"לא צריך לפנות התנחלויות כחלק מהסכם שלום עם הפלסטינים"

יו"ר מפלגת העבודה אבי גבאי אמר בראיון לחדשות 2 כי לא צריך לפנות התנחלויות כחלק מהסכם שלום עם הפלסטינים - ועורר סערה.

בראיון נשאל גבאי אם ההתנחלויות עלי ועופרה יצטרכו להתפנות. על כך הוא ענה: "אם אתה עושה הסכם שלום, למה צריך לפנות? אפשר למצוא פתרונות שלא מחייבים פינוי. הדינמיקה או הטרמינולוגיה שהתרגלו לדבר כאן, במונחים של 'אתה עושה הסכם שלום – מפנים', היא לאו דווקא נכונה".

בהמשך נשאל גבאי מה ההבדל בין עמדותיו אלה לבין עמדותיו של ראש הממשלה בנימין נתניהו. על כך ענה: "יש פער עצום בין מי שלפחות רוצה לנסות להגיע לשם לבין מי שלא רוצה להגיע לשם".

חברת המחנה הציוני ח"כ קסניה סבטלובה הגיבה: "ההכרה בגושי ההתנחלויות הגדולים הושגה בעמל רב במהלך דיונים מול ארצות הברית בסבבי המשא ומתן האחרונים. חייבים לשמור על ההבחנה בין הגושים למה שמחוצה להם. רק הסדר מדיני והיפרדות מהפלסטינים יבטיחו את קיומה של מדינת ישראל כיהודית ודמוקרטית. חייבים לשמור היטב על מה שאפשר לשמור ואם לא - נאבד את הכל".

ח"כ איציק שמולי כתב בטוויטר: "היפרדות לשתי מדינות היא אינטרס קיומי עליון שיחייב ויתור כואב ופינוי חבלי מולדת, אחרת הדור שלי ייאלץ לבחור בין היותנו דיקטטורה יהודית לבין מדינה ערבית".

ח"כ זהבה גלאון הגיבה: "ראשי מפלגת העבודה הקודמים שהתחנפו למתנחלים לא נהנו מגלי אהדה פתאומיים של הימין. גבאי לא יהיה שונה".. 

ח"כ אילן גילאון הגיב: "חבל שאבי גבאי שכח שהוא נבחר לעמוד בראש המחנה האלטרנטיבי לליכוד, שאמור להביא לשינוי ולפריצת דרך מדינית, ולא בשביל להיות עוד מאותו הדבר. כבר קיים ליכוד א' - לא צריך ליכוד ב'".

בעקבות הסערה, אבי גבאי הבהיר את דבריו: "אני מדגיש את מחויבותי לחתירה קבועה להסכם שלום, על בסיס פתרון שתי המדינות תוך שמירה על ביטחון ישראל, וכן את האבחנה הברורה בין גושי ההתיישבות להתנחלויות מבודדות, מנגד, אין לטעמי מקום לשרטט בשלב זה את גבולות המשא ומתן ואת מתכון הפתרון, לרבות סוגיית פינוי מיידי של כלל ההתנחלויות ואין מקום להתחייב עליה כאמירה מקדימה בשלב זה. אני אומר בכל הזדמנות ומדגיש שכל פתרון שיוביל אותנו להסכם ראוי להיבחן ולהישקל. מה שפורסם היום לא שונה מקו קבוע זה, ולצערי זכה למיסגור מופרז".

אורי רבינוביץ,
0 תגובות