הכנסת קיימה דיון לציון יום הנגב

 הכנסת קיימה דיון לציון יום הנגב.

יו"ר הכנסת יולי יואל אדלשטיין אמר בפתח הדיון: "אני רוצה גם להפנות עכשיו את הזרקור לבעיה נוספת, שלדעתי, לא בלטה מספיק במהלך דיוני היום: מכת הפשיעה החקלאית, שממררת את חיי כל החקלאים בארץ ומכה בתקופה האחרונה במיוחד ביישובי הנגב. חשוב לי לומר את הדברים בצורה הברורה ביותר: לא ייתכן, פשוט לא ייתכן, ששבעים שנים אחרי קום המדינה חקלאי ישראלי יחיה בפחד, יזרעו ולא יקצרו, ישתלו ולא יקטפו.

לפני כשבועיים אירע ביישוב שקף מקרה חמור ביותר, בו נתפסו 67 גנבים פלסטינים, בהם ילדים רבים, תוך כדי גניבת עשרות טונות של עגבניות וענבים. מדובר בתוצרת חקלאית בשווי עצום וממש בהרס של עבודה בת שנה שלמה. התמונות מן האירוע הזה פשוט מזעזעות, אבל לצערי הן ממש לא נדירות. רק בדו"ח מבקר המדינה האחרון למדנו כמה נפוצה התופעה המחפירה של גניבות מחקלאים – לא רק בנגב אלא גם בכל רחבי הארץ.

אני קורא לכל הגורמים המוסמכים – משרדי הממשלה, המשטרה והצבא  שימו קץ למצב הבלתי נסבל הזה. השיבו לחקלאי הדרום את הרוח למפרשים. עזרו לנו להעלות את הנגב כולו על דרך המלך."

יוזם היום המיוחד ח"כ טלב אבו עראר: "40% מאוכלוסיית הנגב הם ערבים בדואים, המונים כ-250,000 תושבים. הם אזרחי המדינה. לא אנשים זרים אלא אזרחי המדינה וגם ילידי הארץ. כאן הם נולדו. אני שואל: הרי הם אזרחי המדינה ויש לידם, שכנים שלהם, אזרחים יהודים, למה אזרחים יהודים מקבלים את מלוא הזכויות, והאזרחים הבדואים ממשיכים להיות מקופחים ומודרים?  יש להם תעודת זהות ישראלית, יש להם דרכון ישראלי, אז מה? למה הורסים להם את הבתים? עוקרים להם את היישובים ובמקומם יבוא היהודי הלבן, החתיך, כדי לגור במקומו – למה? למה? וממשיכים לקרוא למדינה הזו דמוקרטית."

ח"כ יהודה גליק: "מן הראוי שמדינת ישראל תשקיע את ההשקעות של האפליה המתקנת. כן, כלפי האוכלוסייה הבדואית בנגב גם כן, בהחלט. אבל מן הראוי שמן הרגע הזה הכול ייעשה בצורה מסודרת, מאורגנת, שייקבעו כללים.

לאחרונה, לצערנו, יש תחושה שנעצר התהליך של העברת בסיסי צה"ל לנגב. היתה התחייבות של הממשלה להעביר אותם, העסק נמשך לאט מדי, וחבל. הממשלה באמת לקחה את הנגב כפרויקט מוביל בתחום הביטחון ומדינת ישראל בהחלט השקיעה בתחבורה ובתשתיות. כדאי את אותם דברים להמשיך ולהרים."

שגית לוי,
0 תגובות