מי מפסיד בענק מתכנית מחיר למשתכן?

יו"ר סיעת כולנו בכנסת ח"כ רועי פולקמן מסביר מי מפסיד בענק מתכנית מחיר למשתכן: יזמים, מתווכים, שמאים, משקיעים, בנקים.

הוא אומר: "זו חגיגה שהסתיימה".

ומי מרוויח: "36,000 זוגות צעירים".

מי מרוויח מפרויקט "מחיר למשתכן" לדעת פולקמן?

הוא מסביר: "הפרויקט הצליח להוריד את המחירים לרוכשי דירה ראשונה בישראל. רק ביום חמישי האחרון זכו כ־11,000 משפחות צעירות לקבל הודעה משמחת על כך שיוכלו לרכוש דירה במחיר הוגן. מי היה מאמין לפני שנה שמשפחה צעירה תוכל לקנות דירת ארבעה חדרים במיליון שקל ביבנה, במיליון ו־200 אלף שקל בראשון־לציון ובאור־יהודה, במיליון ו־400 אלף שקל ברמת־גן? היום 36,000 משפחות שכבר זכו מאמינות בכך. בכל זאת, יש מי שמפסיד, ובענק, ממחיר למשתכן. כש־1,500 יחידות דיור נמכרות בהרצליה ב־25% מתחת למחירי השוק, כפי שהיה בקיץ האחרון, זה פחות הכנסה למתווכי נדל"ן, לשמאים, ליזמים ולבנקים".

על מצב הששוק אומר פולקמן: "המתווכים כבר לא מוכרים את הדירות, לשמאים יש פחות עבודה, ליזמים פחות רווח על הדירות, והבנקים נותנים משכנתאות הרבה יותר נמוכות. עד כאן הכל ברור: המשפחות הצעירות שמרוויחות בעד, והאינטרסנטים שהרוויחו על חשבונן במשך שנים – נגד. אך מה שמפתיע הוא שפרשן כלכלי בכיר כותב בעיתון זה טור שקורא לעצור את התוכנית היחידה שהורידה מחירים לזוגות הצעירים בישראל מאז ימי אריאל שרון. בטורו, "די למחיר למשתכן", סבר פלוצקר מתייחס לנתון אחד בלבד – מדד הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, שאינו כולל את מחיר למשתכן (כמה נוח). סבר פלוצקר לא התייחס לעובדות שכל מוכר, קונה ואיש נדל"ן יודע על המציאות של היום, ובוחר להתבסס על מדד שלא מתכתב עם המציאות".

פולקמן אומר שהבריחה המוחלטת של המשקיעים משוק הדיור היא המדד הטוב ביותר לשינוי החד שחל מאז שהשר משה כחלון השיק את תוכניות הדיור שלו, שאחת המרכזיות שבהן היא מחיר למשתכן.

הוא מעלה את השאלה הכי חשובה: מדוע המדינה סיפסרה בקרקעות שלה?

וכך הוא אומר: "הרי ההנחות של מחיר למשתכן הן מהרווח שהיה נהוג בשיטת המכרזים, בה מכרה המדינה קרקעות לקבלנים שהרבו במחיר. ומי שילם? הזוגות הצעירים כמובן. מחיר למשתכן נועד לספק דירות למשפחות הצעירות במחיר הוגן, וזה בדיוק מה שאנחנו עושים. אני מציע שתתחילו להתרגל לתוכנית, כי כפי שאמר שר האוצר בחתימת עוד הסכם גג בעפולה: "מחיר למשתכן הולך להיות כאן לעוד הרבה שנים, הילדים שלכם יקנו דירה באמצעות מחיר למשתכן, וגם הנכדים שלכם", וטוב שכך.

רועי פולקמן,
0 תגובות