"לשלש את מספר הכספומטים"

חבר הכנסת איתן כבל אומר שחובה לשלש את מספר הכספומטים ואסור לתת מתנות לבנקים והוא יניח לקריאה טרומית את הצעת החוק שלו בנושא הכספומטים שהוגשה כבר לפני זמן רב.

כיו"ר ועדצ הכלכלה, הוא אומר: "נקיים דיון מעמיק ורחב היקף בנושא בועדת הכלכלה, אליו יוזמנו כל הגורמים הן הרגולטוריים, הן הבנקאיים והן הפרטיים - לא אאפשר לבנקים להתחמק מחובותיהם ולא נאפשר לכשל השוק הפוגעני לחגוג עלינו הצרכנים.

הצעת החוק שמבקש להניח חברי דוד ביטן היא מתנה גדולה לבנקים, כי היא מסירה את האחריות מהם - אחריות של דאגה לנו הצרכנים שהכספים שלנו מופקדים בחשבונות אצלהם.

ההשתוללות של הכספומטים הפרטיים נובעת מכשל שוק עמוק שנוצר לאור העובדה שמספר הכספומטים שהבנקים מעמידים לרשות הלקוחות הוא נמוך ובלתי מתחשב. המצב החמיר אף יותר עקב סגירת סניפים וטלרים ואי יצירת חלופות ראויות על ידי הבנקים... ולתוך החלל הזה נכנסו הכוחות הפרטיים, שלצערי הגזימו לחלוטין בהתנהלות שלהם. יחד עם זאת ברגע שהבנקים יתקינו את הכמות המספקת והנדרשת ובפריסה הנכונה של כספומטים אין לי ספק שזה יוביל לירידה דרמטית של העמלות שגובות החברות הפרטיות ויוביל לתחרות אמיתית מול הכספומטים הבנקאיים, במידה והם ירצו לשרוד.

היום הבנקים בחוסר כל כך גדול של התקנת כספומטים ובפריסה לא הגונה שלהם, כך שלא רק שלא יכולה להתקיים תחרות, אלא שהגופים הפרטיים יכולים לעשות כטוב בעיניהם.

אפילו אני שתפיסתי רחוקה מלהיות קפיטליסטית, ובוודאי לא נוקשה, סבור שהפתרון לבעיה חייב להתחיל בבנקים ולא בפגיעה בהתנהלות הכי בסיסית של שוק חופשי.

הצעת החוק של ביטן יכולה להיות במקרה הטוב כלי משלים, אך בוודאי שלא כלי ראשי. אומנם המפקחת על הבנקים מתהדרת שיש עלייה של עשרות אחוזים בהתקנת כספומטים בנקאים, והיא אכן צודקת כי בעקבות החקיקה שהנחתי וההתעסקות האינטנסיבית של ועדת הכלכלה בנושא, החלה המפקחת גם היא לפעול. יחד עם זאת, חובה להדגיש שדווקא הגידול הרב באחוזים מראה את עומק השבר ואת המחסור שקיים בשוק לכספומטים, כי הרי התוספת לא מדגדגת את הצרכים ולא מייצרת תחרות לפרטיים וזאת עקב ההזנחה רבת השנים של הנושא על ידי הבנקים".

שגית לוי,
0 תגובות