"חוסר-אחריות בקליטת עולי בני המנשה"

האשמות חריפות נגד התנהלות עיריית קריית שמונה בישיבת וועדת העליה והקליטה. זאת. בעקבות סחבת במינוי מגשר לעולים מ"בני המנשה" בעיר. יו"ר הוועדה, ח"כ אברהם נגוסה (הליכוד) אמר כי "פעילות מגשר שכזה, דובר שפתם והמכיר תרבותם, היא הכרחית לקליטת העולים והתערותם בחברה. מנכ"ל משרד הקליטה הבהיר כי העירייה הגישה בקשה לתמיכת המשרד בעניין בהתאם לנהלים, אך למרות שנציגי העיריה אישרו את הגעתם לדיון, הרי שהיום - בעשר בבוקר, הם הודיעו טלפונית כי ייעדרו מהועדה. לא נסבול התנהלות שכזאת, אנו נקיים עוד שבועיים דיון נוסף ונזמן את ראש העיר ונקיים הצבעה ואם נצטרך נפעיל את סעיף 123 לתקנון הכנסת, המאפשר זימון נציג ציבור לדיון בכנסת".

לדברי יוזם הדיון, ח"כ מוטי יוגב (הבית היהודי) "מדובר בשערוריה. בהיעדרות זו מזלזלת העיריה בעולים שהיא זכתה לקבל. המגשרת שהייתה עד היום היא דוברת רוסית, למרות שבחמש עשרה השנים האחרונות לא הגיע אף עולה לעיר מלבד בני המנשה. העיריה מהתלת בנו, ילדים מבני העולים נושרים מלימודים, עולים אינם מוצאים עבודה והעיריה ממשיכה לזלזל. לאחר לחץ שלנו העירייה הוציאה מכרז ומיד ביטלה אותו, והם פעלו בצורה מושחתת. גם כשהתקבל אדם למשרה לא הסבירו לו את תנאיו, לא מה נדרש ממנו, ופעלו בכל מאודם כדי להתנער מאחריות. למעלה מעשר רשויות בצפון קלטו עולים מבני המנשה כמו מעלות ונצרת עילית ועושים מעל ומעבר למענם – מול זלזול של ראש העיר קרית שמונה, התחמקות מדיון, טענות שקריות לכנסת ועוד. אינני אוהב פעולה כוחנית אך אין ברירה. אמש הייתי בקרית שמונה ואפילו רקדתי עם ראש העיר בחנוכת בית הכנסת".

לדברי היועצת המשפטית של הוועדה, עו"ד מרב תורג'מן, "הנושא בהחלט בסמכות הוועדה, ועליה לקבל תשובות בעניין. ע"פ תקנון הכנסת יש לוועדה סמכות לדרוש את הגעתו של ראש העיר בעניין, ואם יסרב, ניתן לפעול באמצעים נוספים".

דלי אלי, מנהלת מחוז הצפון במשרד הקליטה, הדגישה מנגד כי עיריית קריית שמונה פעילה מאד ביריד עליה בחו"ל, ומעניקה שורת הטבות משמעותיות מאוד לעולים. הרב חנוך אביצדק, מנהל מחלקת הודו בארגון "שבי ישראל" הוסיף כי העולים מבני המנשה "מאד אוהבים את קריית שמונה, ולמרות כל הקשיים הקליטה תקינה, ואנו מקווים כי עולים נוספים יגיעו לעיר.  מהות עבודת המגשר לא ברורה, והאם המעסיק הרשמי שלו היא העירייה או מועדון "תקוותנו" בעיר".

דור מנשה,
0 תגובות