לפיד: "לא רוצה שהשבת תהיה יום ככל הימים"

יאיר לפיד אומר שהוא לא רוצה שהשבת תהיה יום ככל הימים.

הוא מסביר: "יש יופי בשבת הישראלית. גם מי שאינו שומר מצוות מרגיש את השינוי באוויר. הילדים באים לארוחת השבת, הפחמימות חמימות יותר, מירוץ החיים נעצר לרגע. יש קסם ביום הזה". 

עם זאת הוא אומר שאת הקסם הזה אי אפשר לכפות בכוח. אחרי שבעים שנה של חיים משותפים.

לפיד מסביר: "הפוליטיקאים החרדים היו צריכים כבר לדעת שזה אף פעם לא עובד. אי אפשר לגרום לאנשים לאהוב את היהדות בעזרת כפיה דתית. זה רק גורם להם לכעוס ולהתרחק.

למרבה הצער יש עבודות ברכבת שצריך לעשות בשבת. אין שום אידיאולוגיה מאחורי העבודות האלה, רק הכרח. צריך לנסות לצמצם את העבודות למינימום, כי זוהי מדינה יהודית והשבת הוא אחד מערכיה. גם מפני שלעובדי הרכבת מגיע להיות עם המשפחות שלהם. מצד שני, יש עבודות חיוניות שצריך לבצע. אי אפשר לשתק את המדינה במשך כל השבוע. חיילים צריכים להגיע לבסיס, עובדים למקום העבודה, הורים עם הילדים לגן.

הממשלה הזו מסבירה לנו שוב ושוב שדמוקרטיה היא שלטון הרוב, ואז נכנעת שוב ושוב למיעוט קטן שמכופף אותה. בפעם הקודמת זה נגמר בפקקי ענק ששיתקו את המדינה. מה שנורא אפילו יותר, זה שבמקום שהשבת תהיה הרגע שמאחד אותנו, היא הפכה למוקד של מריבה ופילוג.

חיים משותפים כרוכים במאמץ משותף ועוד יותר מזה, בכבוד הדדי. מה שאנחנו זקוקים לו עכשיו הוא דיאלוג ישראלי רחב שיעסוק בשאלה איך אנחנו רוצים את השבת שלנו. אני מאמין בשבת בנוסח "אמנת גביזון-מידן", אבל יש עוד מחשבות ודעות הראויות להשמע, כולל של החרדים כמובן. אם ננהל נכון את התהליך, התוצאה תהיה תוצר של פשרות חכמות של אנשים הרוצים לחיות פה ביחד. זה אולי לא מושלם, אבל זה הרבה. מאוד".

גיל שפר,
0 תגובות