ראש העיר מתנגד לחוק יסוד י"ם

ועדת החוקה חוק ומשפט המשיכה לדון בהצעת חוק יסוד: ירושלים בירת ישראל של חה"כ שולי מועלם רפאלי ואחרים. הדיון התמקד בטענות שונות סביב יוזמות לפיצול חלקים ממזרח ירושלים וצירוף חלקים אחרים ל"ירושלים רבתי". לפי הצעת החוק תהיה אפשרות לערוך שינויים מוניציפליים בירושלים כאשר האיסור על העברת שטחים יחול על הגבולות הנוכחיים של העיר. על שטחים שיוצאו מהעיר לאחר התיקון לחוק תחול הדרישה לרוב של 80 ח"כים כדי להעבירם לישות זרה למרות שלא יהיו עוד חלק מירושלים ועל שטחים שיצורפו לעיר לאחר התיקון לחוק לא תחול הדרישה לרוב של 80 כדי להעבירם לישות זרה.

 בשנת 2000 תוקן חוק יסוד: ירושלים בירת ישראל ונוספו לו סעיפים הקובעים כי שטח ירושלים כולל גם את כל השטח שהתווסף לה במלחמת ששת הימים וכי לא תועבר כל סמכות המתייחסת לתחום ירושלים לגוף זר. הסעיף האוסר על מסירת שטחים מירושלים לריבונות זרה משוריין ברוב של 61 ח"כים וסעיף השריון (הנוקשות) עצמו משוריין ברוב רגיל.  לפי הצעת החוק ישונה הרוב הדרוש לשינוי הסעיף האוסר על מסירת שטחים מירושלים לריבונות זרה ל-80 ח"כים וסעיף השריון (נוקשות) ישוריין בעצמו ברוב של 61 ח"כים.

 יו"ר הוועדה חה"כ ניסן סלומינסקי (הבית היהודי): "החוק הוא חוק טוב שנותן שמירה על ירושלים. מה שהיום לא בגבולות יוכל להיות מוגדר מוניציפלית אבל לא תחול עליו הדרישה ל-80 ח"כים. אותו הדבר אם אתה מוציא חלק מהגבולות של ירושלים תמשיך לחול עליהם החסינות של ה-80, כלומר הוא נושא על גבו את החוק".

חה"כ שולי מועלם-רפאלי (הבית היהודי): "לא הבאתי את החוק הזה למי ששואף להקים מדינה פלשתינאית שבירתה ירושלים. מטרה ראשונה היא לחזק את בירת הנצח השלמה והמאוחדת של מדינת הלאום היהודי שתהיה בעזרת השם על כל חלקי ארץ ישראל. מטרה שנייה היא אמירה ברורה ששום חלק של ירושלים לא נמסר אף פעם לאף ישות זרה גם אם חלילה תהיה ממשלה שתחזור לרעיון העוועים של חלוקת ירושלים". 

חה"כ קארין אלהרר (יש עתיד): "90% מסיעות הבית בעד הרעיון של ירושלים הנצחית והמאוחדת. בקדנציה הקודמת העברתם את החוק של משאל עם ועכשיו יוצרים זילות של חוקי יסוד. לא רואה מה זה יעשה חוץ מבלגן. אם המטרה היא לבלבל הצלחתם. אין בחוק שום דבר שלא קיים היום חוץ מכותרת. ניצחתם וקיבלתם כותרת אז אפשר להוריד את זה מסדר היום".

חה"כ עמר ברלב (המחנה הציוני): " לפני 50 שנה כשאבי, כסגנו של הרמטכ''ל יצחק רבין, פרץ והגיע לרחבת הכותל המערבי יחד עם ראשוני הלוחמים ששחררו את ירושלים, בירת ישראל הנצחית, העיר לא כללה את כפר עקב, מחנה פליטים שועפט ועוד. היום בשטח המוניציפלי יש 350,000 ערבים פלסטינים ומתוכם 250,000 בעלי זכות בחירה. ניר ברקת נבחר ב-110,000 קולות כך שאם הם יחליטו כולם להצביע יהיה לנו ראש עיר פלסטיני. יש כאן כוונה ברורה לפגוע בדמוקרטיה הישראלית".

חה"כ יואל חסון (המחנה הציוני): "אתם במסע להפוך את ישראל למדינה דו-לאומית אבל ירושלים של המציאות אינה מתפקדת, היא עיר ענייה חלשה על סף קריסה. האמת הזו היא על השולחן שכפרים פלשתינים צורפו מלאכותית והפכו אותה לירושלים לא הומוגנית, לא בטוחה שלא משתלטת בכלל על המקומות הללו ואין בהם שום אכיפה או שירותים עירוניים. רוב מוחלט בציבור הישראלי וגם בכנסת נגד חלוקת ירושלים האמתית ואתם יוצרים חוק צבוע כי אתם מצד אחד רוצים שריון ירושלים אבל לא משריינים את הכפרים שהם לא באמת ירושלים כי אתם יודעים את האמת".

