מגבילים את שהיית הנגמלים

"לאחר שפוגשים נשים בזנות ובהתמכרויות לסמים ולאלכוהול ובהפרעות אכילה, ולכל התופעות האלה יש מצע משותף – טראומה של ניצול מיני, לרוב בילדות", אמרה יו"ר הוועדה למאבק בנגעי הסמים ח"כ תמר זנדברג בסיור הוועדה במרפאת לוינסקי בתחנה המרכזית בתל אביב, שם מקבלים  הפונים טיפול רפואי ותמיכה סוציאלית.

"נשים שעברו טראומה מינית שלא טופלה, מגיעות לזנות או להתמכרויות או לתחלואה נפשית, ולפעמים סובלות מכל אלה גם יחד. לכן פיתוח מסגרות טיפול, שיש בהן פסיכיאטר, כל כך חיוני והוא חובתנו כחברה לנשים שהיותן קורבן מדרדר אותן בהמשך חייהן".

שבי אהרון ממשרד הרווחה דיווח לוועדה כי בתחילת 2019 יוקם מקלט ייעודי לנשים בלבד על רצף ההתמכרויות. למקום כבר יש תקציב. עוד בישר לוועדה כי מרכז סוציאלי טיפולי מתוכנן להיות מוקם בשלוש ערים בתחילת 2018.

עוד אמרה יו"ר הוועדה ח"כ זנדברג: "הגישה כאן היא של מזעור נזקים. אם שמענו שמתוך מאה נשים שמטופלות במרפאה בטיפול שיקומי-סוציאלי, 10 נשים מצליחות לצאת ממעגל הזנות, זו הצלחה, כי כל אחת היא עולם ומלואו. וגם שאר 90 הנשים הן בתהליך שיש בו תקווה. לפחות ראו אותה, החזיקו אותה במצב שלא תידרדר עוד יותר, ואולי ממנו תוכל לעלות. יש לנו אחריות לתת להן לפחות את הסיכוי הזה".

יעל גור, מנהלת מרפאת לוינסקי דיווחה לוועדה כי המרפאה עורכת בדיקות לגילוי מחלות מין וHIV לכל פונה, אך מיועדת בעיקר למי שאינו יכול או אינו רוצה לפנות לקופות חולים, אם משום שאינו אזרח ישראלי ואין לו ביטוח בריאות, ואם בשל הדיסקרטיות. הגיל הממוצע של הפונים הוא בין 20 ל-40. רוב האנשים המתגלים כחולים שייכים לקבוצות סיכון. לאחרונה, לאחר שקופות החולים מאפשרות לגברים לקבל טיפול מונע HIV, (טיפול תרופתי מונע PrEPׂ ׂ), גברים חזרו לקיים יחסים ללא קונדום, מה שמעלה את היקף ההידבקות במחלות מין.

מתוך 3750 נבדקים במרפאה ב-2016, 2630 נבדקו לHIV (כ-70%). מתוכם רק 17 נתגלו כנשאים, רובם לא ילידי הארץ. המרפאה מציעה בדיקות רפואיות גם ללהט"בים. 60% מהפונים הלהט"בים הגיעו למרפאה בעזרת הניידת המוצבת בגן מאיר. מבין אלפי הפונים לבדיקות, כמאה איש מקבלים גם טיפול שיקומי של עובד סוציאלי. העובד הסוציאלי שטיפל בלה"טבים במרפאה עזב וטרם נמצא לו מחליף. יו"ר הוועדה ח"כ זנדברג הודיעה כי הוועדה תקיים דיון מיוחד על התמכרויות בקרב להט"בים ושיקומם.

נינה הלוי, רכזת תחום הטרנסג'נדיות במרפאה דיווחה לוועדה: "סצינת זנות הרחוב הולכת ונכבשת על ידי טרנסג'נדיות. בגלל שגיל היציאה מהארון ירד מאד בשנים האחרונות ואין מערכת תמיכה, נוער הטרנס נזרק לעיתים קרובות מהבית בגיל צעיר ופונה לזנות לשם הישרדות. אנחנו מפעילים ניידת לאיתור הטרנסיות האלה ומסייעות להן במיצוי זכויות סוציאליות מול הביטוח הלאומי ומשרד הפנים והוועדה להתאמה מגדרית".

התברר שלמרות נחיצותו של פסיכיאטר להשגת אישור פורמלי המאפשר קבלה למוסד גמילה, סל שיקום, תביעת נכות או לביצוע הפסקת הריון, אין במרפאה תקן לפסיכיאטר, והנשים נעזרות בפסיכיאטר מתנדב. עוד התברר במהלך הסיור שמרכזי הגמילה שקלטו עד לאחרונה נגמלים לתקופה של 21 יום עם אופציה להארכה ל-28, החלו לקצוב את השהיה בהם ל-14 יום בלבד. יו"ר הוועדה ח"כ זנדברג: "זה לא ייתכן. הוועדה תברר אם אמנם זהו הנוהל החדש, ותפעל להשיב את המצב לקדמותו".

ד"ר קרן לנדסמן, מרפאת לוינסקי: "התפיסה שלנו היא שאפשר לצאת מזנות, ואנחנו שם כדי להעניק מסגרת שונה, להיות פרצוף אוהד של הממסד הרפואי, להציע קשר בריא ובונה ולומר לנשים שיש להן משהו להציע לעולם לא דרך הגוף שלהן".

רני תלמי, עובדת סוציאלית בלוינסקי: "הנשים שחיות בחצר האחורית של החברה לא יודעות מה הזכויות שלהן, ואנחנו כאן כדי לעזור להן למצות את הזכויות".

חגי ברוש, הרשות למלחמה בסמים: "פה אנחנו פחות עוסקים בהצלחה נטו, ויותר בלהפוך את השקופים לפחות שקופים. היום אנחנו יודעים שכל השנים פיתחו מסגרות מעורבות לגמילה מסמים ובכך פגענו בנשים. בהעדר מסגרת שהתאימה להן הן נשארות ברחוב. השירות להתמכרויות במשרד הרווחה קיבל עכשיו תקציב יפה לפתח מסגרות לנשים, כי במסגרות המעורבות הן חוו שוב ניצול".

דדי שי,
0 תגובות