מנהלת חדשה לרשות לקידום מעמד האישה

הוועדה לקידום מעמד האישה ולשוויון מגדרי בראשות ח"כ עאידה תומא סלימאן (חד"ש-הרשימה המשותפת) קיימה דיון פתיחה לכנס החורף של הכנסת בהשתתפות הגב' אוה מדז'יבוז', מנהלת הרשות לקידום מעמד האישה הנכנסת.

בפתח הדיון בירכה יו"ר הוועדה ח"כ תומא סלימאן את מדז'יבוז' לרגל כניסתה לתפקיד ואמרה "חכינו בכיליון עיניים למינוי יושבת ראש חדשה לרשות ואנו מאחלות לך הצלחה רבה בתפקיד הזה. הרשות, שהחוק להקמתה נחקק ב-1998 קבעה לעצמה מטרות חשובות ומגוונות והיא אמורה להיות שותפה עיקרית לעבודת הוועדה לקידום מעמד האישה. בהיעדר מנהלת שתוביל את הרשות התקשינו לפעול יחד לקידום המטרות המשותפות, אבל היום אנו מסתכלות יחד קדימה. אנו נמצאות כעת בימים בהם ניתן להתגאות בהרבה הישגים- בחקיקה, בעשייה הציבורית, ובמאבק הפמיניסטי ככלל, ומאידך עומדים לפתיחנו מאבקים גדולים וקשים. כולי תקווה שנצליח לבנות קשרי עבודה שיקדמו את המטרות שכולנו מסכימות עליהן". כמו כן התייחסה יו"ר הוועדה לאתגרים העומדים לפתחה של הוועדה ואמרה "בימים האלה אנו שומעים על ניסיונות לנרמל מצבים של הדרת נשים והפרדה במרחב הציבורי. פניתי ליועמ"ש לממשלה בנושא וקבענו שתתקיים פגישה עמו ועם שרת המשפטים איילת שקד שמטרתה לדון בנושא ולמנוע כל נסיגה וביטול של הישגי המאבק הפמיניסטי.
 
יו"ר הרשות לקידום מעמד האישה הנכנסת אוה מדז'יבוז' הודתה ליו"ר הוועדה על הברכות ואמרה: "רבים התפלאו כשהחלטתי לעזוב את תפקידי הקודם כיו"ר הרשות השנייה בשביל להתמנות ליו"ר הרשות לקידום מעמד האישה, אבל אני רואה בכך זכות, כבוד ושליחות. אני מאוד נרגשת ושמחה להיות פה במעמד ובתפקיד הזה. נכנסתי לתפקיד לפני שבעה ימים ולצערי הרשות נמצאת כיום במצב לא פשוט, אך מאתגר. את תקופתי הראשונה בתפקיד אקדיש לבנייתה מחדש כרשות עצמאית". בנוסף, פנתה מדז'יבוז' לכלל נציגות הארגונים שהגיעו לדיון ואמרה: "בשנים האחרונות הפן המגדרי התחבר אצלי למשהו אישי, בהיותי אם יחידנית. המטען האישי והרגשי עמו אני באה התכנס לכל הדברים שיש לטפל בהם בחברה. המטרה שלי היא לעשות שינוי תודעתי ומעשי ואני רואה בכולכן שותפות למסע שלי".
 
בדיון לקחו חלק חברי כנסת מסיעות שונות, אשר בירכו את מדז'יבוז' לרגל כניסתה לתפקיד וכן התייחסו לנושאים העומדים על סדר יומה של הוועדה. ח"כ יוסף ג'בראין (הרשימה המשותפת) אמר כי "אמנם הייתה התקדמות כבירה בשני העשורים האחרונים במעמד הנשים, אבל השוויון במובנו המהותי עדיין לא הושג. הרבה מהחקיקה שקיימת בתחום אינה מיושמת וזה בעיני אחד האתגרים המרכזיים בתחום".
 
ח"כ נחמן שי (המחנה הציוני) התייחס לדרישתו של שר הפנים אריה דרעי לאפשר הפרדה מגדרית במרחבים ציבוריים ואמר "לא תהיה הדרת נשים בשום מרחב. נילחם בה בכל הכוח". בהתייחס לדברים הוסיפה גם ח"כ עליזה לביא (יש עתיד) כי "המפלצת יצאה מהארון. השר דרעי אומר שזכויות המיעוט גוברות על הרוב ואנחנו הנשים שעמלנו רבות על התקנות נגד הדרה לא ניתן שימחקו אותנו בהינף יד". ח"כ קסניה סבטלובה (המחנה הציוני) אמרה: "לפני שאנחנו מביעים ביקורת לגיטימית על גופים אחרים בואו נסתכל על עצמינו. יש לנו בכנסת שתי מפלגות שעדיין לא מאפשרות לנשים להיבחר. לבחור כן, להיבחר לא. זה מצב מסוכן, ניסינו בעבר לשנות זאת ונמשיך לנסות".
 
כמו כן, בדיון לקחו חלק נציגות של עשרות ארגונים ועמותות הפועלים בזירה הציבורית במטרה לקדם את זכויותיהן ומעמדן של נשים בישראל בתחומי החיים ובמגזרים השונים. נציגות הארגונים הציגו בקצרה את פעילותם, העלו בפני הוועדה את האתגרים מרכזיים העומדים על סדר יומם וכן הציגו הצעות לקידום המטרות המשותפת. בנוסף, לקחו חלק בדיון נציגים ונציגות מהמגזר הציבורי, מהצבא ומהאקדמיה העוסקים בתחום קידום מעמדן של נשים.
 
בתום הדיון סיכמה יו"ר הוועדה ח"כ עאידה תומא סלימאן ואמרה: "לצד הברכות על מינויה החשוב של יושבת ראש חדשה לרשות, שהייתה בקיפאון במשך תקופה ארוכה, עלו כאן היום נושאים ואתגרים העומדים לפתחינו. אנו פותחים את כנס החורף בציפייה לעבודה משותפת ופורייה. רבים מהנושאים שצוינו כבר מונחים על שולחנה של הוועדה ויידונו בה בחודשים הקרובים. הארגונים השונים שהגיעו לכאן היום הם כוח עזר מדהים, יש להם את הידע והקשרים לסייע בקידום המטרות של כולנו ואני ממליצה לך אווה להסתייע בהם ולשתף עמם פעולה, הצלחתך היא הצלחת כולנו".  
 

 

שגית לוי,
0 תגובות