חה"כ דב חנין (הרשימה המשותפת): "החוק הוא חלק מהפיכה אנטי דמוקרטית כי במרכז הרעיון הדמוקרטי חלה התפיסה שהרוב שולט ובחוק הזה אתם מבטלים זאת. יבואו 75 ח"כים וירצו לכונן שלום ולפי חוק היסוד הם לא יכולים למרות שהם הרוב. נגיע למצב של משבר לגיטימציה חסר תקדים כשהמיעוט של הבית היהודי יוכל לכפות רצונו על הרוב בישראל. הליך שרטוט הגבולות נעשה באופן כל-כך לא רציני ומטומטם ואותו אתם רוצים לעגן ברוב של 80 ח"כים. ירושלים כעיר היא הקורבן שכל ההזיות הלאומניות הללו. אם אתם דואגים לה תנו פתרונות לאלו החיים בה. אתם משחקים בגורל חיי אדם".

חה"כ איל בן ראובן (המחנה הציוני): "על הצעת חוק כזו לפני 6-5 שנים הייתם זועקים עוכרים ומחלקי ירושלים. לקח לכם שנים להבין שירושלים הנוכחית היא דבר כושל אז מייצרים חוק לא מובן שמנסה באמצעים בלתי דמוקרטיים לפתור בעיה ויוצר בעיה אחרת. ומה יקרה עם כל אלו שתזרקו מפה, אתם הולכים לייצר לנו עוד עזה רק קרוב יותר לירושלים".

חה"כ יהודה גליק (הליכוד): "לא יעלה על הדעת ואני לא מבין איך מפלגת הבית היהודי מוכנה להכניס אפשרות להסיר חלקים בירושלים במקום להרחיב. חלמנו על ירושלים עד דמשק ולא חלמנו על צמצומה. מה שכתוב בחוק הוא הוצאת חלק מירושלים. לעולם לא אצביע על חלוקתה. יש פה טעם לא נעים בניסוח החוק וחבל שאנחנו יוצרים מחלוקת על משהו כה היפותטי".

חה"כ תמר זנדברג (מרצ): "הררי מילים הורעפו על ירושלים קדושה נצחית לעולם ועד, כדי לרומם ולפאר וכל זה כדי לתקוע את ירושלים. פעם אחר פעם רואים שאין פה מבוגר אחראי שיעצור את זה ולכן ראוי להתריע על הסכנות- אתם עושים סבוטאז' לדמוקרטיה, לירושלים להסדר מדיני, אתם עושים מעשה עוולה בשם אותו רוב שעכשיו אפילו אין לכם אותו."

חה"כ מיכל רוזין (מרצ): "מהלכים אימים על האזרחים 50 שנה, קמפיינים שלמים וממשלות שנבנו על מסירת או חלוקת ירושלים. כשאתם מפחידים את האזרחים ו-50 שנה אתם לא דואגים לאחד אותה. זו הצעת החוק גזענית שמטרתה להשאיר ריבונות בלי לדאוג לאזרחים לפנות להם את הזבל ולתת להם זכויות".

עו"ד איל זנדברג ממשרד המשפטים: "שריון של הוראה בחוק יסוד ברוב של 80 ח"כים חריג אצלנו וחריג גם בנוף העולמי בהיבט של הבלטת נושא מסוים. בנוסף, מדובר בסוגיה שבמחלוקת פוליטית שלא נעשית כחלק מחוקה כוללת. גם תמיכת 61 ח"כים לא קל להשיג אבל היא לא מונעת מהרוב להעביר הצעות וזה יכול להוות מיתון להצעה. הרעיון של שטח הבירה הוא נושא חוקתי שעוגן ושוריין אך כאן הולכים צעד קדימה ואומרים שיש אזורים שלא יהיו שייכים יותר למדינה ועדיין יהיו תחת הגנה".

יעל ענתבי סגנית ראש העיר ירושלים: זה חוק שיזיק לתושבי העיר וראש העיר מתנגד לו. אם החוק יאושר אפשר לכתוב עוד פרק במצעד האיוולת. החוק יפגע בפסגת זאב, בנווה יעקב ובגבעה הצרפתית. אני מופתעת שההצעה באה מכיוון הבית היהודי שעומד לחלק את ירושלים וזה מכפיר.  כל התושבים היהודים והערבים של ירושלים לא ימצאו את עצמם. הערבים יישארו באותו מקום ואתה חושב שמועצה ערבית תפתור את כל הבעיות? פתאום לא ישמעו קולות המואזין? מועצה כזו תעשה משהו שעיריית ירושלים לא יודעת לעשות?"

מוניר זראייר נציג תושבי צפון ירושלים: "אני מתנגד לחוק כי באזור שלי 97% הם תושבי ירושלים חלקם אזרחים. התושבים האלו מוכנים לבוא ולשבת על הכבישים בירושלים אם יוציאו את השטח כי עשרות שנים שאנחנו חיים ככה וזה כמו קטיעה של איבר. יומיום אלפי תלמידים ועובדים מגיעים לירושלים. בסוף תהיה תכנית לירושלים במסגרת מו"מ. יש זכויות לשני העמים וכולנו צריכים לחיות בשלום. אנחנו לא רוצים לראות דם ומתים בשני העמים. בכפר עקב יש תושבים ירושלמים כל חייהם ולא מקובל לנתק אותם בשום אופן".

שי אופירי,
0 תגובות