כ-5,000 כריתות רחם מתבצעות בכל שנה

הוועדה לקידום מעמד האישה ולשוויון מגדרי בראשות ח"כ עאידה תומא סלימאן (חד"ש- הרשימה המשותפת) קיימה דיון בנושא ניתוחי כריתת הרחם המתבצעים בישראל. הדיון התקיים לבקשתו של ח"כ אחמד טיבי, גניקולוג במקצועו. בעקבות שאילתא שהגיש ח"כ טיבי העביר משרד הבריאות בדצמבר האחרון נתונים אודות מספר ניתוחי כריתת הרחם המתבצעות בישראל בכל שנה.

על פי הנתונים, בעשור האחרון עומד המספר על כ-5,000 בכל שנה. כמו כן, הציג המשרד מדד השוואתי לפיו שיעור הכריתות בישראל, העומד על 121 כריתות למאה אלף נשים, הוא מהנמוכים בעולם, כאשר רק בשלוש ממדינות ה-OECD השיעור נמוך יותר מבישראל.

על פי הנתונים, שיעור הכריתות הגבוה ביותר ב-OECD מתבצע בגרמניה (309 כריתות למאה אלף נשים). עוד על פי הנתונים, אחוז המקרים שבהן הסיבה לכריתה הייתה מיומה והתופעות הנלוות לה, נמצא בירידה מתמדת מ-32% בשנת 2010 עד 29% בשנת 2015 (מצ"ב המסמך המלא).

בהתייחס לנתונים אמר ד"ר ישי פאליק, מנהל במחלקה לנהלים סטנדרטים במשרד הבריאות כי "מהנתונים עולה שמדינת ישראל היא מהטובות בעולם בתחום. היום קיימים קריטריונים ברורים בקופות החולים לניתוחים מהסוג הזה וברוב המקרים הרופאים לא יציעו כריתה אם אין עמידה באותם קריטריונים. כל בקשה מגיעה לדיון בוועדה ורק 6% מהבקשות נדחות. העובדה שהרופאים לא שולחים לניתוחים מיותרים זו נקודה לזכותנו".

פרופ' ישי לוין, יו"ר החברה לאנדוסקופיה גינקולוגית ומנהל מחלקת נשים בבי"ח ליס ליולדות במרכז הרפואי איכילוב בתל אביב אמר כי "שיעור הניתוחים הנמוך מצביע על כך שלקבלת ההחלטות לא נכנסים שיקולים זרים, אבל ישנן היום דרכים נוספות להתמודד עם בעיות מסוג זה, באמצעות אולטרסאונד או טיפול תרופתי. כשאישה מבקשת כריתת רחם מתבצע דיון ביחד איתה ומקבלים החלטה משותפת ומושכלת". בתגובה לדברים אמרה ח"כ תומא סלימאן "לצערי הקולות שעולים מהשטח מראים שבקופות החולים זה לא מה שקורה. בדיונים כאלה דעתה של האישה, ההרגשה שלה, לא תמיד באים לידי ביטוי והצורך במידע שקיים אצל הנשים לא תמיד מקבל מענה. חלק מהרופאים מסתכלים על המחשב וכמעט לא מכירים את הלקוחות שלהם".

בנוסף, עלתה בדיון העובדה כי קיימת כיום תרופה המאושרת לשימוש בישראל, היכולה להוות חלופה לניתוחים לכריתת רחם. עם זאת, התרופה אינה נכללת  בסל התרופות ועלות צריכתה עומדת על כ-800 ₪ בחודש. בהתייחס לעבודה זו אמרה ח"כ תומא סלימאן: "אני בטוחה שמרבית הנשים אפילו לא יודעות על קיומה של התרופה ועל האפשרויות העומדות בפניהן. תפקידו של הרופא לוודא כי האישה שיושבת לפניו מקבלת את כל המידע ואת אפשרות הבחירה, מבין כל האופציות העומדות בפניה. אפנה לשר הבריאות יעקב ליצמן ולוועדת סל התרופות בדרישה לכלול את התרופה בסל. לא יעלה על הדעת שמי שיש לה את האמצעים תוכל לצרוך את התרופה ומי שאין לה, תסבול בשקט או חלילה תמות בשקט".

שגית לוי,
0 תגובות