שליש מהמתאבדים: עולים

בעשור האחרון, כשליש מההתאבדויות בישראל הוא של עולים, כך עולה מנתוני משרד הבריאות לשנת 2016, שהוצגו בוועדת העלייה והקליטה של הכנסת. זאת, למרות ששיעור העולים הוא כ-20% מהאוכלוסייה בלבד. בשנים 2011-2009 שיעור ההתאבדות בקרב עולי חבר העמים היה גבוה בהשוואה לזה של כל קבוצות הגיל. השיעור בקרב הגברים גבוה פי 2.4 בגילאי 15-24 ופי 2.3 בגילאי 25-44. שיעור ההתאבדות בקרב הגברים עולי אתיופיה, גבוה פי 6.9 בגיל 15-24 ופי 5.5 בגיל 25-44.

יו"ר הוועדה, ח"כ אברהם נגוסה (הליכוד) הדגיש כי מדובר באוכלוסיית-סיכון להתאבדות בגלל מחסור בסביבה תומכת, קשיי התאקלמות ופרנסה. הוא קרא לא רק לתקצב תכניות תומכות, אלא גם לישראלים "להיות אוזן-קשבת ויד תומכת לעולה שהם מכירים. לפעמים חיוך ומילה טובה יכולים לעשות את ההבדל". נגוסה ציין כי עיקר הבעיה שעולים רבים אינם יודעים למי וכיצד לפנות בעת מצוקה.

ע"פ המועצה הלאומית למניעת אובדנות, שהקימה וועדה ייעודית למניעת אובדנות בקרב עולים, למשרד הרווחה חסר מסד נתונים מפולח ומוצלב לפי עולים, נהלי התערבות תואמי-תרבות ועיצוב אסטרטגיות מניעת אובדנות בקרב עולים, נתונים עולים-קשישים, ולמשרד הבריאות אין נתונים על עולים במסגרות בריאות הנפש, קליניקות, שירות פסיכולוגי ביישוב, בתי חולים פסיכיאטרים וכלליים.

יוזם הדיון, יעקב מרגי (ש"ס) קרא לתשומת לב מיוחד לצעירים-עולים. לוודא שמשרדי הממשלה נותנים מענה ממוקד, ואילו קסניה סבטלובה (המחנה הציוני) הזכירה את מצוקת מוקד ער"ן להכשרת מתנדבים במגוון שפות.

מירה קידר, מנהלת אגף הרווחה ומשאבי אנוש בסוכנות, ציינה עבודת-מחקר בת שנתיים בה נבדקו פעולות משרדי הממשלה בעניין, והתברר כי גם בגופים המטפלים במניעת אובדנות – אין בדרך כלל מיקוד באוכלוסיית העולים, אין התאמה תרבותית או מטפלים דוברי שפות מתאימות. קידר הציגה את תכנית "כנפיים", להענקת חוסן ובטחון אישי כאסטרטגיית מניעה לאובדנות בקרב צעירים עולים בודדים, המטפלת בכ-2,500 צעירים מדי שנה, מלווה אותם בשבע השנים הראשונות לעלייתם ומעניקה מענה מקצועי ומתמשך לסוגיות מהותיות כבחירת מקצוע, לימודים, התמודדות עם מצוקות רגשיות, הכנה לתעסוקה והתנהלות כלכלית.

דוד קורן, מנהל ער"ן, סיפר כי כיום אין ולו מתנדב אחד דובר אמהרית, למרות הצורך הרב בכך, ומתנדב אחד בלבד דובר רוסית, אבישלום אדרת, מנהל עמותת "בשביל החיים", קרא לתת מענה גם למשפחות המתאבדים וליזום פניה אליהם, בעיקר אל משפחות עולים.

פרופ' גיל זלצמן, יו"ר המועצה הלאומית למניעת התאבדויות, ציין את הירידה במספר העולים-החיילים המתאבדים, ואילו ג'ואנה דיאן מעמותת "קעליטה" של עולי צרפת, הדגישה כי רוב האנשים אינם יודעים מה לענות למי שמקרין סימני מצוקה, או מדבר על התאבדות.  

שגית לוי,
0 תגובות