לחייב פעילות מחזור בישראל

ועדת הכספים פועלת על-מנת להציל מפעלי מחזור בארץ וכך בדיון שקיימה הוועדה בנוגע לעתידו של מפעל למחזור בקבוקי פלסטיק, 'אביב תעשיות', הודיע יו"ר הוועדה, ח"כ משה גפני (יהדות התורה), כי בכוונתו לקדם יחד עם חברי ועדת הכספים נוספים מכל הסיעות, הצעת חוק שתחייב העדפת פעילות מחזור הנעשית בישראל. בכך, מבקש גפני למנוע את המצב הקיים שפעילות מחזור מוצאת לחו"ל, בעיקר לטורקיה, מה שמוביל לסגירת מפעלים ולפיטורי עובדים רבים. עוד במהלך הדיון, עלה כי המשרד להגנת הסביבה שהוא המשרד הממשלתי המופקד על נושא המחזור, אינו זה שמתווה בפועל את המדיניות בנושא אלא דווקא משרד האוצר וגם משרד הכלכלה. גפני אמר יש לחזק את המשרד להגנת הסביבה, שהוא המשרד שפועל באופן ענייני בתחומים אלו ולא רק משיקולי תקציב ושמירה על מקורות. את הדברים אמר גפני, לאחר שהתברר שהמשרד להגנת הסביבה אינו מצליח להעביר כספים מקרן הניקיון, שבין השאר נועדה לסייע למפעלים שעוסקים במחזור ובכלל בנושאים הקשורים באיכות הסביבה, נוכח התנגדות האוצר. הדיון הקודם בעניין מפעל 'אביב תעשיות' התקיים ב- 10.7.17.

     ח"כ מיקי לוי (יש עתיד): "המדינה חייבת להתערב ולסייע למפעל. כרגע הבעלים הוא היחיד שמזרים כסף ומפעיל את המפעל שלושה ימים בשבוע על-מנת להישאר באיזון ולא להיכנס להפסדים ועל-מנת לאפשר את המשך העסקת העובדים ולא לשלוח אותם הביתה. יש כאן השתלטות עוינת של השוק הטורקי על כל חלקה טובה במדינת ישראל ואני כבר רואה איך אנחנו אוספים את כל בקבוקי הפלסטיק ומעבירים אותם לטורקיה והם יחזירו לנו אותם במחיר גבוה, אחרי שחיסלו את המפעל הזה ואת כל האחרים וגם אפשרנו פיטורי עובדים בארץ. זה מה שקורה בענפים רבים, כגון בתחום הנחושת, שבו הטורקים מציעים מחיר נמוך ממחיר השוק כל עוד יש תחרות כאן, כי הממשלה הטורקית מסבסדת את זה ואח"כ כשתעשייה בענף בארץ תצטמצם או תיעלם, כי מפעלים ייסגרו הם יעלו את המחיר. אותו דבר בענף הזכוכית. הטורקים הורידו את מחיר הזכוכית לתחתית עד שייאלצו למכור להם את מפעל פיניציה ואז יעלו את מחירי הזכוכית. במקרה של 'אביב תעשיות', הבעלים מתחייב להזרים כספים לשנה וחצי-שנתיים ויש כאן הזדמנות, אז שהמדינה תיתן גם היא מצידה".

נציגת המשרד להגנת הסביבה, נועה שפיצר: "המשרד להגנת הסביבה פועל במרחב שניתן לו. יש פה הסכמי סחר ויש את משרד האוצר שיש לו מדיניות בפני עצמו וכך גם משרד הכלכלה. אין ספק שקרן הניקיון יכולה להוות את הפתרון בעניין".

ח"כ יעל כהן-פארן (המחנה הציוני): "יש פה איפה ואיפה: איך המדינה יוצאת לטובת חיפה-כימיקלים, אמנם שם יש יותר עובדים אבל גם כאן מדובר בעשרות עובדים. אלא שפה אין טייקון שהוא חבר של ראש הממשלה. כאן לא עושים כלום למרות שמדובר בתעשייה טובה שלא מזהמת ודווקא עוסקת במיחזור. למה יש את קרן הניקיון אם לא כדי לייצר פתרון קצה לנושא המחזור בישראל. זה חלק מהייעוד של הקרן – לעזור למפעל כזה".

בשלב הזה, יו"ר הוועדה, ח"כ גפני, הביע תרעומת קשה כנגד האוצר בעיקר, אך גם כנגד משרד הכלכלה, כמשרד שאמור לסייע למפעלים במצוקה. 

גפני: "המשרד להגנת הסביבה הוא משרד חלש וקרן הניקיון לא יכולה להוציא כסף איך שהיא רוצה, זה הכל משרד האוצר. משרד האוצר לא יוציא כסף מקרן הניקיון כי זה מקור כסף, כי אם יביא למפעל הזה יצטרך להביא עוד אחרים. יש החלטה של פקידי האוצר שהוא לא יקבל כסף על-מנת שיהיה כסף בקרן הניקיון. יש פה לבעיה לאומית קשה, פוגעים בעובדים בארץ וטורקיה תשתלט על כל התחומים האלה". גפני הודיע שבכוונתו לקדם כאמור, את הצעת החוק שהוא יזם יחד עם עוד חברי ועדה מכל הסיעות שמטרתה לחייב העדפת פעילות מחזור שנעשית בארץ. "בכך" אמר, "לא נותיר ברירה לאוצר אלא להעביר כספים מקרן הניקיון או למצוא פתרון שיאפשר את המשך פעילותם של המפעלים בישראל". 

גפני הביע תרעומת קשה על היעדרותו מהדיון של נציג אגף התקציבים באוצר, רפרנט הגנת הסביבה, אורי דביר ואמר: "אם יש לו סיבה כלשהי, אפילו סיבה טובה שלא להגיע לדיון, עליו לשלוח נציגים אחרים שיוכלו להשיב לשאלות. אם לא יודיע לוועדה מדוע הוא נעדר מהדיון, אני אודיע לאגף תקציבים שלא אכניס אותו יותר לדיונים בוועדה".

בסיכום הישיבה הודיע גפני, כי "יזמן ישיבה בנוגע למפעל 'אביב תעשיות' ומפעלים אחרים אליה יזמן את מנכ"לי משרדי האוצר והכלכלה בנוגע למדיניות של לתת לטורקים להשתלט על ענפים רבים. מיטיבים עם העובדים הטורקים ועובדים בישראל לא יהיה להם איפה לעבוד. לא יתכן שבמו ידינו ניתן לכל הענף הזה ליפול ונעודד במקביל את התעשייה הטורקית".

שי טלמור,
0 תגובות