העובדות אודות מאבק הנכים

העובדות אודות מאבק הנכים:

1. קיימים 3 סוגי נכות. נכי צה"ל הנהנים מהטבות מפליגות יחסית לנכים האחרים, נכי תאונות עבודה הזכאים לחלק משכרם לפני הנכות ונכים כלליים הזכאים לקיצבת נכות מהמדינה ללא קשר להכנסתם קודם לכן.
2. נכות כללית מורכבת מאחוזי נכות רפואית ומנכות תיפקודית ( מוגבלות) העוסקת בירידה תפקודית. כך למשל סרטן קשה בשלב מתקדם מקנה 100 אחוזי נכות, כמו גם עיוורון, ניוון שרירים וכו' מאידך , פיברומיאלגיה הגורמת לכאבים בכל הגוף עשויה לקבל אחוז נכות רפואית נמוך אבל חושפת את הנכה למצב בו לא יוכל לעבוד בשל כאבים בלתי פוסקים ולכן עשויה להקנות לו " 100% אובדן כושר עבודה".
3. קיצבת הנכות המקסימלית לנכה מאה אחוז בשני התחומים היא 2380 שח שלהם נוספו 380 ש"ח תוספת לבעלי הנכויות הקשות. סה"כ פחות מ 2800 שח לחודש.
4. ילדים מתחת לגיל 18 מקנים לנכה עוד 950 שח לילד עד שני ילדים. במידה והנכה נהנה מביטוח אובדן כושר פרטי שעשה לפני האירוע והוא מקבל מהביטוח הפרטי כסף. תוספת הילדים יורדת. כך שאם לנכה ביטוח פרטי של אלפיים ש"ח בחודש הוא יקבל בחודש סך הכל של 4800 שח. חייתם פעם מ 4800 שח?
5. הטבות מפליגות נוספות לנכים ללא כושר השתכרות הם הנחה 75 אחוז בארנונה ו 40 שח! בטלפון. הנחות בחשמל יש רק לנכים עם מטפל צמוד ומונשמים. חולי סרטן למשל לא מקבלים שום הנחה . סיוע בשכר דירה ניתן רק לנכים קשים ללא דירה.
6. קיימת גם קיצבת ניידות אשר זכאים לה מוגבלי ניידות כמו משותקים וקטועי רגליים הסובלים מבעיית ניידות וחייבים רכב. מי רוצה להתחלף איתם?
7. במשך כ 16 שנה לא עודכנה קיצבת הנכות ונותרה 2380 ש"ח לנכים 100% בעוד לשכר הבכירים בשרות הציבורי והממשלתי נוספו אלפי שקלים למשכורתם. בתקופה זאת הכפיל שכר המינימום את עצמו.
8. במשך כל אותו הזמן שילמו אנשים ביטוח לאומי. חלקם מאות אלפי ש"ח ואף מיליונים. חלקם עצמאים שאינם זכאים לכלום. לא ימי מחלה, לא ימי חופשה, לא ימי הבראה ולא כלום. אף אחד לא עושה טובה לאנשים בריאים שהפכו נכים. הם קנו ממדינת ישראל ביטוח "לאומי" במיטב כספם. דמי הביטוח הלאומי אינם מס, הם ביטוח.
9. הנכים הכלליים אינם מאורגנים. אין להם ארגון יציג שכן הממשלה עשתה הכל למנוע הקמת ארגון כזה. יש כל מני עמותות פרטיות שהקימו נכים מסיבותיהם הם אך הללו אינם מייצגים את הנכים כגוף. ולכן כל הסכם הנחתם מול נכים כאלה ואחרים אינו שווה את הנייר עליו הוא נחתם. הוא חסר משמעות.
10. לאחר 16 שנה של שחיקת הקיצבה והבאת הנכים לרעב ויאוש קיצוני שלא היה כמותו החל מאבק הנכים. קם ארגון מחתרתי בשם " הנכים הופכים לפנתרים" אשר החל לחסום כבישים בכל ישראל. הוא עושה זאת לא כי הוא מאמין ודוגל באלימות אלא כי בישראל המסואבת והמושחתת " כל דאלים גבר" מי שמפעיל כח מקבל. כך הוכיחו עובדי חברת החשמל, הנמלים, אנשי הקבע, רופאים ועובדי רש""ת. להם מגיע ולנכים לא? הם נראים יותר טוב? עוברים מסך יותר מנכים מעוותים? מדוע אנשים מקבלים הפגנת כח מצד וועדים חזקים אבל כועסים על הנכים שנאבקים? מה זה אומר?
11. המאבק הוא השרדותי, לא פוליטי. הוא לא מובל ולא נתמך בידי " הקרן לישראל חדשה" כפי שטוענים אנשים מסוימים מקרב השלטון המנסים שוב ושוב להסית כנגד הנכים כדי לא לשלם להם. ברור שפוליטיקאים ( מכל המחנות אגב) תפסו עליו טרמפ ובהם ביטן, אילן גילאון, נאווה בוקר, קרין אלהרר ואחרים. כך מתנהלים פוליטיקאים. זה לא חדש.
12. "לכו לעבוד": המדינה עצמה קבעה בוועדה רפואית כי נכים אינם כשרים לעבודה ( דרגת מאה אחוז אובדן כושר) אבל היא רוצה " לשקם" אותם ולהשיבם למעגל העבודה". הממשלה מזכירה בהתנהלותה את רופאי הוועדה הרפואית ב" חייל האמיץ שווייק" שמצאו מאה מתחזים מתוך מאה נבדקים. האחרון מת ביציאה מהוועדה.
13. " תמיכת הציבור": הנכים כל הזמן " מאבדים את תמיכת הציבור" בגלל חסימות הכבישים. " תמיכת הציבור" ב 16 שנה האחרונות הביאה לרעב, ייאוש, עליבות, דיכאון קיומי , התאבדויות ומוות. רוצים לתמוך? הצטרפו למאבק.
14. "חוק לרון" במקום לעודד נכים שמסוגלים לעבוד, נוקטת הממשלה מדיניות אנטי שיקומית. נכה היוצא לעבוד ומשתכר מעל 2700 שח בחודש קיצבתו נפגעת בהדרגה עד שהיא נפסקת בסכום הנמוך מהותית מהשכר הממוצע במשק. ככה " מעודדת" הממשלה נכים לעבוד.
15. משוגעים, רדו מהגג: רוב הנכים לא נולדו כאלה. אחד מתוך שלשה ילקו בסרטן בחייהם. אדוני, גבירתי, גם אתם תהיו נכים. המאבק הזה גם שלכם. ההכחשה שלכם לא תשנה את העובדות.
*הכותב למד תואר שני בפסיכולגיה שיקומית סובל מנכות בעצמו בעקבות מחלת הסרטן ואדמין ב" ארגון הנכים".

אסף גזית,
0 תגובות