השמאל שכח מה זה להיות יהודים

  1. "אני לא יודע אם אתה זוכר את זה" אמר אבי גבאי לאחד הפעילים הצעירים של מפלגת העבודה בכנס בבאר שבע "אבל ב-1999 המצלמה תפסה את נתניהו לוחש באוזנו של הרב כדורי 'השמאל שכח מה זה להיות יהודים'. בתגובה, השמאל שכח מה זה להיות יהודים".

ואז בום, הרשת התפוצצה. כל הפיד שלי עכשיו מלא ב"אתה אל תגיד לי מה זה להיות יהודי" ו"אני גאה במורשת המאוד לא יהודית שלי, לך לעזאזל" וכו' וכו'. זה פשוט מדהים אותי איך אנשים נופלים לספינים כל כך זולים ומתנהגים בצורה כל כך צפויה.

הרי, בואו שנייה נדבר על הנזקים לכאורה של אמירה כזאת. מבין המתלוננים ברשת, כמה מהם הם בעצם מצביעי מרצ אדוקים ולא חשבו להצביע לגבאי מלכתחילה? סביר שרובם. עם זאת, אני מניח שמבין המתלוננים יש מיעוט של מצביעי עבודה פוטנציאליים. רובם הגדול, כמו שאני מכיר מצביעי עבודה, יגידו בסופו של יום "יאללה, זה הרע במיעוטו אין מה לעשות הצבעה אסטרטגית הצבעה אסטרטגית". עם זאת, מיעוט מביניהם יגיעו למסקנה שהעבודה כבר לא ממש מייצגת אותם, ויעברו ברובם למרצ. מיעוט קטן עוד יותר יעברו ליאיר לפיד או משהו בסגנון. מאחר שאנחנו בדמוקרטיה פרלמנטרית בה צריך רוב של ממליצים בפני הנשיא כדי להפוך לראש ממשלה, ומרצ תמליץ על גבאי בוודאות. הפגיעה של גבאי בסיכויים שלו להיות ראש ממשלה על ידי אותו מיעוט של מיעוט של מיעוט, היא קטנה עד זניחה.

לעומת זאת, בואו נסתכל על התועלות באמירה כזאת. אנשי מרכז או ימין מסורתיים, מצביעי כחלון ובאזור, לא ישמעו על האמירה של אבי גבאי בכנס הזניח של הפעילים שלו בבאר שבע. מה שהם כן יראו זה את התגובה של השמאלנים בפיד שלהם ובתקשורת על הדבר הזה, וזה יעניין אותם. חלקם אשכרה עשויים בעקבות זאת לנסות להבין מה אבי גבאי אומר, ואולי בסוף להצביע לו תוך שהם אומרים "הוא לא כמו כל השמאלנים". גם אם מיעוט מבין אלו אשכרה יעשו את זה, זה מיעוט של מעבר בין-גושי, ולכן זה מה שקריטי. הרי, בסופו של דבר הבחירות בישראל מוכרעות על 2-4 מנדטים הפרש בין תומכי נתניהו למתנגדיו, וכל תנועה בתוך הגושים עצמם היא זניחה לחלוטין מול מעברים בין הגושים הפוליטיים. לכן האמירה של גבאי היא רציונלית לחלוטין ברמה הפוליטית, ותביא אותו רחוק יותר לאיפה שהוא רוצה.

ומה העמדה האישית שלי על האמירה הזאת, מעבר לניתוח הפוליטי? לי, בכנות, מאוד לא אכפת. סגנון ורטוריקה מן הסתם משפיעים עלי ברמה התת-מודעת, אבל אני משתדל להתעלם מהם ככל הניתן ובמקום זה להתעסק במדיניות. ראיתי את הסרטון של גבאי מהכנס ההוא, ומכל הדיבורים הייתה לו הבטחת מדיניות אחת: להתעקש על תחבורה ציבורית בשבת. וזה בהחלט מוסיף לו נקודות בעיני.

 

עידן דה ארץ,
0 תגובות