הוצאת השכונות הערביות מירושלים?

מליאת הכנסת דחתה בקריאה טרומית את הצעת חוק להצלת ירושלים כעיר בירה יהודית ודמוקרטית, של חבר הכנסת יואל חסון.

בהתאם להצעה, הממשלה תאשר בתוך חצי שנה מתווה שעיקרו הוצאת הכפרים הפלסטיניים שסופחו לירושלים מריבונות ישראלית והעברתם לשטחי B ו-C וביטול מעמד תושבות הקבע של תושביהם, והכל תוך הבטחת האינטרסים הביטחוניים של ישראל ושמירה על ריבונות ישראלית בירושלים ההיסטורית, לרבות העיר העתיקה, והאזורים המקודשים ליהדות.

בדברי ההסבר נכתב: "ירושלים בירת ישראל היא פצצה דמוגרפית מתקתקת הממחישה היטב את הסכנות הרבות הטמונות ב"זחילה" לעבר מדינה דו-לאומית. מקור הבעיה אינה בעיר העתיקה ובאזור האגן הקדוש, שהישארותם בריבונות ישראל וחשיבותם לעם היהודי נמצאים בקונצנזוס ישראלי רחב, אלא כפרים ומחנות הפליטים הפלשתיניים שסופחו למדינת ישראל ולתחום השיפוט של עיריית ירושלים לאחר שנתפסו במלחמת ששת הימים. בכפרים אלה (למשל, שועפאט, עיסאוויה, ג'בל מוכבר, בית חנינא, צור באהר ועוד), מתגוררים כיום למעלה מ-300,000 פלשתינים המהווים את הריכוז העירוני הפלשתיני הגדול ביותר בגדה המערבית. חלקה של האוכלוסייה הפלשתינית בתוך ירושלים עולה בקביעות לאורך השנים: בשנת 1967 הפלשתינים היוו 26% מאוכלוסיית העיר, בשנת 2000 היוו 32% מאוכלוסיית העיר ובשנת 2014 שיעורם היחסי הגיע כבר ל-37%, ומתקרב כעת ל-40%. רובם המוחלט של הפלשתינים המתגוררים בכפרים אלה מנוכר למדינת ישראל ולחזון הציוני ורואה עצמו חלק מהלאום הפלשתיני. 

סיפוח הכפרים הפלשתיניות לירושלים גורם בעשורים האחרונים לסיבוכים ביטחוניים הנובעים מהקושי ליצור חיץ בין אוכלוסיות עוינות בשטח אורבני צפוף. כך לדוגמא, בגל הטרור שהתרחש בין התאריכים 14 בספטמבר ל-25 באוקטובר 2015, 26 מתוך 36 ממבצעי הפיגועים בתוככי מדינת ישראל (75%) הגיעו מכפרים אלה.

הסכנה המוחשית שבאובדן צביונה של ירושלים כבירת ישראל היהודית והדמוקרטית מחייב נקיטה ביוזמות מדיניות פורצות דרך, על אף הקיפאון במשא ומתן מול הרשות הפלשתינית. בהיעדר יוזמה ירושלים עלולה למצוא עצמה בעוד שנים לא רבות, "מתעוררת"  במקרה הטוב למציאות שבה מי שנבחר לעמוד בראשה מזוהה עם התנועה הלאומית הפלשתינית, ובמקרה הרע נגררת לגיהינום מדמם של מעשי איבה שינחיתו מכת מוות על העיר."

ח"כ חסון: "מי שאוהב את ירושלים ודואג לשלמותה צריך לנקוט יוזמה אקטיבית להציל את העיר הזו. צריך להיות אמיצים ולהביט אל מול המציאות שכולם מכירים אותה, בלי למצמץ.  כולנו גדלנו על סיסמאות אבל בואו נומר את האמת. החיבור בין ירושלים לכפרים הפלשתינים ממזרח לה הוא חיבור מלאכותי, מעוות, ונעדר כל ראייה אסטרטגית מפוכחת. אין לכם את האומץ להודות שבמציאות הנוכחית אנחנו מאבדים את האחיזה בירושלים."

השר לענייני ירושלים ומורשת זאב אלקין השיב: "זו פשיטת רגל של הסיעה שממשיכה את מפלגת העבודה של פעם. הכפרים האלה הם חלק מירושלים ממשלה של לוי אשכול וכל השמות הגדולים של מפלגת העבודה אז אם יש לך טענות תפנה אליהם. גם רבין אמר פעם אחר פעם בשנות ה90 לא מוחלט לחלוקת ירושלים. אתם רוצים לגזור על השכונות הכי גדולות של ירושלים שהם יהיו  מובלעת קטנה ברשות הפלשתינית. נכון שיש בעיות דמוגרפיות בירושלים אבל הם לא גזירה משים, הם מהעבודה שלא השכלנו לבנות מספיק בירושלים בגלל לחצים מדיניים, והגירה לא חוקית לתוך ירושלים."

מערכת נשפיע,
0 תגובות