בוכטה של מזומנים

הקשר בין אליה קדוש לשר משה כחלון. 

חגיגה לישראל. שר האוצר משה כחלון גילה עודף תקציבי של מיליארדים. מסתבר שיש חבילות של כסף שממתינות לנו בקופת המדינה ואין מה לעשות איתן. "נס גלוי". "היאח לשר האוצר!" הכותרות מהללות. הכתבים הכלכליים משבחים. אבל רגע, רגע, רגע. פתאום אני נזכר שזו לא הפעם הראשונה שאירוע מהסוג הזה מתרחש. בדיקה קלה מעלה שהפטנט כבר נשלף בעבר וגם אז זה הוביל לסיקור מיטיבי עבור שר האוצר. 

בעיני כל הסיפור הזה די מוזר בעיני. כשאני מנהל את משק הבית שלי מעולם לא צצה לה בוכטה של מזומנים יש מאין. ואם זה היה קורה הייתי מפטר את רואה החשבון מיד. לא צריך להיות גאון כדי להבין שהפתעות כאלו מסמנות את העובדה שהניהול חורק. בהמשך לקו המחשבה הזה-רצוי ששר האוצר יידע פחות או יותר מה יוצא ומה אמור להיכנס לתקציב שלנו ולא יופתע כל שנה מחדש, במיליארדים, או יכריז לפחות שהוא מופתע, ואז ירעיף הטבות עם ניחוח פופוליסטי. 

מצד שני בוא נזרום, למה להעכיר את האווירה? נאמר שהיה לנו מזל מרהיב ופתאום, שוב, התרחשו ניסים וההערכות לגבי התקציב השתנו לטובה. האם הורדת מיסים, שבעיקר, כך טוענים חלק מהפרשנים, תטיב עם העשירים, היא הפעולה הנדרשת? וכותב את זה בן אדם שנטחן ונשחט בידי ההיטלים והמיסים שהמדינה דורשת ממנו ולמרות זאת אומר בגאון שאם הכסף העודף יועבר למטרות ראויות, אני מוכן ובכיף (יחסי), להמשיך לשלם את המיסים המופקעים. 

אעבור רגע, בניתור ענק, לאליה קדוש, הצעירה שתפסה כותרות בימים האחרונים אחרי שעמדה במרכזם של שני אירועים אלימים ומכוערים בבית החולים איכילוב. ביממה החולפת נחשפתי לדיווחים ברשתות החברתיות לפיהן קדוש סובלת ממחלה קשה ומכאיבה שפוגעת גם בשיקול הדעת. ייתכן. נניח לרשויות החוק לבדוק ולהכריע. אבל בסיפא של הפרשה אפשר לשאול האם לא מתגלמים בה באופן קיצוני חלק מהקשיים שממוטטים את מערכת הבריאות? מי מאתנו לא המתין שעות בבתי חולים עד שטיפלו בו או ביקיריו? מי מאתנו לא מצא עצמו או את יקיריו מאושפזים במסדרון/דחוסים בחדר צפוף עם חולים רבים? ומי מאתנו לא מכיר אדם שחלה או נפטר כתוצאה מזיהום שחטף בבית החולים? במקום להוריד מיסים אולי כדאי שעם העודף יטפלו בבעיות מהותיות במדינתו: יגדילו את בתי החולים, יוסיפו צוותים רפואיים, יקנו עוד מיטות ומכונות MRI וישפרו את תנאי הרופאים. ייתכן ורצוי לחזק את החינוך הגבוה: לתת יותר מלגות באוניברסיטאות. מה עם הנכים? איך מקלים עליהם? והאם לא רצוי להגביר את האכיפה בכבישים ולהיאבק בקטל? יש עוד אלף ואחד דברים תכופים שקודמים למתן סוכריות. הם אומנם לא יפתחו מהדורות אבל ייתכן שהם ישנו את המדינה וחיינו לטובה.

חיים אתגר,
0 תגובות