נתניהו: "אני קורא לפיוס לאומי ולאחווה"

מליאת הכנסת קיימה ישיבה מיוחדת לזכרו של ראש הממשלה ושר הביטחון יצחק רבין ז"ל במלאת 22 שנים להירצחו.

ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיב מעל דוכן הכנסת ליובל ודליה רבין והגיב על דבריו של יובל רבין מוקדם יותר בטקס בהר הרצל: "יובל רבין אתה אכן לחצת את ידי בשנת 2009. אני זוכר את זה ומעריך את זה. אני רוצה לומר לך כמה דברים מלב אל לב וגם לך דליה. אני מבקש לומר לשניכם הערכתי מאוד את אבא שלכם וגם חיבבתי אותו מאוד. הכרתי אותו לראשונה בתחילת שנות ה70 כשבאתי לבית בבלפור יחד עם אבי ושוחחנו על הדיפת לחצים מדיניים.  זמן קצר לאחר מיכן נפגשנו שוב הוא ואבי ואימי בימי השכול לאחר נפילתו של אחי.

במהלך השנים נפגשנו פעמים רבות. כשהוא הביא את הסכם אוסלו הוא פעל לפי שיקול דעתו לטובת מדינת ישראל ואני פעלתי ואני פועל היום לפי שיקול דעתי לטובת מדינת ישראל. וחלקתי עליו. אמרתי אז וזה מתועד, הוא טועה אבל הוא לא בוגד. היו לי שיחות איתו שהסכמנו על הרבה מאוד דברים. על הכלכלה, ביטחון, הסכם השלום עם ירדן שנתתי לו גיבוי מוחלט, על שינוי שיטת הממשל, שנינו תמכנו בבחירה ישירה.

תתפלא יובל, אני מבין את הכאב שלך אל מול גלי ההכפשות וההשמצות נגד אביך. אתה פנית אלי ואני מרים את הכפפה. אני קורא לפיוס לאומי ולאחווה. לאור קריאתך המרגשת אני שב וחוזר על המסר הזה במלוא העוצמה ואני קורא להתאחד."

עוד אמר נתניהו: "אמרתי בהר הרצל שהרצח הנורא העמיד אותנו בפני אתגר שהכרנו רק בעברינו הרחוק, החוב למנוע מעשה קנאות לאלימות שעלולים להוביל להרס עצמי. אלימות היא דבר פסול מכל בחינה על אחת כמה וכמה כשהיא מכוונת נגד ראשי המדינה ונבחרי ציבור. החלטות לאומיות מתקבלות בקלפי ולא בשום מקום אחר. אלה עקרונות מוצקים שרוב רובם של אזרחי ישראל מאוחד.

אני מאמין שיש הסכמה היום סביב נושאים מדיניים, לא הייתה הסכמה כזו בזמן הסכמי אוסלו. החשש של רבין וגם שלי היה שהסכם אוסלו יביא לפרימת הביטחון ועליית הטרור המופנה כלפינו מהשטחים הפלסטיניים,  ולכן היה צריך להביא גישה מעודכנת אל מול גלי הטרור. לדעתי יצחק רבין הציג תפישה מעודכנת זו מעל הדוכן הזה חודש לפני הירצחו. אמרתי בהר הרצל שרוב רובו של העם, רוב מכריע בעם, יכול להתאחד סביב עיקרי תפישה זו, כמובן עם השינויים המתבקשים לאור עליית האסלאם הקיצוני"

יו"ר האופוזיציה יצחק בוזי' הרצוג אמר: "רבין נרצח ברצח פוליטי מובהק, הרוצח הנתעב לא הסתיר זאת כשדיבר על כך לפני הרצח ולאחריו. הוא ביקש לחסל ולהסיר את מנהיג ישראל מהדרך בה הוביל את העם באופן דמוקרטי. הוא ביקש לבלום החלטות ריבוניות של ממשלת ישראל שקיבלה את אמון הכנסת, בית הנבחרים של העם.

