דיל חלומות לעובדי חברת החשמל

בחסות המדינה – דיל חלומות לעובדי חברת החשמל, תמורת רפורמה חלשה ומרוככת.

במשך יותר מ-20 שנה (!) מנסה המדינה לממש את כוחה הריבוני ולבצע את רפורמת ההתייעלות במשק החשמל, שכל כך משווע לו, ולא מצליחה. למה? כי כוחו של וועד העובדים כל-כך חזק שבכל פעם שהיא רוצה לעשות זאת, הוא לא מאפשר לה ופשוט משבית את אחד הארגונים המונופוליסטיים החיוניים ביותר בישראל.

הקרב הזה מתנהל כבר כמה שנים טובות בבתי הדין לעבודה (בתחילה בחיפה ואח"כ בארצי), אך בית הדין הארצי לעבודה רק חיזק את כוחם של העובדים אל מול המדינה בכך שקבע כי כל רפורמה שהמדינה תרצה לעשות, תחויב לעבור במשא מתן מול וועדי העובדים. כמובן שהדבר הזה הגיע לבג"ץ, שעצר את החגיגה של העובדים ונתן צווים על תנאי נגד פסיקת בית הדין לעבודה – וועדי העובדים הבינו את הרמז ואת זה שכוחם לא הולך להחזיק להם הרבה זמן והפסיקו את העיצומים באופן חד צדדי ופנו לפתע בעצמם לנציגי המדינה. אלא שהמדינה לא השכילה לנצל את העצם שבג"ץ זרק לה ושוב אנחנו רואים התקפלות רופסת שלה מול העובדים. על פי פרסומים, בשבועות האחרונים פתחו נציגי הממשלה במשא מתן נמרץ להשגת עסקה עם וועדי העובדים, אך מרוב רצון לעשות זאת הם הסכימו לסגת ממתווה הרפורמה המקורי שעליו עמלה המדינה מזה כשנה ובמקום זה הם אימצו מתווה מרוכך שילווה בפיצויים נדיבים ביותר לעובדים. בתמורה – יסכימו העובדים (לאחר 20 שנות התדיינות) לממש את הרפורמה בחשמל. תודה לכם באמת.

למה לא משכילים נציגי המדינה להבין ש"הפשרה" הזו הושגה מתוך חשש העובדים מפסיקת בג"ץ לטובת המדינה? מה ההיגיון לפעול בצורה מתרפסת כל כך דווקא כשהמדינה ביתרון? הבג"ץ הזה כל כך חשוב מכיוון שיש לו השלכה הרבה מעבר למונופול החשמל – לבג"ץ הזה יש השלכה לכלל המונופולים ולוועדי העובדים במשק. הדבר נכון לגבי וועדי הנמלים וכך גם לגבי כל מונופול אחר. מדובר בבג"ץ *תקדימי" ולכן חייבים לתמוך בו בכל הכוח!

שמים סוף אחת ולתמיד לאופן שבו ועדי העובדים מחזיקים את המדינה ואת הציבור כולו כבני ערובה לגחמותיהם ורצונותיהם! זה בדיוק הזמן להמשיך את ההליך בבג"ץ בשביל הכרה בלגיטימציה של המדינה לקדם רפורמות התייעלות במונופול החשמל ובכל מונופול אחר במשק!
פנינו לשרים משה כחלון ויובל שטייניץ וקראנו להם לא להיכנע ללחצים הנלוזים של ועד העובדים של חברת החשמל ולהמשיך ברפורמת החשמל!

התנועה לאיכות השלטון,
0 תגובות