העמלה שהמכשיר הזה גובה "מוגזמת"

בתמונה: כספומט הנמצא בשכונה שלנו, הר חומה בירושלים, שאינו בבעלות בנק. ח"כ איתן כבל (עבודה) וח"כ דוד ביטן (ליכוד) חושבים שהעמלה שהמכשיר הזה גובה "מוגזמת" ושזה "עושק" ולכן הם רוצים להגביל בחוק את עלות העמלה. במילים אחרות הם רוצים לעשות פיקוח על המחירים בתחום הזה. ואני מודה שזה, שוב, מייאש. 
מה מייאש? העובדה שלא לומדים מהניסיון וגם לא מהתיאוריה הכלכלית הפשוטה והשכל הישר. מסתבר שאם יש דבר אחד עליו מרבית הכלכלנים מסכימים, זה שמחיר הוא השתקפות המציאות ולכן פיקוח על המחירים הוא כמו שבירת מראה: אמנם כבר לא תוכל לראות את עצמך במראה ולכן לא תוכל לראות את כיעורך אבל אתה ממשיך להיות מכוער. המציאות לא השתנתה למרות שבירת המראה. 
מחיר בא לשקף את תנאי השוק, ולנסות לקבוע מחיר בצורה שרירותית דרך הפוליטיקה ולא דרך המנגנון הרגיל של המחירים בשוק החופשי לא ישנה את המציאות באופן פלאי אלא רק יגרום לנזקים. ביתר פירוט, ברור שאם קובעים מחיר באופן כזה שהמחיר שנקבע נמוך מהרמה אליה הוא היה נקבע בשוק הפתוח, כמות ואיכות השרות ייפגעו משום שיצרני המוצר ו/או השרות לא ירצו להפסיד עליו כסף. אם המחיר שייקבע יהיה נמוך באופן קיצוני השרות ייעלם כליל ואם לא, אז זמינות השרות ואיכותו ייפגעו. אם העמלה היום היא בממוצע, נניח סביב ה-6 שקלים, ונניח שהחוק הגאוני הזה יעבור והמחיר ייקבע על 4 שקלים, אז פשוט יהיו פחות כספומטים, אולי יפסיקו לתקן אותם, סכום המשיכה המקסימלי יוגבל עוד, ולך תדע מה עוד יכול לקרות. 
ציינתי גם שיש לנו ניסיון היסטורי בזה ורק אוסיף שיש עדויות היסטוריות מזמן בבל הקדומה והאימפריה הרומית על כך שהטילו פיקוח על המחירים והתוצאה תמיד זהה, גם לפני אלפיים שנה ושלושת אלפים שנה: מחסור במוצרים ו/או שרותים, ותמיד מאותן סיבות. דרך אגב זה בדיוק מה שקורה עכשיו בוונצואלה. 
ככה או ככה החברות שמפעילות כספומטים לא ירצו להפסיד על השרות הזה. היומרה לכפות עליהן תנאי שרות ומחיר כל כך מטורפת שאין לי הרבה מה להוסיף זולת זה שרצוי מאוד שמי שמבין את הפוסט שלי ומסכים איתו צריך להתפקד איתנו על מנת לבלום את הפופוליזם. 

אמיר וייטמן,
0 תגובות