מי ישלם על "משבר השבת"?

בוקר טוב לציבור החופשי בישראל, אם תהיתם מי ישלם על "משבר השבת"- צדקתן, אנחנו.

יש לנו ראש ממשלה פחדן וחלש שמתקפל בכל צומת וזה מה שהחרדים יודעים היטב. לא רק שבוטלו 60% מהעבודות הרכבת בשבת, כבר ביום שישי נתניהו התחייב לקדם חקיקה דתית, והיום יעלו ביוזמתו שתי הצעות דרקוניות לוועדת שרים: חוק המרכולים ותיקון לחוק שעות עבודה ומנוחה שיתחשב במסורת ישראל. אלו שני חוקים שמחזקים באופן חסר תקדים את הכפייה הדתית בישראל. בממשלה מנסים לדבר עליהם במונחים של שמירה על סטאטוס קוו אבל האמת היא שהמונח המכובס הזה כבר לא רלוונטי מזמן – הסטאטוס קוו מת. 

קיימת פה מערכת שלמה של כפייה של יהדות קיצונית מסתגרת, כפייה של דעת מיעוט על ציבור הרוב.

הממשלה הנוכחית, בניצוחו של נתניהו, מכרסמת בכל פעם מחדש בזכויות הבסיסיות של הציבור החופשי בלבד. מנגד, הציבור הדתי והחרדי זוכים לכל אשר יבקשו; כמו מתווה הכותל, שביטולו מנציח הדרת נשים ופלורליזם מהרחבה, או חוק הגיור שמקנה לרבנות בלעדיות חסרת תקדים על מערך הגיורים בישראל. מהלכים אלו שיצרו משבר חסר תקדים עם יהדות התפוצות, ניתנו לחרדים במתנה מנתניהו.

הממשלה, מתוך אינטרסים של שמירת משילותה בלבד, פועלת בניגוד מוחלט לרצון רוב הציבור. סקר של ישראל חופשית והפורום החילוני מהשנה הראה באופן חד משמעי כי מעל 60% מהציבור מוטרדים מהפגיעה בחופש המסחר ומכך שאין תחבורה ציבורית בשבת ומעל 81% מבקשים מדינה עם שוויון לכלל הזרמים הפלורליסטיים ולא רק למגזר החרדי והדתי.

השלמות הקואליציונית של נתניהו אינה ערך, אלא סכנה. אנחנו, הציבור החילוני והיהדות הפלורליסטית, לא נוריד את הראש לנוכח הכרסום בחופש בישראל.

מיכל רוזין,
0 תגובות