משפחות הפשע קובעות מי ישמור על אתרי הבנייה

ועדת החוקה חוק ומשפט אישרה את צו שירותי שמירה (סוגי שמירה הטעונים רישיון), אתרי בניה, התשע"ו-2016 לפיו יתווספו אתרי תשתיות ובנייה לרשימת סוגי השמירה הטעונים רישיון.

התיקון נעשה בעקבות המלצה של צוות האכיפה הכלכלית המשולבת בפרקליטות המדינה ובשיתוף משטרת ישראל, שהצביע על קיומה של פעילות עבריינית ענפה סביב אתרי בניה, בין היתר בכפיית שירותי שמירה על האתרים על-ידי גורמים עברייניים, תוך גביית דמי חסות ושימוש באמצעי איום וסחיטה. בשלב הבא הופך האתר בסיס לפעילות עבריינית כלפי אתרים סמוכים ובתי מגורים וכך נוצרים "אזורי שליטה". הכללת אתרי התשתיות והבנייה ברשימה תאפשר בדיקה פרטנית של העוסקים בשירותי השמירה בהם, לרבות בדיקת עבר פלילי כך שתימנע העסקת גורמים עברייניים כמאבטחים באתרים ותאפשר לצמצם את מעורבות ארגוני הפשיעה בפעילות זו.

יו"ר הוועדה חה"כ ניסן סלומינסקי (הבית היהודי): "אי אפשר להסתפק רק בבדיקת הקצה. יש לעשות עבודה רצינית ולפעול נגד אותה חברת שמירה שקיבלה אתר מסוים כי היא זו שיוצרת קשר עם אותה משפחת פשע. השאלה אם יש למשטרה מספיק כוח אדם לפיקוח".

חה"כ ענת ברקו (הליכוד): "אנחנו יודעים מי הגנבים, מי השולח, יש כתובת ואף אחד לא צריך לעצום עיניים כשגונבים 70 טון עגבניות או כשפוגעים בכלי בנייה. הגיע הזמן לעשות מעשה ושהמשטרה תציב יחידות ייעודיות כי רואים שאזרחים חוטפים אבנים על שמשה או עם כלי נשק כמו לום. צריך יותר ניראות משטרתית מבצעית בשטח. אלו אותם אנשים שגם עושים הסבה לטרור. אי אפשר להשביע את רעבונה של אותה חמולה".

עו"ד מאיה לויאן מפרקליטות המדינה, אחראית תחום רישוי: "מאבטחים מחולקים לשלוש קבוצות- נושאי נשק שיש להם רישיון ממשרד הפנים ומהמשטרה- הם רשאים לערוך בדיקה גופנית לאחר שעברו קורס ונבדקה התאמתם; מאבטחים לא חמושים, שעוברים גם הם קורס של המשטרה ואת אישורה; קבוצה נוספת היא סדרנים- הם היחידים שלא צריכים רישיון ואותם אפשר לפגוש במגרשי חניה באירועי ספורט. להם אין סמכות לבקש תעודה. החוק מדבר על שתי הקבוצות הראשונות. בשנתיים האחרונות התחלנו בפעילות אכיפה נרחבת כי אנחנו רואים את ההשלכה הפלילית סביב אתרי הבנייה. ברגע שמגלים חברה שמסרה ניהול לעבריינים אנחנו מגישים בקשה לשלילה בהליך המנהלי וכן כתבי אישום. יש 6 כתבי אישום ש-3 מהם הסתיימו כבר בהרשעות. יש 8-7 בקשות פתוחות לשלילה. אלו תיקי מגה, לא התיקים הקטנים. זה עולה למדינה מיליונים כי יש גל של פריצות, זה גורר תלונות על איומים ועוד".

נצ"מ עופר מועלם, קצין אח"מ ת"א:  "היום העבריינים חילקו את הארץ לעצמם וכל חברת שמירה שרוצה עבודה מקבלת את העבודה מחברת הבנייה ומשפחות הפשע קובעות מי ישמור ויקבל את הכסף. זה גובר ונמצא בכל מקום בארץ. אם הנושא יהיה מפוקח ומסודר ויהיו אנשים שבדקנו אותם, הסבירות שיעשו עבירות כאלו תקטן. אתה מוצא סודנים או תושבי שטחים ששומרים ושמירה שמתבצעת רק בשם ולא בפועל. במקרה שכבר תמצא שומר באתר הוא לא יהיה יוצא יחידה מיוחדת אלא בן משפחת פשע. משפחת אבו מור זו חד משמעית כנופיה שירתה ורצחה אחד את השני. היא רימתה את המדינה והצלחנו לחשוף את ה'פרונטר' ולבטל את השמירה. חברות השמירה הן רק כסות לזרימת הכספים. הן לא מחליטות מי שומר בקצה. היה לנו תיק ביבנה בבניית מחלף שורק לפני כחמש שנים- נכנסה כנופיה שרצתה לקבוע מי יפנה את העפר ומי יחפור".

אילן מרדכי, מהתאחדות בוני הארץ: "אנחנו כל בוקר נתונים לסחטנות של גנבים עם נזקים בלתי הפיכים שפוגעים בחיי אדם, סוחטים קבלנים. אתה מגיע לעבודה בבוקר ופירקו חלק קטן שמיועד רק לכלי הזה ואי אפשר להתחיל לעבוד. אם חברת השמירה יודעת להחזיר את החלקים אז משהו פה לא בסדר". 

גיל שפר,
0 תגובות