בין חברי לשכת עורכי הדין לבית חברי הרשות השופטת, ישנן סוגיות נוספות מדאיגות שעולות מהתחקיר כמו שיקולים פוליטיים ואף עדתיים צרים המכתיבים לכאורה את שיקולי הוועדה.

שלחנו מכתב בהול לשרה איילת שקד, ליו"ר הלשכה אפי נוה ולנשיאת העליון השופטת אסתר חיות וקראנו לפעול לשינוי המצב שנוצר ולקבוע כי נציגי הלשכה החברים בוועדה למינוי שופטים לא יוכלו להיות עורכי דין אשר העוסקים בליטיגציה ומופיעים בפני שופטים בדיונים.

התנועה לאיכות השלטון,
0 תגובות