דיון מיוחד: מאה שנה להצהרת בלפור

הכנסת קיימה דיון מיוחד לציון מאה שנה להצהרת בלפור.

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בנאומו: "הצהרת בלפור הציתה אש בלבבות, היא זקפה את קומתם של יהודי העולם והחדירה תנופה עצומה ביישוב העברי. שיהיה ברור, ללא המסירות, ההקרבה, אומץ הלב והכשרת הקרקע בארצנו לא היינו זוכים לראות בעצמאותנו אבל הצהרת בלפור הכשירה את הקרקע הבין לאומי ואת התמיכה בציונות באירופה באמריקה ובחלקים אחרים של העולם ובכך היא תרמה רבות למפעל התחייה של עמינו.  לצערנו זמן קצר לאחר מיכן נסוגה בריטניה ממה שהובטח בהצהרת בלפור וזו הייתה טרגדיה גדולה. היותנו חסרי ריבונות על 1948 מנעה הצלת מיליוני יהודים שהוכחדו בשואה. הטרגדיה של הצהרת בלפור היא שלקח 30 שנה ליישם אותה.

לאחר נתינתה, אפילו בעולם הערבי התייחסו להצהרת בלפור באהדה. האמיר פייסל הכיר בזכותם של היהודים לכונן מחדש את ביתם הלאומי בארץ ישראל במקביל להקמת ממלכה ערבית מאוחדת במזרח התיכון. הוא צידד בשיתוף פעולה בין היהודים והערבים על יסוד  הבנה הדדית ואחווה. מנגד הזרם הלאומני הערבי תקף בחריפות את הצהרת בלפור, ההצהרה סיפקה עילה להסתה ולאלימות, לא מעט בעידודו של המופתי  אמין אל חוסייני.

מי שמחפש את שורשי המאבק הפנים אסלמי שאנו עדים לו בשנים האחרונות ימצא אותו כאן, פייסל המתון מול המופתי הקנאי. אנחנו מהדקים את יחסנו עם הגורמים המתונים באזור, וכפי שכוננו שלום עם מצרים וירדן, אנחנו פועלים להשגת שלום עם עוד מדינות ערביות שניצבות יחד איתנו אל מול האסלם הקיצוני. אני יכול רק לקוות שסוף סוף גם הפלשתינים יאמצו גישה זו.

כשראשי ההנהגה הפלשתינית מכנים את הצהרת בלפור פשע וקוראים לממשלת בריטניה להתנצל עליה הם לא הולכים קדימה הם הולכים 100 שנים אחורה. זהו שורש הסכסוך, הסירוב בן 100 השנים להכיר בציונות ובמדינת ישראל בגבולות כל שהם"

 

יו"ר האופוזיציה יצחק בוז'י הרצוג אמר: "בל נשכח להדגיש כי הצהרת בלפור הקפידה לתת יחס  לבני העם הערבי החי עימנו, לזכויותיו האזרחיות והדתיות. השוויון המלא בין "בן ערב ובני" הלא הוא כציווי לנו במגילת העצמאות שלנו. בימים אלו החתירה לשוויון מלא בין האזרחים היהודים ושאינם יהודים במדינה שלנו היא האתגר של דורנו כדי שנוודא את מימושן המלא של הצהרת בלפור והכרזת העצמאות. בימים אלה ממש נאבקים אנו כאן במליאה הזו על אופייה של המדינה ועל מניעת פגיעה מסוכנת בדמותה הדמוקרטית  ועל האיזון הנכון בין יהודית ודמוקרטית. עלינו לעמוד על עיקרון זה יותר מאי פעם, כמו גם חובתנו לחתור לשלום מלא עם שכנינו, בראש ובראשונה כדי לשמור על מדינת הלאום של העם היהודי זו שבהצהרת בלפור, וכדי להבטיח ביטחון ושלום לדורות הבאים של עמנו.

למרות כל הקשיים שעברה, וכל המתחים שבתוכה, מדינת ישראל שלנו חזקה, דמוקרטית, תוססת ומצליחה, והיום מרבית העם היהודי דובר עברית ונמצא כאן בארץ ישראל. עצב גדול תמיד ילווה אותנו על כך שמדינתנו קמה רק לאחר השואה, ושההצהרה לא מומשה טרם האסון הנורא ביותר שידע עמנו באובדנם של ששת המיליונים."

 

יו"ר הכנסת יולי יואל אדלשטיין אמר בפתח הדיון: ״הצהרת בלפור הייתה פעם הראשונה בהיסטוריה המודרנית, בה קמה מעצמה עולמית ואמרה את האמת: ארץ ישראל היא מולדתו העתיקה והיחידה של העם היהודי, ובה יש לו זכות בלתי-מעורערת להקים מחדש את ביתו הלאומי. מאז, נכתבו תלי תלים של מילים ופרשנויות על ההצהרה התמציתית של בלפור; אבל האמת שהיא הביעה לא נשטפה בנהרות הדיו. היא נותרה קצרה ובהירה, נכונה היום כפי שהייתה תמיד. הזכות שאנחנו זוכים לה היום, להזכיר בתודה את ממשלת הוד מלכותו ואת בלפור במשכן הכנסת, בירושלים, במדינת ישראל הריבונית – היא עדות מכרעת על כך.

אם הייתה לי היום הזכות להוסיף מספר מילים ל- 67 המילים הכתובות בהצהרת בלפור ולתת לה נופך אקטואלי ואישי, הייתי מוסיף כך: ״במלאת 100 שנים להצהרה, על מדינת ישראל להצהיר ואף להתחייב בפני כל אזרחיה שתחתור לשלום בין שכניה ותטפח את כ-ל תושביה מבלי לוותר על חלקי מולדת". על מדינת ישראל לבצר את גבולותיה ולהמשיך בתנופת הבנייה בכל הארץ ובכלל זה בצפון, בדרום, בבקעה וביהודה ושומרון.״

שי טלמור,
0 תגובות