מה קבעה הביקורת על מערך התביעה?

עכשיו גם נציב הביקורת על מערך התביעה ומייצגי המדינה בערכאות קובע – תלונת רפי רותם ושל התנועה בעניין סגירת התיק בעניין תיק החשדות ברשות המיסים על ידי הפרקליטות, מוצדקת! 
ביוני 2015 פנינו לצד חושף השחיתות ברשות המיסים, רפי רותם, אל הנציבות בבקשה לבחון את התנהלות הפרקליטות בעניין פרשת השחיתות שהתפוצצה ברשות המיסים.
מההחלטה הנציב שנשלחה השבוע מטעם נציב הביקורת השופט בדימוס דוד רוזן, כמכתב לרפי רותם עולה חשש לכך שהפרשה המדוברת אכן טופלה באופן בלתי ממצה ואף אולי טויחה.
אם שכחתם במה מדובר, אנחנו נזכיר: בשנת 2004 המשטרה העבירה לפרקליטות מחוז תל אביב תיק חקירה (שהתבסס על עדויותיו של רפי רותם בין השאר) שכלל המלצה להעמיד לדין גורמים שונים ברשות המיסים. התיק נמסר לפרקליט דאז מנחם מזרחי שהמליץ לסגור את התיק בחוות דעת שמתייחסת לחשדות לפיהם קיים קשר ישיר והדוק בין ראשי אכיפת החוק באגף המכס באזור תל אביב ובין עבריינים העוסקים בתחום הברחות.התיק נסגר על ידי מי ששימשה אז כפרקליטת המחוז, רות דוד, לאחר 3 ימים בלבד! 
הנציב רוזן מציין במכתבו כי פנה לפרקליט המדינה בנוגע לגניזת תיק חקירה רחב היקף, על ידי רות דוד, בלי להתייעץ לא עם פרקליט המדינה ולא עם אף אחד אחר מהפרקליטות. לא ברור (גם לא לנציב) מהם השיקולים/הנחיות/נהלים להחלטה וגם האם קיים לה תיעוד.
הנציב במכתבו משקף את התמונה העגומה ומדגיש כי רות דוד החליטה על סגירת התיק "שהינו בבחינת 'מגה תיק', המגלם חשדות כבדים כנגד נושאי משרה רמים ונכבדים ברשות המסים – תוך ימים ספורים בלבד. קשה להניח שבימים ספורים אלה עיינה פרקליטת המחוז גם במסמכים ועדויות מרכזיים בתיק החקירה".
המכתב אף מפרט דוגמאות לחשדות חמורים העולים מחוות הדעת לסגירת התיק, לאורן ברור כיצד תיק כזה נסגר, בפרט ללא כל התיעצות ובירורים נוספים. בנוסף, עולה מהחלטת הנציב כי ביעור התיק, יחד עם ההחלטה על הביעור, מעורר שאלות קשות.

התנועה לאיכות השלטון,
0 תגובות