ועדת הכספים נפרדה מ-3 חברי כנסת

 בישיבה מיוחדת נפרדה ועדת הכספים משלושה מחבריה שפרשו בבת-אחת. "בדקנו בהיסטוריה של ועדת הכספים ומעולם לא היה מקרה שהוועדה נפרדה בבת אחת משלושה מחבריה. אני עצוב על-כך. התברכנו בקישורים שלכם, תרומתכם היתה מכרעת". כך פתח את הישיבה המיוחדת, יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני (יהדות התורה). "נקשרתי לכל אחד מכם ואני מצטער מאוד על פרישתכם, החלטתכם בעניין היא החלטה לא טובה ומהווה נזק לכנסת ולוועדת הכספים, אעפ"י שיהיה מי שיחליף אתכם. אני מניח שתישארו שלושתכם בחיים הציבוריים ומקווה שתחזרו לכאן, כי אתם מתאימים לחיים הציבוריים" הוסיף. לא פחות מ-  34 חברי כנסת הגיעו לברך את חברי הכנסת הפורשים.

יו"ר האופוזיציה, ח"כ יצחק הרצוג (המחנה הציוני): "כולכם אנשי עשייה. לא יהיה קל כאן בוועדת הכספים בלעדיכם, אבל אני אישית אנסה למלא את חסרונכם. מאחל לכם דרך צלחה. אני מסכים עם הקביעה של יו"ר הוועדה, ח"כ גפני; אתם עוד תשובו ובגדול".      

ח"כ מיקי רוזנטל (המחנה הציוני): "אתם חברי כנסת מצויינים וחבל שעזבתם. העזיבה הקולקטיבית הזו אומרת שאין מה לעשות באופוזיציה ועל זה אני מתקומם. העבודה הסיזיפית באופוזיציה היא הכי חשובה. אמנם בלי כוח, וזה מתסכל. חלקכם נטשתם אותנו באמצע הדרך. לא חכמה להיות שר בממשלה אלא להיות פה ולתקן עוולות ולעמוד מול הכוחנות ומול הזדון. מצר שעזבתם אך אוהב אתכם אהבת נפש".      

ח"כ עיסוואי פריג' (מר"צ): "מאבדים שלושה חברים ברמה מקצועית גבוהה. זהבה ידידה אישית שלי מעל 30 שנה, אישית אני מרגיש בחסרונך. עזיבתך היא הפסד לבית הזה. אינשאללה את חוזרת ובגדול! ושיהיה בהצלחה לשלושתכם".     

ח"כ מוסי רז (מר"צ): "זהבה היתה הקול הכי צלול של השמאל ותחזור לכאן כראש מפלגה גדולה".     

ח"כ מיכל רוזין (מר"צ): "אני בטוחה שתמשיכו לעשות דברים מדהימים וניתן לעשות גם מחוץ לכנסת".     

ח"כ איתן ברושי (המחנה הציוני): "הבאתם ניסיון אישי מבחוץ וניסיון פרלמנטרי. וזה חשוב מאוד להתמודדות עם האתגרים עימם מתמודדת ועדת הכספים ולכן היה חשוב שהם יישארו, כי זו לא ועדה שעוסקת בתיאוריות אלא על מה שקורה ממש בפועל וגם בשנים הבאות".      

ח"כ שולי מועלם (הבית היהודי): "למרות הפערים הברורים למדתי המון מכל אחד ואחת מכם. זו לא חכמה להסכים עם מי שבא מאותו מקום אלא דווקא עם האחר".     

ח"כ אורלי לוי (ישראל ביתנו) : "זה יום עצוב מבחינתי. זהבה – ראיתי בך מורת דרך. כשראיתי את ההודעה שלך; אמרתי אוי! מי ידאג להמשך המאבק נגד העלאת גיל הפרישה לנשים וכד'. מנו – הנושא של הגיל הרח מאוד הפתיע אותי והדרך שבה נכנסת לעניין וההובלה שלו. אראל – יש לנו נושא משותף; כל מה שקשור לפריפריה. אראל לא רק דיבר אלא גם עשה. הציבור לא ממש מודע לכל העשייה שלך". לגפני אמרה: "אתה מאבד את העזר כנגדו כי במאבקים שלך עם הקואליציה יכולת להיעזר עם הסיוע המקצועי, מנו הכלכלן שפקידי אוצר לא יכולים להתווכח איתו וכד'".

