"די להפליית חרדים בפריפריה"

הועדה המיוחדת לצדק חלוקתי ולשוויון חברתי קיימה דיון בנושא בחינת השירותים לקליטת אוכלוסייה חרדית בערי הפריפריה. הדיון התקיים בעקבות פניות ציבור שהגיעו לפתחה של הוועדה בנוגע  לחוסרים ולהיעדר שירותים בסיסיים אלמנטריים לאוכלוסייה החרדית באותם ישובים. "נראה כי מדובר בקיפוח משווע של מגזר זה", טען יו"ר הועדה חה"כ מיקי זוהר בפתח הדיון, "יש רצון של כולנו לעודד ולחזק את האוכלוסייה החרדית בפריפריה ולא רק במרכז הארץ. יש לקהילות הללו צרכים ייחודיים ואנו כמדינה צריכים להתאים את עצמנו לאותם צרכים".

חה"כ זוהר הסביר כי ממשלת ישראל שמה לה למטרה לחזק את הפריפריה ובתוך כך לפתור את בעיית הדיור ופיזור האוכלוסין על ידי ניווט אוכלוסיות ממרכז הארץ אל הפריפריה, שם עלות הקרקע זולה יותר כמו גם אפשרויות הסיוע במענקים אפשרית יותר. "לצערנו, קליטת האוכלוסייה החרדית בערי הפריפריה לוקה בחסר, משום שמשרדי הממשלה האמונים על הטיפול ועל התאמת הצרכים והמענים לאוכלוסייה זו, לא עושים די בנושא ולא פועלים ליישום החלטות ממשלה והסכמים".

ח"כ אכרם חסון אמר: "גם אני מגיע ממגזר שנחשב מקופח, מצב החרדים בישראל דומה לזה של הערבים והדרוזים. הרבה החלטות ממשלה נעשו כדי לתמוך בחרדים ו-70 אחוז מהחלטות הממשלה הללו לא יושמו. הבעיה היא עם ראשי הרשויות, יש פקידות אטומה שלא מיישמת החלטות וכאילו הן עוברות להם ליד האוזן. יש מיליארדים לקידום הפריפריה וצריך לראות לאן הכסף הולך. אני חושב שהדיון מבורך וחשוב מאוד שכל האזרחים יהיו שווים".

חה"כ יעקב אשר הדגיש כי הדיון חשוב לאג'נדה של חיזוק הפריפריה. "בסופו של יום אין שיתוף פעולה ורצון של המדינה ללכת ולקבל את הציבור החרדי. אפשר לפתור את הבעיה הזאת רק אם המדינה תראה שאכפת לה. התנגדנו לעניין של היישוב כסיף – בואו נתחיל את כסיף כרגע במקומות קטנים יותר כמו אופקים ונתיבות". לדברי אשר המדינה צריכה להתאים את עצמה בנקודות של חינוך, תחבורה או תעסוקה. לא רוצים אותנו ברמת גן כמדינה אז תפתרו את הבעיות הללו – לא מדובר פה בהרבה כסף. צריך אוטובוס מנכ"לים שיסע לישובים בצפון או בדרום. הבעיות הן קטנות ופתירות".

חה"כ לאה פדידה טענה כי בעיית החינוך החרדי בפריפריה מתקיימת כאשר אין מספיק תלמידים לפתוח גן או צהרון חרדי. כשניסו לפתוח גן עם 8 ילדים ביוקנעם הרשות הפסידה כסף. כדי לתת מענה ראוי צריך תקציב ובגלל שיש זרמים שונים בקרב החרדים נאלצנו לא אחת להסיע נערות לאולפנות שונות וזה עוול כלכלי כבד".

במהלך הדיון העלתה חה"כ פדידה את סוגיית המקוואות המופלות לרעה בתקצוב ביישובי הפריפריה: "מקווה זה מצרך בסיסי. כשאין מקוואות אתם פוגעים בהמשך קיומו של העם היהודי"

דבורה אייפרמן מנהלת אגף מבני דת במשרד לשירותי דת הסבירה כי משרדה מתקצב באופן שוטף ואחיד בכל היישובים במדינה. "אנחנו הגורם המתקצב אבל הרשות המקומית היא זאת שבונה ומחלקת את התקציב". יו"ר הועדה זוהר דרש מהמשרד לפעול לשינוי שיטת התקצוב למימון הקמת מקוואות. "הרשויות המקומיות בפריפריה נמצאות במצב סוציואקונומי נמוך במקרים רבים ולכן שיטת המצ'ינג לא מתאימה שם. המנגנון היום יוצר אפלייה".

חה"כ מיכאל מלכיאלי אמר בדיון כי התפיסה שיש בנייה לחרדים לא קיימת כלל במנהל התכנון. "אנחנו רואים ראשי ערים בכל הארץ שמדירים ציבור חרדי. יש עיריות שאסרו על מרפסות סוכה וזה מהלך שהוא נגד חרדים".

