ארגון המורים: שכר המורים בישראל נמוך

בעקבות שביתת האזהרה במ ערכת ה חינוך שהתקיימה אתמול, בארגון המורים מבקשים חהבהיר את עיקרי הדברים עד כה.

לדברי יו"ר ארגון המורים רן ארז, הסכם העבודה הקיבוצי "עוז לתמורה" הסתיים ב- 31.12.16 ובמהלך החודשים שחלפו התנהל מו"מ עם משרד החינוך ומשרד האוצר, בהשתתפות מרכז השלטון המקומי.

ארז אומר שהמו"מ נוהל בשקט ובליווי קמפיין חיובי בכלי התקשורת השונים.

הוא מסביר: "ערכנו סקרים שבהם התברר שהציבור הרחב, ההורים וכמובן המורים תומכים בדרישותינו. למרות שמו"מ זה התנהל בשקט, הוא לא התקדם כפי שרצינו. אמנם משרדי האוצר והחינוך הסכימו שהשכר ההתחלתי של מורה מתחיל יהיה 8,000 ₪ ברוטו, אך מוותק 8 ומעלה למורים הוותיקים, הם מוכנים להציע תוספת שכר של 60 ₪ ברוטו בלבד".

רן ארז אומר ששכר המורים בישראל נמוך משכר המורים במדינות ה-OECD בעשרות אחוזים, למרות שהם מלמדים 210 ימים בשנה לעומת 150 ימים במדינות ה-OECD.

הוא אומר שבנוסף לכך, המורים עובדים בכיתות עמוסות, עד ל-40 תלמידים בכיתה, בעוד שבמדינות ה-OECD לא עולה מספר התלמידים על 24 בכיתה (ובמדינות מסוימות מדובר אף ב-14 עד 18 תלמידים בכיתה).

ארז מביר את דרישות המורים: "לא רק שהמורים בישראל עובדים קשה ויותר ימים בשנה. שכר המורים, כפי שכבר התרעתי, נמוך יותר מאשר בטורקיה, פורטוגל, יוון ומדינות אחרות בהן מצב המורים טוב יותר, מה גם שיוקר המחיה בישראל גבוה הרבה יותר. לא פלא, אם כך, שישנם מורים שנאלצים לעבוד בעבודות נוספות ולא פלא שקיים מחסור גדול במורים, כאשר 50% מהמורים החדשים עוזבים בתוך 4 שנים ופותחים בקריירות חדשות".

לכן, הוא מסביר את צעדי ההמשך: "בשל הסחבת ועל רקע ההצעות המבזות והמבישות של משרד האוצר הכרזנו על סכסוך עבודה ובתום תקופת הצינון התחלנו להפעיל אותו בשביתת אזהרה של יום אחד.

ברור שאם יהיה צורך להחריף את המאבק, נעשה זאת. אנו ארגון רציני ואחראי ובמשך עשור לא שבתנו וכיבדנו את ההסכמים עליהם חתמנו. כעת, באין הסכם, ניאבק להשגת מטרותינו.

משרד האוצר ומשרד החינוך מסרבים לדון עמנו על מורי חטיבות הביניים בטענה שגויה, בלשון המעטה, שרוב מורי חטיבות הביניים הם חברי הסתדרות המורים. זאת ההזדמנות להוכיח להם שאין זה כך".

סיימנו ישיבת מו"מ מול משרדי האוצר, החינוך והרשויות המקומיות, על רקע שביתת האזהרה אותה קיימנו היום.

ישיבת המו"מ ממנה יצאנו, היא הישיבה הראשונה שהתקיימה בצורה עניינית מאז החל המו"מ ובאווירה טובה מאז ינואר 2017.

ככל הנראה הממונים על נציגי האוצר נתנו הנחיות אחרות מאלה שנתנו עד כה וייתכן כי השביתה שלנו היום השפיעה.

לעצם העניין, קיבלנו הצעות חדשות בצורת גרפים שאותם אנו מחוייבים לבדוק ולהחליט מה היא המשמעות לגבי שכרו של כל מורה ומורה.

מחר בבוקר לא תתקיים שביתה.
ניפגש עם נציגי האוצר, החינוך והשלטון המקומי לפגישה של מספר שעות על מנת לבצע הרצת נתונים ולקבל תמונה מלאה לגבי כיצד ההצעות החדשות של שכר המורים החדשים והוותיקים.

אם הצעות לא תתאמנה לדרישות הארגון, נמשיך במאבק עד שנגיע לתוצאות המצופות.

חשוב לדעת, כי המאבק הוא לא רק על דרישות שכר אלא גם בדרישות לשיפור תנאי העסקה ותקנים למורים.

בהתאם לתוצאות שנראה מהפגישות מחר, נחליט על הצעדים הבאים.

כל עוד ההסכם לא נחתם הוא לא נחתם, על כל המשתמע מכך.

יעל צור,
0 תגובות