ח"כ סאלח סעד (המחנה הציוני) שנכנס במקומו של ח"כ טרכטנברג: "פרישתו של מנו אמנם הכניסה אותי לכנסת. תודה שנתתי לי הזדמנות להיות הנציג בכנסת. אני לא יכול להיכנס לנעליך ותחסר לנו מאוד בסיעה. אראל חבר אישי, עשית עבודה אישית ובמיוחד לצפון שאני גר שם ואנשים יזכרו אותך עוד שנים רבות. זהבה פרלמנטרית מקצועית, הנוף היפה של השמאל הישראלי".       

ח"כ יעקב אשר (יהדות התורה): "המכנה המשותף של שלושת האנשים שעוזבים אותנו, שפיהם וליבם שווים וזה לא כל-כך קל במקצועות 'מסוימים', והם תמיד ידעו לכבד גם הדעה השנייה למרות פערי הדעות התהומיים לפעמים".      

ח"כ קארין אלהרר (יש עתיד): "זה היה שבוע וחצי קשה מאוד מבחינתי, כשהגיעו הודעות הפרישה אחת אחרי השנייה. שלושתכם משרתי ציבור אמיתיים שפעלתם באמת למען הציבור".

ח"כ שלי יחימוביץ' (המחנה הציוני): "לא מספידים אתכם כי עוד תעשו דברים ציבוריים. מנו ואראל; באתם ממעמד מאוד גבוה, אקדמי וכלכלי, ויש לכם מה לעשות בחיים. לא גבה לבכם ולא נמנעתם מלעשות את הדברים הקטנים ביותר לטובת הציבור, כולל שאילתות והצעות לסדר, העבודה הפרלמנטרית הסיזיפית. חוסר ההתעקשות על הכבוד מעוררת כבוד. שניכם מהווים פנים מאוד חשובות של המפלגה ולא משמח אותי שאתם עוזבים. בטוחה שתמשיכו לתרום רבות. לזהבה – בעיני את מודל, אשת ציבור שלא נלאית לעולם וכל בוקר מחדש, כאילו רק אתמול נכנסת לכנסת".      

ח"כ יצחק וקנין (ש"ס): "במיוחד בוועדה הזו אפשר היה לחוש את התרומה של שלושת החברים הללו. יש אמנם ניואנסים של קואליציה-אופוזיציה, אבל ברוב המקרים יש שת"פ והירתמות של כל הוועדה ביחד. השת"פ למען המטרות המשותפות לכולנו מעורר כבוד והשראה. יש הרבה תסכול אצלנו כפוליטיקאים אך תמיד רואה את האחריות. צריכה להיות לנו סבלנות כי אנחנו בשליחות ציבורית למען הציבור".      

ח"כ איילת נחמיאס-ורבין (המחנה הציוני): "לזהבה – בנ"א כל כך מיוחד. לא יודעים עד כמה ייחודי ונדיר. מסתכלת עלייך בגעגוע מסתכלת על שלושתכם בגעגוע. תרומתכם לכנסת ולוועדת הכספים בפרט, היתה ייחודית ונדירה".     ח"כ חיליק בר (המחנה הציוני): "לזהבה – את מנהיגה אמיצה וחשובה! צריך אותך בפוליטיקה הישראלית ומאמין שתחזרי אלינו בגדול. מנו – בנושא הכלכלי היית עבורנו סמכות רוחנית ואיבדנו אותה ונשלם את המחיר. מקווה שתישאר איתנו לעזור לנו כמפלגה, כמחנה וכמדינה. היה לנו זכות לשרת לצידך. אראל – חבר כאח לי – נעצבתי כשעזב. ידעתי כמה מפלגת העבודה צרכיה אדם כאראל מרגלית, כי ראיתי אילו מהפכות עשה בירושלים. קול כמו שהבאת פה לפריפריה, לצפון, לנגב – לא היו בכנסת".

ח"כ רויטל סוויד (המחנה הציוני): "מתקשה לעכל את פרישתכם. תרומתכם הציבורית חשובה מאוד ובטוחה שתמשיכו לתרום".      

