בתי הספר בעמק חפר מושבתים לשעתיים

אגמון חפר. צילום: מועצה אזורית עמק חפר

מאבק תושבי עמק חפר נגד הקמת שדה התעופה מחריף. הבוקר מושבתים הלימודים בבית הספר היסודי "קדם" ובבית הספר האזורי בצומת רופין, בשעות 8:00-10:00. השבתת הלימודים היא החרפת צעדי המחאה, לאחר הפגנות שנערכו במוצאי שבת ואתמול, במהלכן נחסמו צירי תנועה בכביש 4 ובכביש 57 על ידי עשרות כלי רכב, דחפורים וטנדרים ששיבשו את התנועה.

מחאת התושבים היא על כך שמסלול ההמראה של שדה התעופה המתוכנן צפוי לעבור מעל ליישובים עולש, בארותיים, בורגתא וחניאל.

מהמועצה האזורית עמק חפר נמסר כי ההשבתה היא יריית פתיחה להשבתת כל מערכת החינוך שבמועצה האזורית, כחלק מצעדי המחאה המתוכננים.

הרקע למחאה הוא החלטה שאמורה להתקבל בוועדה לתשתיות לאומיות (ות"ל) על מיקןם שדה תעופה חלופי לשדה בהרצליה ובשדה דב. אחת החלופות נמצאת בשטח היישוב בית הלוי במועצה האזורית עמק חפר, סמוך לאגמון עמר חפר.

במסגרת המאבק הוגשה עתירה לבג"ץ, אשר הדיון בעניינה אמורה להתקיים בשבועות הקרובים, בטענה שהשדה יהווה מפגע וסכנה של ממש לתושבים.

לטענת העותרים, ההשלכות של הקמת שדה התעופה בעמק חפר הן קשות ובלתי הפיכות, כולל חיסול של מרחבי טבע ירוקים באתרי הנדידה של עשרות אלפי עופות.

אגמון הציפורים עמק חפר

לטענת התושבים, הקמת השדה מתוכננת בסמוך לנחל אלכסנדר, בשטח של אגמון עמק חפר, בו יש אגם מלאכותי, נקודות תצפית, שבילים ופיתוח סביבתי. מטרת הפרויקט היא תחנת תדלוק ומקלט לציפורים ואתר תיירות.

להקמת הפארק שותפים המועצה האזורית עמק חפר, רשות ניקוז ונחלים שרון, רשות מקרקעי ישראל, קיבוץ עין החורש שבאדמותיו הוקם הפארק, המשרד להגנת הסביבה וחברי הקהילה היהודית בקלגרי שבקנדה, שתרמו את רוב הכסף.

הפארק כולל אגם מלאכותי, דקים מעץ, מצפור ויקר ונקודות תצפית נוספות מוסתרות, שבילי הליכה ועצים חדשים שניטעו סביב האגם. בהמשך, מתוכננת הקמת גשר כניסה חדש וסלילת דרך נגישה למוגבלים בתנועה.

הפארק מתפרש על 350 דונם, ורובו מכוסה באגם גדול, שנפחו כ-300 אלף קוב. סביב האגם ניטעו עצי בר ארץ-ישראלים כגון אלון ודולב. שבילים היקפים נוחים ומשולטים הוכשרו ולאורכם הותקנו מחסות תצפית מעץ שבהם חרכים בגבהים שונים, מתוך מחשבה נהדרת שיתאימו גם לילדים ולבעלי מוגבלויות. אחד המחסות ממוקם בלב האגמון ממש, ומוביל אליו שביל הבנוי לאורכה של לשון אדמה צרה. לצד המחסות הוצבו שלטי הסבר ואיורים מאירי עיניים שנועדו להחכים את המבקרים על הצמחייה ועל חיי הבר במקום.

על גדות האגמון צומחת צמחיית בר צפופה: עצי אשל, קנה מצוי, סוף צר עלים, גומא פפירוס שהובא לכאן, פטל קדוש, חנק מחודד, שנית גדולה הפורחת בסגול, לוביה מצרית שפורחת בצהוב ועוד. בעונה פורח כאן סחלב הביצות, שזהו גבול תפוצתו הדרומי.

