הכנסת קיימה דיון לציון יום העלייה

מליאת הכנסת קיימה דיון לציון יום העלייה..

יו"ר הכנסת יולי יואל אדלשטיין אמר: "את העליות לארץ ישראל אנחנו רגילים למספר: עליה ראשונה, עליה שניה, שלישית, רביעית וכך הלאה. אבל שיטת הספירה הזו קצת מטעה. במקום רצף, היא יוצרת חיץ. אפשר להבין ממנה כי העלייה לארץ ישראל היא תופעה צעירה, שרק לא מזמן מלאו לה מאה ועשרים. אבל יהודים רצו לעלות לארץ ישראל, יהודים חלמו לעלות לארץ ישראל, וכן – יהודים גם עלו לארץ ישראל, כמעט לכל אורך ההיסטוריה."

יו"ר ועדת העלייה והקליטה ח"כ אברהם נגוסה: "אוכלוסיית מדינת ישראל גדלה מ-600,000 עם קום המדינה ל-6.5 מיליון יהודים במדינת ישראל. זו תרומה של העלייה. אהבת העולה והעלייה תחזק אותנו כחברה במדינת ישראל. ולכן קראתי בבוקר ואני קורא גם עכשיו לייחד את יום העלייה לפסוק: ואהבת את העולה כמוך, על בסיס הפסוק "ואהבת לרעך כמוך". זה צריך להיות המדריך שלנו, שהאמירה הזאת שאני אומר לפתוח את מוסדות החינוך לעולים חדשים, לפתוח את שערי האוניברסיטאות והמכללות, לפתוח את מקומות העבודה לעולים, לחבק את העולים. עולים ותיקים ביחד, להתקדם יד ביד ולחזק את מדינתנו יותר ויותר."

ח"כ טלי פלסקוב התייחסה לפרסומים על כך שנערה לא התקבלה לעבודה בכרמיאל בשל מוצאה: "כשאנחנו נמצאים כחיילים בצבא ההגנה לישראל, אנחנו ישראלים. כשאנחנו מביאים מדליות למדינת ישראל, אנחנו ישראלים. כשאנחנו מביאים מדליות מאולימפיאדות ברמות הכי גבוהות בפיסיקה, מתמטיקה, מה שאתם רוצים, אנחנו ישראלים. אבל הנערה הזאת מכרמיאל להגיד לבחורה, בגלל השם שלה. מה לעשות, השם שלה לא יהודי, השם שלה נשמע אחר. ואולי יש לה גם מבטא, כמו שיש לי. אומרים לה שלא מקבלים רוסים לעבוד במסעדה, בלי לבדוק אפילו. אגב, לפי מה שכתוב בעיתון היא לא רוסייה, היא יהודייה. אז אם אנחנו עלינו מברית-המועצות לשעבר אז אנחנו רוסים? אני גאה בכך שאני עליתי משם."​

שגית לוי,
0 תגובות