ח"כ יעל גרמן (יש עתיד): "שלישיה שמשלבת ידע עצום ונדיר, ועשייה ציבורית נדירה. מנו; לעבור לפוליטיקה ממרום מעמדך דורש אומץ לב ועל היזמות אין מה להתווכח. זהבה; מגלמת את הדמות הטרגית-אידילית של הפוליטיקה הישראלית; לעמוד כל-כך הרבה שנים מול אנשים שעוינים את דעותייך ולסבול את כל האיומים שקיבלתם ולהמשיך בדרך זהו מודל לכולנו. ואין לי ספק שזה רק פסק זמן לחידוד מה שצריך לחדד ולחזור בגדול".     ח"כ יואל חסון (המחנה הציוני): "לאראל; 'קיבינימט'! תתמודד על ראשות עיריית ירושלים. מנו; עשית הרבה יותר ממה שאתה חושב, חבל שפרשת היית יכול להמשיך. זהבה; כמה צעקנו זה על זו. את אדם שנלחם על מה שהוא חושב, כיף לריב איתך וכיף להסכים איתך, דמות מאוד מיוחדת בעיניי ואין לי ספק שתחזרי לכאן".      

ח"כ סתיו שפיר (המחנה הציוני): "שלושתכם, לוחמים חברי כנסת מעולים, מעמיקים, רציניים וישרים ועכשיו, מחוץ לכנסת מבחירה אישית שלכם. זה אומר הרבה על הכנסת ועל-כך שחייבים לפעול על-מנת שהכנסת תוכל להחזיר לעצמה את כבודה על-מנת שאנשים כמוכם יישארו בה. כי בדיוק אתם האנשים שצריכים להיות פה. תחסרו לי מאוד".      

חברת הכנסת לשעבר, זהבה גלאון: "ועדת הכספים היא הוועדה שהכי אהבתי, עם כל המאבקים. אהבתי את הזירה כאן וזו הזדמנות להגיד תודה. שמחה שהדברים נאמרו עלי בחברת מנו ואראל, אנשים גדולים, עבודה משותפת, לילות ארוכים. וגפני זה לא מובן מאליו שכינסת את הישיבה המיוחדת הזו. הכנסת – הזירה הכי חשובה לשינוי חברתי".      חבר הכנסת לשעבר, מנואל טרכטנברג: "בעבודת הכנסת יש אורות וצללים וועדת הכספים מבחינתי היתה נקודת אור. הדיונים אמיתיים וענייניים". לגפני: "יש בך צירוף מדהים של אינטואיציה, הבנה אינטואיטיבית של סוגיות מורכבות ואני אומר ככלכלן, אינטואיציה למצוא דרך המלך, וניסיון פרלמנטרי אדיר. יוצא מכאן עם הערכה אדירה. אני פורש מהכנסת לא מתוך התמרמרות אלא עם הערכה רבה למקצוע שנקרא פוליטיקה ושדורש מחירים אישיים מטורפים. ויש לכם איכויות גדולות מאוד שאתם לא מבינים. היכולת של ח"כ להבין מה הסיטואציה ולעשות, זה יכולות מדהימות. הערכה רבה לכנסת עם כל המגרעות. לא נוטש את הזירה הציבורית, פשוט הגעתי למסקנה שבשלב הזה שלי בחיים אוכל לתרום יותר במקום אחר ויש מצב שאחזור. יש צורך במדינת ישראל לגבש אג'נדה כלכלית-חברתית סדורה ולאור הניסיון שרכשתי חובה עליי לתרגם לאותה אג'נדה".        

חבר הכנסת לשעבר, אראל מרגלית: "לגפני; הוועדה בראשותך עושה הרבה דברים שההמשלה לא עושה;  הטבות המס בפריפריה, רשות החדשנות שפותחת דף חדש, פירוק הפירמידות במשק הישראלי – אחד הדברים החשובים בכלכלה הישראלית, הגבלת שכר הבכירים בסקטור הפיננסי-הציבורי וכד'. לא אשכח את צוק איתן ומה שעשינו לטובת העסקים הקטנים בהובלתך".

יו"ר ועדת הכספים, ח"כ גפני, סיכם את הישיבה בקריאה לחברי הכנסת שפרשו: "אתם לא עוזבים החיים הציבוריים! אני מודיע לכם, כל עוד אני יו"ר ועדת ככספים, כל אחד מכם בתחומו, אם יחשוב שצריך לקיים כאן דיון, דלתי פתוחה בפניכם ואשמח לשמוע מכם. מבחינתי, אתם עדיין חברי ועדה ויש לכם עוד הרבה מה לתרום למען החברה בישראל".

שגית לוי,
0 תגובות