ד"ר משה ליבוביץ' המתנדב לקידום וניווט חרדים בפריפריה טען כי האוכלוסייה החרדית הולכת וגדלה ולכן חוסר מענה לדיור במרכז הארץ מביאה אותה לקבל מענים בפריפריה כמו נצרת עלית, אופקים, ירוחם. "אנו שולחים תלמידים ומקימים מנהיגות צעירה אבל התושבים החרדים באותם ישובים נתקלים בבעיות רבות". לדברי ליבוביץ' ביישוב הר יונה התושבים נאלצו לממן מכיסם בניית מקווה. "יש בעיות גם בנושאי חינוך כך שיש להם רק ביישוב הזה רק שני גנים מוסדרים. התושב החרדי שמגיע לפריפריה נאלץ להוציא  מכיסו כספים רבים כדי לחיות את חייו".

אלי מיוסט תושב מעלות הגיע במיוחד לוועדה כדי לספר על הקשיים עימם הוא וחבריו החרדים נאלצים להתמודד בפריפריה. "אני תושב ירושלים לשעבר. למעלות הגעתי לפני 11 שנה ולאורך השנים ראיתי שהיו באות משפחות והן כבר היו עוזבות כשילדיהם הגיעו לגיל חינוך. אם יש אינטרס למדינה שהציבור יצא מהמרכז לאזור הפריפריה היא צריכה לתת לנו מענים. אומרים לנו 'שאם לא מתאים לכם זאת היציאה מהעיר'. לפתוח היום מוסד צריך שיהיה 22 ילדים בכיתה כפול שתי כיתות. בפריפריה צריך שיהיה דין אחר לאוכלוסייה החרדית".

חה"כ זוהר השיב לו כי אחד הדברים שהכי מקוממים אותו זה שכשיש ריכוז חרדי שלא נותנים לו מענה במבני חינוך בניגוד לחוק. "זה נראה זוועה, זה לא בטיחותי ולא נעים לשימוש וזאת הסיטואציה בכל רשות בכל מקום. סוג של דרך חיים שהתקבעה לה. כמעט בכל שכונה חרדית תראו מבנים לא חוקיים או קרוואנים ויש לאוכלוסייה הזו צרכים ואנחנו לא נותנים את המענה כמדינה ואלו מצבים שלא מתקבלים על הדעת".

"ישנם ראשי ערים ברחבי הארץ שפוחדים מהציבור החרדי", הסביר חה"כ יואב בן צור, "זה ציבור שיכול לחזק כלכלית יישובים. לשמחתנו אנחנו גדלים טבעית יותר מהממוצע הארצי ולכן אנחנו צריכים פתרונות דיור. חה"כ ישראל אייכלר אמר כי אין צדק חלוקתי יותר גדול מהציבור החרדי בפריפריה. "בהר יונה אין בכלל משפחתונים או מעון. אחד הדברים שגורמים חוסר צדק חברתי זה שאין אוטובוסים ותחבורה ציבורית בסיסית. אוטובוס מהר יונה לירושלים הוא צורך אמיתי".

חה"כ אורי מקלב טען  כי לציבור החרדי יש גוונים שונים שצריכים לבוא ליידי ביטוי גם בחינוך. "ראשי ערים בפריפריה אומרים שתושב חרדי לא עולה להם יותר. הציבור החרדי שבא לגור בירוחם, דימונה ונתיבות הביא חיזוק לעיר. אם יש משהו זה רק דימוי שלילי ולא המציאות. הממשלה צריכה לדעת שהמדדים אחרים וגם הצרכים של הציבור החרדי הם שונים. ציבור חרדי ששוקל לבוא לפריפריה בודק דבר ראשון האם יש מענים לצרכי החינוך שלו ורק אחר כך שאר הנושאים".

רם נהרי מכרז בכיר מיפוי ותכנון במשרד החינוך השיב לוועדה כי כל האוכלוסיות בארץ נבחנות באותם קריטריונים. "על אף זאת אנחנו מכירים את הצרכים המיוחדים של כל קבוצה. המגזר החרדי נתקל בכל מיני קשיים וחסמים וצריך להבין שמשרד החינוך יכול לתקצב חינוך כשיש את כל האישורים -אנחנו הגורם המתקצב והשלטון המקומי הוא הגורם המבצע". פרג פראג' אחרי מחוז צפון בתכנון במשרד החינוך הוסיף כל תהליך הכנת החומר והתכנון מתקיים מול הרשויות עם מעקב של המשרד. "גם במעלות סידרנו מקום לפי בקשת הרשות. התקצוב קיים והרשויות צריכות להתעשת ולבצע".

"האתגר זה בתי הספר ומוסדות החינוך המאוד קטנים", טען שי קלדרון מפקח משרד החינוך, "במעלות רוצים להקים תלמוד עם 3 כיתות שבכל כיתה יהיו 11 תלמידים. אין אקלים חינוכי לכמויות כאלה קטנות ובמקרה הזה הושג אישור לפתיחת התלמוד. גם בנושא הסעות אנחנו מאשרים לשתי הרשתות הגדולות מענה הסעות אם אין פתרון ברשות המקומית עצמה".

יו"ר הועדה חה"כ זוהר סיכם את הדיון: "הוועדה קובעת כי קיים קיפוח כלפי האוכלוסייה החרדית באופן קליטתם בערי הפריפריה. קליטה זו לוקה בחסר, היות והשירותים והמענים הייחודיים לאוכלוסייה זו כגון שירותי חינוך, דת וכיוצא בזאת אינם ניתנים במלואם. על הממשלה לתת את התקציבים לרשויות למטרה זו ולפעול לשימוש נכון בתקציב".

שי טלמור,
0 תגובות