מרב מיכאלי מסבירה את הציוץ שלה

ח"כ מרב מיכאלי העלתה ציוץ לטוויטר בו היא כתבה "ילדות וילדים הם העתודה והעתיד של החברה והמדינה שלנו, לא עניין פרטי." הציוץ עורר ביקורת ציבורית, ומיכאלי מבקשת להסביר:

לפני חודש השתתפתי בתכנית Q&A שבה השתתפתי באוסטרליה. אני, מיוזמתי, העליתי את התכנית בעמוד הפייסבוק שלי כדי לשתף אתכן בעמדותי - שאת רובן אתןם מכירות ומכירים - בענייני מגדר, נישואין, משפחה והיחס בין כל אלה לבין החוק.

שערו בנפשכןם מה רבה היתה הפתעתי כשחודש אחרי, הופיע ברשת לפתע קטעים מתוך הדברים שאמרתי בתכנית, ערוכים באופן מגמתי, מוצאים מהקשרם. כשראיתי מי עשה את העריכה ומי עושים את הקמפיין נעלמה ההפתעה: עוד נסיון של גורמים בימין הדתי הקיצוני להציג אותי כמפלצת מסוכנת. צודקים. אני באמת מהווה סכנה לנסיון שלהם להפוך את ישראל למדינה חרדית שבה לנשים אסור לשיר, ללמד גברים, לפקד על חיילים, גברים יכולים לדרוש איזורים-נקיים-מנשים בצבא באקדמיה, בעבודה, בספריה ובמופעים עירוניים וילדות ובספרי הלימוד משפחה היא מקום שבו אמא במטבח, משפחה טובה עם סולידריות היא רק זו שבה חובשים כיפה ומשפחה כזאת תקבל מהמדינה כסף כדי לארח ולחנך את החילוניים בהתאם.

אז בואו נעשה סדר: כן, אני מאמינה שהורות היא לא דבר מוגבל לזוג הטרוסקסואלי שנשוי בנישואין דתיים. על מי אתם באים לעבוד? כבר שנים שהורים יכולים להיות שני אבות או שתי אמהות או רק אמא אחת או רק אבא ואמא שעשו הסכם הורות; נשים יולדות ילדים שביולוגית נוצרו מביצית וזרע לא שלהן ולא של בני זוגן; נשים זרות יולדות ילדים תמורת כסף לזוגות או יחידים וזוהי רק ההתחלה. אני מאמינה שאנחנו צריכות וצריכים להרחיב את אפשרויות ההורות. לאפשר למי שרוצות ורוצים להיות הורים להביא לעולם ילדות וילדים גם לא בנישואין או בזוגיות אלא בכל מיני סוגים של קשרים. כל מי שגידלה או גידל ילדה או ילד יודעת שצריך כפר שלם למלאכה הרבה ולא-פשוטה הזאת, ככל שהיא גם מביאה איתה אושר. הדבר החשוב הוא שמי שבוחרות ובוחרים לגדל ילדה או ילד יקחו עליהןם את האחריות: לא רק שלא יפגעו בהןם, לא יעלמו להןם באמצע החיים ולא יפקירו אותןם כלכלית אלא גם ידאגו לרווחתןם ולזכויות שלהןם כבני אדם בפני עצמןם. אלה ה"קריטריונים" שהתייחסתי אליהם בדברים שאמרתי בטלוויזיה האוסטרלית.

כל הדברים שאני מואשמת בהם כמו רשיון להורות, וועדה לפיקוח, הוצאת ילדים מהבית וגידול בידי המדינה הם דברים שמעולם לא אמרתי או אפילו חשבתי. הם הזיות. שקרים שנוצרו מעריכה מגמתית ונועדו להפחיד אתכןם ממני, אבל הם לא קשורים אלי.

משפחה יכולה להיות מקום נפלא. חם, קרוב ואוהב. אבל במשפחה קורים גם דברים קשים מאד. למרבה הצער, יש משפחות גרעיניות בהן ילדים וילדות חשופים מאד לפגיעה מכל הסוגים. לפי הנתונים במערב כל ילד/ה חמישית עוברת התעללות גופנית, מינית או נפשית. זאת לא "דעתי". אלה נתונים אמפריים מחקריים, כולל של מרכזי הסיוע. לכן, אני עובדת כבר שנה על הצעת חוק שתתן תמיכה להורות והורים, משלב ההריון, ותמנע כמה שאפשר את המצבים שמביאים לפגיעה הזאת. אני עובדת עליה בבשיתוף המון גורמים שמטפלים בילדות וילדים ובהורות והורים. לא זאת בלבד שאני לא בעד הוצאת ילדות וילדים מהבית בעתיד

אני כבר שנים שותפה למאבק נגד הקלות הרבה מדי של הוצאת ילדים מהבית במקום טיפול במצוקות ההורים.

ועוד: כבר לפני שלוש שנים הגשתי הצעת חוק לחופשת לידה של כמעט שנה שתתחלק בין שני ההורים באופן שוויוני. ככה שילדות וילדים יוכלו להיות בטיפול הכי קרוב זמן מספק ושגם אבות, גברים, יבלו את הזמן הקרוב הזה עם התינוקות החדשים שלהם. תוך כדי התמיכה שכל כך נדרשת בתקופה הזאת. זה דבר שישנה משמעותית את היחסים בין אבות לילדים, בין אמהות לאבות, יעשה ילדות וילדים יותר בריאים וגם ישנה את עולם העבודה שלנו לטובה.

ואני מאמינה שהמדינה צריכה לאפשר לנו לקיים חיים משותפים לא רק על בסיס זוגיות: ראו את האחיות פישביין בנות ה 90 ו 92 שחיו ביחד שתיהן כל חייהן ועכשיו נאבקות לקבל הכרה בחיים האלה כדי שתהינה זכאיות לקצבת שארים. למה, בעצם, שלא תהיה אפשרות לסוג כזה של משק בית משותף, עם או בלי ילדות וילדים.

אני יודעת, שינויים זה דבר מבהיל. אבל בואו נזכור מה חטפנו כשנאבקנו על זכות הצבעה לפני בקושי מאה שנה. בואו נזכור מה חטפנו - פמיניסטיות, נשים ונפגעות - כשהיינו מדברות על אונס, גילוי עריות והטרדה מינית רק לפני עשר ועשרים שנה. מה אנחנו חוטפות על הדיבור ברבות. אני יודעת מה אני חטפתי. אז חטפנו. אבל המציאות השתנתה וממשיכה להשתנות.

לסיום, מאמלקת לכןם: שוב הימין הקיצוני והדתי ניסה להשחיר אותנו, שפועלים ופועלות למען שוויון ולמען פתיחות. אבל גם הקמפיין המתוזמן הזה לא ימנע ממני להמשיך לפעול למען נשים, ילדות וילדים, אבות וגברים והקהילה הגאה.

יעל צור,
0 תגובות