ועדת הפנים לא הצביעה על חוק ההמלצות

ועדת הפנים בראשות ח"כ דודי אמסלם, שהמשיכה לדון היום בהצעת החוק של יו"ר הוועדה לאסור המלצות של רשות חוקרת, לא הצביעה היום על ההצעה. דיון נוסף בהצעת החוק, מחר, ב11:00. יו"ר הוועדה ח"כ דודי אמסלם: "חברי כנסת רבים ביקשו להתבטא ומכיוון שרציתי לאפשר לכולם להביע את עמדותיהם, לא הספקנו להצביע היום".

עמית מררי, נציגת היועץ המשפטי לממשלה: "אין מחלוקת שלפרסם את ההמלצות זה לא נכון. אין מקום שהמשטרה תיתן שורה תחתונה. על מה יש מחלוקת? על הגדרת ההמלצה. לא להציג את מכלול הראיות בתיק זה פוגע בחקירה ובעבודת התביעה וגם באזרח, שטובתו היא שגם עבירות של תיקים מלווים ייחקרו". יו"ר הוועדה, מררי: "יש הנחיה מפורשת שלא להדליף. זו עבירה פלילית שעונשה 3 שנים".

ח"כ מיקי רוזנטל: "מה זה המופע אימים הזה? כל משפט אתה מפסיק. הגורמים המקצועיים נגדך. זה לא בסדר ההתנהלות שלך".

ח"כ מיקי לוי: "החוק הזה ימנע את ההדלפות?" ח"כ יעל גרמן: "כמה מתפרסמים? נשמע מספר". מררי: "אין לי מספר". ח"כ מיקי לוי: "אם ראש העיר שלי חשוד במעילה אני רוצה לדעת. ח"כ יעל גרמן: "יש כמה עשרות מקרים של פרקליט מלווה. על זה החוק".

עמית מררי: "הצעת החוק מדברת על תיקים מלווים. גם זה יפגע בעבודת התביעה, אמנם באופן מצומצם יותר. הפרקליט המלווה לא יושב בחדר החקירות".

ח"כ דב חנין: "מה עושה פרקליט מלווה?" 

מררי: "פרקליט מלווה בכל מיני שלבי חקירה. לעיתים הוא יותר בקיא בפרטי החקירה. לפעמים הוא מנחה מה לעשות בהמשך".

יו"ר הוועדה ח"כ אמסלם התייחס לחלק השני של החוק, שעניינו איסור להדליף את המלצת המשטרה: "היום יש זלזול של הרשויות שאמורות לאכוף את החוק האוסר הדלפות. אם הייתם חוקרים הדלפות לא היה צורך בחוק הזה, אבל אתם מתעלמים מהחוק באופן גורף. לכן תפקיד המחוקק לומר – זו לא תוכנית כבקשתך".

עמית מררי: "מתגבשת עכשיו הנחייה של היועץ המשפטי למקרים בהם יש צורך מיוחד להורות על חקירת הדלפה". \

ח"כ אמסלם: "יש חוק שאסור להדליף. למה אתם לא חוקרים הדלפות? אם אסור לגנוב, אתם לא חוקרים את כל הגניבות? רק מה שבא לכם? האזרחים מצפים מכם. לא ידעתי שאתם לא מטפלים בתלונות". 

יניב ועקי, פרקליטות המדינה: "לא כל תלונה מעלה חשד סביר. בנסיבות מסוימות התלונה תיחקר".

ח"כ אלעזר שטרן: "אולי שיחקרו הדלפות מהקבינט?" 

יניב ועקי: "כולנו מסכימים שצריך לטפל בהדלפות. השאלה הדרך. השאלה אם המשפט הפלילי הוא המוצא הראשון, האם להנחות לעזוב את כל הפשיעה ולהתעסק רק בהדלפות".

נציגת השב"כ: "תכלית חקירות שב"כ היא סיכול טרור וריגול. שלב ההעמדה לדין הוא קריטי והנו חלק בלתי נפרד ממעגל הסיכול. עבודת החקירה דורשת מומחיות הגוף החוקר, שאמון בין היתר להביא מומחיות. השיח מול הפרקליטות קריטי ומחייב אותנו להביע את עמדתנו". יו"ר הוועדה ח"כ אמסלם הודיע כי הוא מקבל את עמדת השב"כ, והורה ליועצת המשפטית של הוועדה לשבת איתם כדי להחריגם מהצעת החוק".

ח"כ בני בגין: "ניתן לטעון שאין סיבה להעביר לפרקליטות המלצת משטרה, אבל חל שיבוש בכוונה הראשונית – למנוע מאלפים להיות תחת אמירה מחשידה. זה השתבש מתוך כוונה טובה, למנוע עינוי דין מאלה שהמלצת המשטרה לא להעמידם לדין, אבל נותרנו רק עם התיקים שיש בהם פרקליט מלווה – 200 תיקים בשנה. זאת אומרת שביחס לכוונת החוק המקורי, הצעת החוק עכשיו לא עונה על 99.9%. האם כדאי להמשיך לחוקק? בהצעה אין גם תאריך תחילה. אני מציע שהחוק יחול על חקירות שיתחילו לאחר פרסומו".

שי טלמור,
0 תגובות