אין להכחיד ואין להסתיר - הרצח בא על רקע מחלוקת ציבורית קשה ביותר בנוגע להסכם עם הפלסטינים. הרצח נישא על כתפיה של רוח גבית אלימה וקיצונית ששיאיה היו ב"פולסא דנורא", כיכר ציון, צומת רעננה, מכון וינגייט, בהתקפות מול ביתו של יצחק רבין, בהתקפות על שריו מול הכנסת ועוד ועוד מכל רחבי הארץ.

עשרים ושתיים שנה חלפו מאז אותן שלוש יריות שפילחו את לב האומה. עשרים ושתיים שנה שהחברה הישראלית מתמודדת עם השלכות אותו מוצאי שבת מר ונמהר של הארבעה בנובמבר ואין היא מוצאת מנוח.

בימי קדם הייתה ההנהגה הלאומית מורה על יום צום ואבל לאלפי שנים בגין רצח יצחק רבין, כמו על צום גדליה בן אחיקם. בעידן הנוכחי זה לא קורה. העם לא לובש שק ואפר ולא שואל את עצמו הכיצד קרה לנו האסון הזה? הכיצד צעיר ישראלי בוגר מערכת החינוך וצה"ל, נטל לעצמו את החירות לבצע את הנורא מכל כלפי מנהיג ישראלי? כל שכן כלפי מנהיג גיבור ישראל.

תפקידה של הנהגה היא לחדול משנאה ולמנוע השנאה. חובתה לא לקרוע את העם לחתיכות. תפקידה של הנהגה הוא לשמור על ישראל מאוחדת ודמוקרטית, שמסוגלת לנהל ויכוחים פנימיים ולקבל הכרעות בכבוד, קשות ככל שיהיו, ללא שנאה וללא אלימות. כן, לקבל הכרעות קשות וכואבות, ורבין לא פחד מהכרעות – אבל תוך שמירה נוקשה של כללי יסוד דמוקרטיים בסיסיים.

רבין שמר על כללי המשחק, ספג קיתונות של ביקורת מן התקשורת וספג וכיבד. שמר על כבוד בית המשפט העליון, מערכת אכיפת החוק, עצמאותם ומעמדם של שומרי הסף, הוא הקפיד לקיים דיאלוג עם אנשי רוח ויוצרים שלא פעם התעמת איתם והקפיד קלה כחמורה לשמור על מעמדו הייחודי של צה"ל."

ממלא מקום יו"ר הכנסת, סגן יו"ר הכנסת ח"כ חיליק בר אמר בפתח הישיבה:  עלינו, נבחרי העם ומנהיגיו, עלינו מוטלת החובה כי זיכרון זה לא יטשטש, וכי חווייה זו לא תתעמעם לעולם.  יתרה מכך, הלקח. אסור שהזמן החולף יכבה את הלקח הבוער, שעלינו להפיק מהרצח המתועב הזה. והלקח הזה, צריך שיעמוד מעל כל ויכוח פוליטי. מעל לכל דת, כל אמונה וכל שיוך מפלגתי. כמנהיגי ציבור, מוטלת עלינו האחריות והחובה ללמוד וגם ללמד את הלקח הזה, ללא מורא, ללא הרף – וחלילה חלילה ללא שום הנחות. כמנהיגי ציבור, מוטלת עלינו האחריות והחובה להזכיר את רצח רבין ומשמעויותיו, לכל למי שהספיק לשכוח, ובטח לאלו, שאולי, רוצים לשכוח.

חובה עלינו לחנך על ברכיו של הלקח הזה והזיכרון הזה, את כל הדורות הבאים, ואלו שיבואו אחריהם. עלינו לצרוב בַּתּוֹדָעָה הַלאמית את מורשת רבין, לדמוקרטיה ולהומניזם, לכבוד האדם, למסירות לערכי הציונות ולדבקות בחתירה לביטחון, ולשלום לצרוב בכל הכח. לצרוב ולא לשכוח.

האלימים הם בני אדם בזויים וחלשים, המבועתים משונות, המפחדים מהאחר – הם מקווים לכפות עולם בו קיים צבע אחד, דת אחת, דעה אחת. אך אנו לא ניתן להם לנצח. זה לא יקרה."

התמונה של ‏ראש ממשלת ישראל‏.
שגית לוי,
0 תגובות