חוק המלצות המשטרה לוועדת הפנים

ועדת הכנסת בראשות ח"כ יואב קיש אישרה את בקשתו של ח"כ דוד אמסלם, להעביר את הצעת חוק סדר הדין הפלילי (תיקון - איסור המלצה או חוות דעת של רשות חוקרת), התשע"ח-2017, מדיון בוועדת חוקה, חוק ומשפט לדיון בוועדת הפנים והסביבה, בראשותו של ח"כ אמסלם. הצעת החוק שמקדם ח"כ אמסלם עצמו תמנע מהמשטרה לפרסם המלצות בתום ביצוע חקירה.

יו"ר הקואליציה ח"כ דוד ביטן נימק את הבקשה בכך ש"החוק נופל תחת תחום עיסוקיהן של שתי הוועדות, אבל נוגע יותר לוועדת הפנים. בנוסף ועקת חוקה עמוסה מאוד ולכן אנחנו מבקשים להעביר את הצעת החוק לוועדת הפנים".

יו"ר ועדת חוקה חוק ומשפט ח"כ ניסן סלומינסקי התנגד להעברת ההצעה ואמר כי "מדובר בהצעת חוק ששייכת לסדר הדין הפלילי, נושא שבאופן קבוע נידון בוועדת חוקה ונעשו בו כבר הרבה תיקונים. אין שום סיבה בעולם שיעבור". חברת סיעתו ח"כ שולי מועלם רפאלי הוסיפה "יכולנו להעביר את החוק הזה בצורה אמיתית וטובה כי הצורך במהלך ברור לכולם. עכשיו אנחנו יוצרים מצב שגם אם החוק יעבור עם כל התיקונים הנדרשים ובהסכמת השרים הנוגעים לדבר, יווצר חוסר אמון של הציבור בתהליך שאנחנו עושים ובסוף זה יתגבר על המהות".

ח"כ רויטל סויד אמרה כי "בעידן כזה של עליהום על המשטרה חובה עלינו להקפיד להעביר כל חוק לוועדה הרלוונטית לו, בוודאי חוק כל כך שנוי במחלוקת שנראה כמו ניסיון לשבש הליכי חקירה".  ח"כ יואל חסון הוסיף "אתם הופכים את הכנסת לכלום, למגרש המשחקים הפרטי שלכם. תמשיכו לעשות את הדברים האלה וכל תהליך החקיקה הזה יהיה פסול ויעמוד במבחן בגץ".

בתגובה לדבריו של ח"כ חסון אמר יו"ר הוועדה ח"כ יואב קיש: "ככה אתם מתנהלים. זה לא משנה מה נעשה פה, בסוף בג"ץ הוא זה שמקבל את ההחלטות. התבלבלתם". יועמ"ש הוועדה עו"ד ארבל אסטרחן הבהירה כי עמדת הייעוץ המשפטי הינה לא להעביר את הצעת החוק שכן מקומה ה'טבעי' הוא בוועדת חוקה, חוק ומשפט, אולם סברה כי עצם העברת החוק לוועדה שאינה מתאימה אינה מהווה שיבוש של הליך החקיקה.

בתום הדיון התקיימה הצבעה שמית, בה הצביעו 9 חברי כנסת בעד העברת ההצעה ו-7 נגד. לאחר ריביזיה אושרה סופית העברת הצעת החוק לדיון בוועדת הפנים והגנת הסביבה.

שגית לוי,
0 תגובות