נתניהו פתח אתמול את יום המסחר בבורסה בלונדון

ראש הממשלה בנימין נתניהו ורעייתו שרה התקבלו אתמול במתחם הבורסה בלונדון ע"י מנכ"ל הבורסה Xavier Rolet וניצגת הבורסה הלונדונית בישראל Justine Zwerling.

רה"מ נתניהו פתח את יום המסחר בבורסה בנוכחות עשרות אנשי עסקים בכירים וראשי תאגידים כלכליים מאנגליה. 

נתניהו אומר: "פתחתי את הבורסה בלונדון, ומיד אחרי זה שוחחתי עם עשרות רבות של אנשי עסקים, שאוהבים את ישראל ומשקיעים בישראל. אמרתי להם - תשקיעו יותר, ותביאו גם את החברים שלכם. יש לישראל כאן הערצה ענקית, והצלחה עצומה.

אני מסיים בזה את השבוע הזה בלונדון, פגשתי את ראש ממשלת מיי, ואת שר החוץ ג'ונסון, היו לנו שיחות חשובות על הבטחון. כל הזמן, אנחנו ממשיכים לשמור על הבטחון. אנחנו שומרים גם על גבולנו. גבולנו בדרום, גבולנו בצפון. ואנחנו שומרים גם את אהדתנו לאחינו הדרוזים".

מדברי ראש הממשלה בנימין נתניהו:

"העתיד שייך לאלה שמחדשים.
ישראל היא אומת החדשנות.
השקיעו בישראל.

מתחולל שינוי ענק בעולם. אתם משקיעים, קונים ומוכרים מניות כבר 20 שנה. לנו יש יתרון עליכם.

קיימת הזדמנות גדולה בישראל, ורבים מכם מכירים בכך. אל תספרו למי שעדיין לא זיהה את זה. תגיעו קודם ותרוויחו יותר. השווקים עושים את העבודה שלהם.

הסיבה שהשינוי ניכר, זה ברור אך שווה לפעמים לשוב על הדברים, אנו נמצאים בעיצומו של שינוי אדיר.

לפני 10 שנים, 10 החברות הגדולות מבחינת ערך בשוק כללו חמש חברות אנרגיה וחברה אחת של IT. היום המצב התחלף. החברות החזקות ביותר הן חברות IT וחברה אחת של אנרגיה. זה בגלל המהפכה של ביג דאטה, חיבוריות ובינה מלאכותית משנים את הכול. ישנם אלמנטים נוספים של טכנולוגיה, אך אלה הגדולים יותר.

לדוגמה, תעשיית הרכב בישראל. בשנים האחרונות, קיימת בישראל תעשיית רכב ענקית. אתם משתמשים בוויז כאן, זאת חברה ישראלית שנמכרה תמורת מיליארד דולר לגוגל. חברה ישראלית נוספת, ירושלמית, מובילאיי, נמכרה לפני מספר חודשים לאינטל תמורת 15 מיליארד דולר.
אינטל נתנה למובילאיי את המפתחות לכשלושים עסקים בכל העולם שקשורים לרכבים אוטונומיים. זה משקף את המהפכה. ומה שעוד יותר משקף אותה הם 500 חברות ההזנק שקיימות רק בתחום הזה ומקבלות כל שנה בין שלוש לארבע מיליארד דולר.

מדוע זה קורה? מכיוון שתוך עשור, 85% מהרכב יהיה תוכנה. זה למעשה מחשב על גלגלים וזה משנה דברים. ובשימוש במימון המונים וסנסורים ואמצעים אחרים, בעצם משנים את היתרון התחרותי ואת האפשרות 
לשלוט או להיות בעל חלק ניכר מהשווקים שגדלים במהירות שהולכת ומאיצה.
אגב, לממשלה היה חלק קטן ביותר בכך,.זה קרה מאליו, ותיכף אומר לכם למה.

מתרחש שינוי ולישראל יש יתרון תחרותי עצום כשעוסקים בבינה מלאכותית, ביג דאטה או חיבוריות.

בואו נדבר על תעשייה אחרת, מה דעתכם על סייבר? ישראל קיבלה בשנה שעברה 20% מההשקעות  הפרטיות מרחבי העולם בהגנה פרטית בסייבר. היות שאנחנו עשירית האחוז מאוכלוסיית העולם, זה פי 200 ממה שהיינו צריכים לקבל.

סייבר הוא תחום חסר גבולות. אם מישהו ידבר אתכם על פתרון סייבר, הם משקרים. מדובר לא רק בפתרון אחד, אלא פתרונות ברבים והם משתנים, כך שזה עסק חסר סוף והוא הולך וצומח יחד עם צמיחת הכלכלה של האינטרנט.

התעשייה הגדולה השלישית שאנחנו בוחנים, עשוייה לקבל השקעה ממשלתית, מכיוון שמדובר בבריאות דיגיטלית. 98% מכלל האוכלוסיה שלנו נמצאים בשני בנקי נתונים שכעת מתמזגים. לכל אזרח ישראלי יש שם כרטיס, שעליו נמצא התיק הרפואי מ-20 השנים האחרונות. אם תיכנסו לכל בית חולים בישראל, הם יכירו את ההיסטוריה הרפואית שלכם.

אנו לוקחים דגימה ממסד הנתונים הזה, שלדעתי קיים רק עוד אחד כזה בעולם, וניקח דגימות רוק של 100,000 אנשים, וכך יהיה לנו דגימה של כל 8,000,000 האזרחים שלנו. מתוך הדגימה הזאת ניקח דגימה נוספת של 2,000 איש, ואליהם ונשים עליהם חיישנים שינטרו את הפעילות שלהם. מסד הנתונים הזה על שלושת הרבדים שלו עשוי, אני עדין לא בטוח, אך הוא עשוי יפיק שני דברים: רפואה מונעת ורפואה אישית בקנה מידה עצום. אם זה יעבוד. לא תמיד הדברים עובדים. אולם יש דילמה: אם זה כן יצליח, למי נותנים את מסד הנתונים? בתור התחלה ניתן אותו לישראלים, אך בקרוב מאוד הוא יהפוך להיות נחלתו של כל העולם.

אלה שווקים ענקיים. הם ישתנו, ללא ספק. רכבים, סייבר, רפואה דיגיטלית, אלה שווקים ענקיים. אולי הגדולים מכולם, ויש רבים.

התעשייה הולכת ומשתנה בקצב מהר, ובעולם המשתנה הזה, ישראל נמצאת במקום ייחודי ליצור רווחים גדולים מאוד. אם אתם רוצים רווח בטוח של 5-10% - תשקיעו בישראל. תשקיעו בתשתיות שלנו, תשקיעו במלונות שלנו, תשקיעו בכל דבר".

אורי רבינוביץ,
0 תגובות