במימי האגם חיים דגים רבים. הבולט ביניהם הוא השפמנון הענק. העופות הנצפים ביותר באגמון הם שלדג לבן-חזה, פרפור עקוד, אגמיה, אנפה אפורה ואנפת לילה. בעונת הנדידה נוחתות כאן להקות גדולות של שקנאים. אומנם פחות מאשר באגמון החולה, שם מאכילים את העופות, אבל עם הזמן, מן הסתם עוף השמיים יוליך את הקול גם לכאן.

בשטח האגמון חיים גם יונקים שונים. על הגדות, מתחממת בשמש או שוחה במים, ניתן לפגוש בנוטריה - מכרסם גדול שהובא ארצה לשם תעשיית פרוות. גידול הנוטריות הופסק כי פרוותן לא התפתחה יפה באקלים הארץ-ישראלי, אך פליטות התרבות שברחו מהשבי נותרו לחיות בנחל אלכסנדר ובמקומות נוספים בארץ. בשעות בין הערביים יש סיכוי לראות כאן גם חזירי בר, נמיות, שועלים, קיפודים וחתולי ביצה.

ראש המועצה האזורית עמק חפר, רני אידן, המשמש יו"ר רשות ניקוז ונחלים שרון: "בחזוננו רצינו להקים בעמק חפר אגמון החולה בזעיר אנפין, ובכך ליצור פנינת טבע ייחודית נוספת לאורך נחל אלכסנדר, שתהווה ריאה ירוקה ואטרקציה לחובבי הטבע בלב מדינת ישראל. היום אנו מחזירים לטבע חלק ממה שלקחנו ממנו. מרגש לראות את החזון הופך למציאות מול עיננו".

מנכ"ל רשות ניקוז ונחלים שרון, ניסים אלמון: "במסגרת הפרויקט חיברנו בין בריכות הדגים וייצרנו גוף מים בעל פני שטח של כ –200 דונם. בתוך גוף המים הכנו שבילי הליכה ודקים, עליהם יוכלו ללכת המבקרים שינועו בין עצים וצמחיה שהעשרנו ויוכלו לראות במים מבחר דגים המטפלים באיכות המים ובניקיונם. בנוסף הקמנו דק תצפית מחופה כמסתור מפני השמש על גבעה שייצרנו במקום".  

אינג'יניר אלי דלל, סגן ומ"מ ראש עיריית נתניה: "אגמון חפר הוא צעד חשוב נוסף בשמירה על ערכי הטבע והתחברות לנוף ועוד פעולה ברוכה, איכותית ומקצועית של רשות הניקוז שמתאפיינת באהבה רבה לסביבה. זה מקום מדהים ביופיו המביא רוגע לנפש ומשמש מקום ללימוד ומחקר". 

מנהל אגף התרמה בקק"ל, זאב קדם: "אנו בקק"ל שמחים וגאים להיות שותפים בפרויקטים משמעותיים בעמק חפר החל בפארק איטליה בנחל אלכסנדר, דרך מצפור מאגרי משמר השרון ועד לאגמון חפר. אני מסיר את הכובע בפניי רני אידן ונסים אלמון על שהאמינו, דחפו ולא ויתרו והתוצאה מדברת בעד עצמה". 

צילומים: אגמון חפר

מהוועדה לתשתיות לאומית (הות"ל) נמסר: "הליך בחינת החלופות להקמת שדה תעופה חדש במקום השדה הקיים בהרצליה טרם הסתיים. מדובר בהליך מקיף, המתקיים במסגרת התוכנית להקמת שדה תעופה עבור התעופה הכללית, שבמהלכו נבחנו לעומק מספר רב של היבטים, בהם היבטים סביבתיים, תעופתיים ואחרים. אנו ממתינים שצוות התכנון של רשות שדות התעופה, יוזמת התוכנית, יגיש את המלצתו בדבר החלופה הנבחרת".

לירן כהן,
0 תגובות