שכר המורים עלה במונחים ריאליים

ארגון המורים העל-יסודיים שובתים. על מה, אתם שואלים?

אחרי המיליונים שנשפכו על הקמפיין שדרש להעלות את שכר המורים המתחילים ל-8,000 ש"ח, ארגון המורים גילה שמשרד האוצר ממש בעד. לפחות, כל עוד זה לא תירוץ לעוד שימון של הוותיקים, ומעבר לשיטת שכר שפחות מתבססת על ותק ויותר על הערכות, השכלה והישגים. כמה דברים שחשוב לזכור על המורים בישראל:

1. שכר המורים עלה במונחים ריאליים (כלומר, בהתחשב בעליית המחירים) ב-33% בעשור האחרון, ועתה הוא הרבה מעבר לשכר הממוצע במשק.

2. הפערים בין מורים צעירים לוותיקים הם עצומים, מעבר לכל מה שמקובל במדינות ה-OECD. מורה ותיק באותו תחום יכול לקבל פי 3 (!) ממורה מתחיל, בלי שום קשר לכישורים ולהישגים שלו. כשמדברים על השכר הממוצע של מורים, צריך לזכור שהוותיקים והמקומבנים מרוויחים יותר דומה לעובדי נמל מאשר לשכר מינימום.

3. קשה עד בלתי אפשרי לפטר מורה בישראל, לא משנה כמה הוא גרוע. ב-2013 פוטרו 7 מורים. ב-2014 פוטרו 9 וב-2015 פוטרו 13, כל זה מתוך 150,000 (!) מורים קבועים בישראל. שימו לב שזה כולל מורים שעברו עבירות פליליות, מה שלא תמיד מספיק כדי לפטר מורה.

שוב אני מדגיש - ארגון המורים יוצא לשביתת אזהרה נגד ההצעה של משרד האוצר להזניק את שכר המורים המתחילים, רק כי ההצעה הזאת לא נותנת להם הוותיקים מספיק תוספות שכר (רק עוד כמה מאות שקלים בחודש).

כל הכבוד למשרד האוצר שיזם את ההצעה הזאת לשינוי מודל השכר של המורים, ועכשיו רק נשאר לעמוד איתנים מול הבריונות של הוועד כלפי המורים המתחילים והחינוך של הילדים. צריך להבהיר לממשלה באופן חד משמעי - אם אתם הולכים על זה, אנחנו איתכם.

עידן דה ארץ,
0 תגובות