מי מפחד מפינוי-בינוי?

הוועדה המשותפת לוועדת הרפורמות ולוועדת החוקה חוק ומשפט, בראשות ח"כ רחל עזריה (כולנו), המשיכה היום (ד') את דיוני ההכנה לקריאות שניה ושלישית של התיקון לחוק פינוי ובינוי (פיצויים) העוסק בפינוי בשל סירוב בלתי סביר ("דייר סרבן"). הדיונים כעת מתמקדים במציאת פתרונות ומגנונים אשר ימנעו את הצורך להגיע להתדיינות משפטית בשל "סירוב בלתי סביר".

יו"ר הוועדה פתחה את הדיון: "בפגישות הרבות שקיימתי בכדי ללמוד היכן נוצרו בעיות בתהליכי פינוי בינוי, ראיתי חשש מיוחד בקרב אוכלוסיית הוותיקים, שיותר נכון לכנות אותם דיירים חוששים או דיירים ספקנים, ולכן נייחד את הדיון היום לנושא זה".

עו"ד מתן רבינוביץ' ממרכז הגר באוניברסיטת ת"א הציג בדיון את ממצאי המחקר היישומי שהם ערכו בנושא, בשיתוף משרד הרווחה. מחקרם, אשר עסק בבני 65 ומעלה, מצא כי באוכלוסייה זו יש קשר גבוה לסביבת הבית והשכונה המוכרים, ומשום כך קיים חשש גדול ממעבר דירה – קבוע או זמני, במיוחד לאור התמשכותם של הפרויקטים לאורך שנים רבות. הגדלת הדירה, ההטבה המרכזית לדיירים, פחות רלוונטית לצרכים של אוכלוסייה זו, ויחד עם זאת הם גם חוששים מהגדלת הוצאות האחזקה של הדירה והבניין, בשלב בו הם חיים מקצבאות. "גמישות לצרכים תמנע חששות והחוק צריך לכלול עילת סירוב ייחודית לקשישים, שלא תיחשב סירוב בלתי סביר. חייבת גם להיות מעורבות גבוהה של גורמי רווחה, גם בידע המקצועי לגבי הקשישים וגם בליווי שלהם לאורך הפרויקט. בנוסף, צריך לאפשר ליזמים אופציה להציע כפיצוי התאמות ושיפורים פנים-דירתיים, במקום הגדלת הדירה. היום יש גם פטור ממס שבח על פיצוי במזומן, אבל רק אם יעבור לדיור מוגן כלשהו, ואני חושב שזה טיפה פטרנליסטי. אם כבר המדינה הכירה באפשרות של הקשישים לקבל תמורה במזומן, היא לא צריך לקבוע לו איפה ימשיך לגור", אמר רבינוביץ'.

 ח"כ חיים ילין (יש עתיד) העיר: "לא יכול להיות שרק בית אבות או בית סיעודי יקנה את האפשרויות של הפיצוי שהחוק מציע. אם ההורה בוחר ללכת לילדים או לנכדים, מבחינה קהילתית, חברתית ומשפחתית זה דבר חשוב, שהמדינה צריכה לעודד, וודאי לא להקשות".  

עינת גנון, מנהלת אגף התחדשות עירונית במשרד הבינוי, ביקשה להבהיר: "הפטור הקיים בחוק מאפשר גם קניית דירה אחרת, מחוץ לפרויקט, כי הרציונל הוא שיפור בתנאי הדיור. הדבר היחיד שלא פטור זה עסקת מזומן מלאה, מחשש, לדוגמה, שהכסף לסיבוב מסביב לעולם ולא לדיור". 

עו"ד ליאור עמידור אמר: הפתרון של פיצוי מלא במזומן הוא גרוע ולא ישים ממילא. לעולם לא יגיע יזם להסכמה עם דייר על גובה פיצוי, לפי שווי עתידי של משהו שלא קיים עדיין".

עו"ס טליה גדות, עיריית ירושלים: "חוק המארגנים מתייחס רק למארגנים, ועכשיו יש יזמים שבעצמם עוברים ומחתימים על חוזה מכר – החתמה פוגענית, ללא שהם מבינים את משמעות החתימה. מניסיוננו במקרים שכבר היו, צריך לבחון איך אספו את 80% החתימות  - זה מתייחס לכל שכבות האוכלוסייה, אבל ודאי שלקשישים. עשינו קבוצת מיקוד של קשישים לפני שנה, וחוסר הוודאות מאוד מלחיץ אותם והם נכנסים למקום של התנגדות. לנו כיום, כגורמי רווחה בשטח, אין את הכלים ללוות אוכלוסייה כזו של קשישים בפרויקט כזה".

עו"ד ישי איצקוביץ, התאחדות בוני הארץ: "היזמים מבינים את הצורך ללכת לקראת האנשים המבוגרים, וגם יזם מעדיף שלא להגיע לרמת הליך משפטי. צריך לקבוע קריטריונים מראש לאותם זכאים לפתרונות, אבל גיל זה אולי קשיח מדי ולכן נדרש מנגנון של התאמה פרטנית – אולי ועדת חריגים שיזם יקצה לה מראש סכום כספי, והוועדה תונחה שנושא אנשים מבוגרים יהיה בראש מעייניה". 

עו"ד יפעת סולל, יועצת משפטית ל"כן לזקן", הציעה: "אולי ההגדרה הטובה ביותר לזכאות להטבות או ליווי, ככל שיקבעו בחוק, אינה לפי גיל, אלא כלל מקבלי הקצבאות".

ח"כ אורי מקלב (יהדות התורה): הדיון הזה הוא יותר ערכי מעקרוני. יש עלינו אחריות וחובה מאוד גדולה כשמגיעים לשלב של פינוי אדם מביתו. נהיה חייבים להוסיף מנגנוני בירור וטיפול לפני שמגיעים להליכים משפטיים".

יו"ר הוועדה, ח"כ עזריה, סיכמה: "מדינת ישראל הולכת להיות המדינה הצפופה במערב ולכן תכנון והתחדשות עירונית הם בעלי חשיבות עליונה. בישראל האוכלוסייה המבוגרת הולכת וגדלה, וחייבים לקחת בחשבון את צרכיה. 'דייר סרבן' הוא מונח מטעה. התפקיד שלנו הוא למנוע מראש את הסיבות לסירוב לעסקה. אנחנו צריכים לראות את המצב בצורה כוללת ורחבה כדי להגיע לעסקה הוגנת לכל הצדדים".

"בתקופה הקרובה נבדוק מול משרדי הממשלה את האפשרות להתאים את הרווחים והתמורה לצרכי האוכלוסייה. אם בשיפוץ פנימי של הדירה והנגשתה לבעלי מוגבלות, ואם בתשלום מזומן בלי דרישה למעבר לדיור מוגן וניתוק מקהילה. בנוסף נדרש חיזוק של הליווי של גורמי הרווחה והעובדים הקהילתיים, יחד עם מפגשי גישור חובה בתחילת העסקה. פתרונות כאלו יתאימו את התהליך לאוכלוסייה המבוגרת ויזרזו את תהליכי ההתחדשות במרכזי הערים".

שי טלמור,
0 תגובות