מישהו עוקב אחריכם עכשיו

מישהו עוקב אחריכם ממש עכשיו.

כל מילה, כל צעד, כל פעולה שלנו, הכל, אבל הכל מנוטר, מקוטלג ומעובד לפרופיל מדוייק להחריד שלנו. לא תאמינו מה עושים עם המידע עליכם. גוגל, פייסבוק ודומותיהן מחזיקות במאגרי המידע הגדולים בתולדות האנושות. חשבתם שאם אין לכם מה להסתיר, אז אין ממה לפחד?

ומה עם המידע הרפואי האישי ביותר שאוספים עליכם? והעובדה שמאתרים את ילדיכם כאשר מתערער מצבם הנפשי לטובת מפרסמים אינטרסנטים? האם ידעתם שהשתתפתם בניסוי שנועד לבדוק את הרגלי הצריכה או השינויים במצב הרוח שלכם? למה לחשוב בקטן? פייסבוק גם בדקה בארה"ב כיצד היא יכולה להשפיע על תוצאות בחירות דמוקרטיות.

זה רק מתחיל. ממחקרי עומק והדלפות מבפנים עולה שתאגידי מידע האלו בונים על כל אחד מאיתנו דירוג אישי. המשמעות היא שמאחורי הקלעים לכל אחד מאתנו קיים דירוג נסתר שביכולתו להשפיע על מחירי שירותים ומוצרים שברצוננו לרכוש. כן, כן - לאחד מחיר כזה ולאחר מחיר אחר. ביקשתם לרכוש ביטוח פרטי וסורבתם ללא הסבר? אולי הדירוג שבנו לכם הטייקונים החדשים פשוט נמוך מדי.

רגע, לזה לא נרשמתם? בוודאי שכן, הרי חתמתם על תנאי השימוש.

עוד לא התחלנו לדבר על ריסוק מתחרים והפטור ממס על רווחי העתק שלהם בישראל. הטייקונים המקומיים שלמאבק בהם אני מקדיש שנים רבות מחווירים אל מול הכח המופרז של הטייקונים החדשים.

מה צריך לעשות? להכיר בבעיה, לפתח כלים ולהחיל רגולציה שתוכל לרסן אותם ולהגן עלינו. על זה בדיוק מדברת הרפורמה המקיפה שאני מקדם בימים אלו.

מיקי רוזנטל ,
0 תגובות