השכר הממוצע של המורים נאה

השכר הממוצע של המורים בתיכונים בישראל 2017 נאה מאוד. משמעותית מעל השכר הממוצע במשק. שנית, שכרם של מורים מתחילים נמוך מאוד. כמה נמוך? ברמה כזו שמקשה על גיוס כוח אדם איכותי להוראה וגורם לנשירה של מורים איכותיים בשנים הראשונות. מורה חדש מתקשה להתנחם בעובדה שבעוד שמונה-תשע שנים כבר ירוויח שכר סביר מאוד ובעוד שלוש עשרה שנה אפילו ירוויח יפה. המשמעות של השנים, אגב, חריפה יותר מהטבלאות היבשות, משום שעם השנים נפתחות מטבע הדברים יותר אופציות להגדלת השתכרות (ריכוז שכבה, ריכוז מקצוע, גמול בגרות וכו וכו). לכן מוסכם על הכל שיש בעיה בנושא שכר המורים הצעירים.

נתון מעניין נוסף. ישראל היא שיאנית העולם המפותח ביחס בין שכר מורה ותיק לשכר מורה צעיר. מורה חדש בתיכון מרוויח בממוצע משמעותית פחות מחצי מעמיתו הותיק. אין עוד מדינה בעולם שזה המצב בה.

אז מה המסקנה ההגיונית? כמובן לחלק את תוספת השכר כך שמרביתה תגיע למורים הצעירים ומיעוטה למורים הותיקים. נשמע הגיוני? לא לרן ארז. ארז, יש לציין, מוכן למידה של דיפרנציאליות בחלוקת תוספת השכר, אבל דורש הרבה יותר תוספת גם למורים הותיקים. למה? כי הוא יכול והאצבע שלו על השלטר. באוצר לא מוכנים, והרי לנו שמחה וששון ומחר (אולי) שביתה.

ומה החשש שלי, ושל כל מי שטובת מערכת החינוך לנגד עיניו? שבסוף תבוא פעם נוספת תוספת השכר לותיקים על חשבון המורים החדשים, מה שיחזיר אותנו לאותה נקודת פתיחה בעייתית: קושי במשיכת כוח אדם איכותי להוראה.

שלמה פיוטרובסקי,
0 תגובות