למה רק 5300 שקלים לחודש?

נחמיה שטרסלר, הפרשן הכלכלי הבכיר של הארץ, בדרך כלל בכיוון הנכון, אבל נוטה גם טיפה לחפף. הגיגים כלכליים במקום עובדות ומחקרים. בטורו האחרון הוא טוען:

"פעם שלטה הגישה, שהעלאת שכר המינימום חייבת להיגמר בעלייה באבטלה. הרי יהיו עסקים שלא יוכלו לשלם את התוספת, והם ייאלצו לפטר ואפילו להיסגר. כמו כן טענו רבים, שהעלאת שכר המינימום תגרור עלייה של כל סולם השכר, ולכן תביא בהכרח לעליית מחירים כללית.

אלא ששלוש השנים האחרונות הוכיחו שכל זה אינו נכון. מדובר בתקופה (מתחילת 2015 ועד סוף 2017), שבה שכר המינימום עלה באופן חד, מ–4,300 ל–5,300 שקלים, אבל האבטלה לא רק שלא עלתה, אלא אף ירדה לשפל של 4.1%. גם המחירים לא עלו — ואפילו ירדו."

אוקי, שטרסלר תומך בשכר מינימום ותומך בהעלאתו כעת. אני מודה שגם אני תומך בשכר מינימום ותומך בהעלאתו המתונה בתקופות של אבטלה נמוכה. אבל "ההוכחה" של שטרסלר היא פשוט מגוחכת ועצוב שהוא חוזר על השטויות של כל ה"חברתיים" שתמיד בעד העלאה של שכר המינימום.

ראשית, אם שכר מינימום לא מגדיל אבטלה ולא מעלה מחירים, אז למה רק 5300 שקלים לחודש? מה רע ב-7000? או 15,000? כי ברור לכל בר דעת שיש לשכר מינימום השפעה מזיקה על התעסוקה ויוקר המחיה...

שנית, והעיקר: את שכר המינימום מעלים במקרים רבים בתגובה לאבטלה נמוכה והתוצאה היא אפילו קורלציה שלילית בין שכר מינימום לאבטלה, גם אם לשכר המינימום יש השפעות שליליות ישירות על התעסוקה. בוודאי שהעדר קורלציה אינו מעיד על העדר השפעה, ולכן נעשו מחקרים רבים ורציניים (גם אם מוגבלים ביכולתם לזהות השפעה בגלל המגבלה שציינתי כאן), והמחקרים הללו מוצאים ברובם המכריע את מה שההיגיון הפשוט אומר: שכר מינימום (כאשר אין מעסיק יחיד עם כוח רב בשוק העבודה) יכול לייצר אבטלה וסביר שיגדיל את האבטלה. מוטב לפנות למחקרים ולא להסתפק באנקדוטות חסרות משמעות, כפי ששטרסלר עושה.

לגבי יוקר המחיה, מדובר בטעות דומה ואולי חמורה יותר, כי מדד מחירים כללי קשור לרמת האינפלציה ואינו מעיד כלל על השפעת שכר מינימום על יוקר מוצרים ושירותים. בדיקה רצינית של השפעת שכר מינימום על מחירים יכולה להיעשות על ידי השוואת השינויים במחירים בסקטורים שונים שמושפעים באופן שונה משכר מינימום.

פרופ' עומר מואב,
0 תגובות