מאמר תגובה של יאיר לפיד למאמר שר החוץ האיראני

יאיר לפיד אומר שבזמן שבישראל חג, מתקפת ההונאה האיראנית אינה נעצרת. שר החוץ האיראני ז'אווד זאריף פרסם בירחון "אטלנטיק" מאמר רצוף שקרים וסילופים שנועד למנוע את החזרת הסנקציות על איראן. 

מערכת ה"אטלנטיק" ביקשה מלפיד להגיב על מאמרו.

 

זה מאמר התגובה שפרסמם לפיד:

מאמרו של שר החוץ האיראני ז'אבד זאריף מייצר פרדוקס. הוא רצוף בכל כך הרבה שקרים, סילופים, חצאי-אמיתות ושיבושים, שבסופו של דבר עולה ממנו דווקא אמת יסודית - זו אינה תקלה אלא שיטה. המטרה היא להפוך את איראן למעצמה גרעינית איזורית, הדרך להגיע לשם היא לגרום למערב לחשוב שזה לא קורה.

אין שום צורך במאמץ מודיעיני כדי למצוא שקרים בוטים במאמרו של זריף, אז אנקוב רק בכמה דוגמאות בוטות במיוחד: איראן לא עשתה מאמץ אדיר לשפר את דיוק הטילים שלה "כדי להמנע מפגיעה באזרחים לא מעורבים" (אני מודה שהייתי צריך לקרוא זאת פעמיים כדי להאמין שזה נכתב) אלא כדי לשפר את יכולת ההרס והאיום של טיליה; היא אינה "דמוקרטיה מתוקנת" מפני שבדמוקרטיות מתוקנות לא תולים הומוסקסואלים מעמודי טלפון ומנופים, ולא מעגנת בחוק את האפשרות לסקול למוות נשים וגברים ואין צורך להחזיק את הבאסיג', משטרת דת של 11.5 מיליון אוכפי 'שריעה שתפקידה לאכוף את ה'שריעה' ולהלחם נגד השפעות המערב; היא לא קורבן של "טרור מפלצתי" אלא המדינה שמפעילה ומממנת את ארגון החיזבאללה בלבנון, את הח'ותים בתימן, את הג'יהאד האיסלאמי הפלשתיני, ושורה ארוכה של ארגוני טרור נוספים; היא לא "שוחרת שלום" מפני שאילו היתה כזו לא היתה שולחת את משמרות המהפיכה לסייע לנשיא אסד בסוריה לרצוח יותר מחצי מיליון בני אדם ולעקור מבתיהם עוד 11 מיליון תוך שימוש בנשק כימי; היא לא באמת מעוניינת "שכל המדינות באיזור יהנו מבטחון, שלום ויציבות." מפני שרק בפברואר האחרון הצהיר הבוס של זריף, המנהיג העליון האיראני עלי ח'אמינאי, ש"ישראל היא גידול סרטני", "מדינה מזוייפת", ו"פרק מלוכלך בהיסטוריה שאותו יש לסגור." בהזדמנות אחרת הצהיר "נסייע לכל מי שפועל כדי למחוק את ישראל מעל המפה."

ואולי השקר הגדול מכולם – איראן לא חתמה על הסכם הגרעין ב-2015 "כדי למנוע חוסר יציבות איזורי" כטענתו של זריף. היא חתמה עליו מפני שהסנקציות שהפעיל המערב איימו לפורר את כלכלתה ובכך להחליש את משטר האייתולות. אילו רצתה איראן ביציבות איזורית לא היינו מגלים ב-2002 שהיא בנתה בחשאי שני כורים גרעיניים צבאיים, בנתנז ובאראכ. גם לא היינו נחשפים ב-2011 לדו"ח של סאב"ה לפיו בניגוד לכל ההסכמים שחתמה עליהם איראן ממשיכה להעשיר אוראניום ולבצע ניסויים שמטרתם היחידה היא השגת נשק גרעיני. זוהי אינה אמת נעימה, אבל לפחות זו האמת.

זריף משקר מפני שהוא מקצוען. זוהי השיטה האיראנית: אומרים דבר אחד באנגלית, דבר אחר לגמרי בפרסית, ובסוף עושים משהו שלישי. איני מסכים עם ראש הממשלה נתניהו כמעט בשום דבר, אבל הגדרתו את הנשיא האיראני רוחאני כ"זאב בעור של כבש" מדוייקת להפליא. ההאייאטולות תמיד האמינו ביכולתם לרמות את המערב. לתפיסתם המערב הוא חלש, מופקר, ויעשה הכל כדי להמנע מעימותים. התפיסה הזו התקבעה אחרי פיגועי התופת בביירות ב-1983, בהם נהרגו 241 חיילים אמריקאים, רובם אנשי ה'מרינס'. למרות שהוכח מעל לכל ספק שאנשי משמרות המהפיכה האיראנים עמדו מאחורי הפיגועים (ובית המשפט האמריקאי אף פסק שעל איראן לשלם 2.6 מיליארד דולר פיצויים), האיראנים ניהלו מערכה תקשורתית נמרצת שנועדה להסוות את מעורבותם בעניין. כך הצליחו דרך התקשורת המערבית למנוע מארה"ב לבצע את פעולת התגמול שתכנן הצבא האמריקאי על אדמת איראן. מאז הם מאמינים שאין שום בעיה להונות את המערב, בעיקר מפני שהמערב מעוניין להונות את עצמו. 

למרבה הצער, הסכם הגרעין שנחתם איתם בקיץ 2015 גורם להם להאמין שהם צודקים. מאז נחתם ההסכם הם הרחיבו באופן משמעותי את מערך הטילים הבליסטיים שלהם, החלו לבנות בסיסי קבע בסוריה, הגבירו את הפצת הנשק המתקדם לארגוני הטרור ובראשם החיזבאללה בלבנון, והם אינם מפסיקים לנסות למתוח את הגבול מול פקחי סאב"ה כדי להמשיך לפתח את תוכנית הגרעין שלהם. את כל זה הם עושים בתנאים נוחים בהרבה, בעודם חותמים על עסקאות כלכליות רחבות היקף עם הסינים, הרוסים ומדינות אירופה. טענתו של הנשיא טראמפ, לפיה "איראן אינה מקיימת את רוח ההסכם" התקבלה בטהרן בנחירות בוז, אבל היא מדוייקת. מטרת ההסכם הרי לא היתה לתת לאיראן לגיטימציה ויכולות להגביר את מעורבותה בטרור ובפיתוח נשק מתקדם. ההסכם גם לא נועד לאפשר לאיראן לאיים על בעלות בריתה של ארה"ב ובראשן סעודיה וישראל. אם זו התוצאה בשטח, מן הראוי לבטל את ההסכם או לפחות לתקן אותו באופן דרמטי. 

במקום שיעשה את ההיפך, המאמר של זריף צריך להזכיר לנו מה הבעיה המרכזית עם איראן – הם לא ויתרו לרגע על הרצון שלהם להפוך למעצמה גרעינית דומיננטית ולזרוע כאוס במזרח התיכון. בהיותם שחקנים מתוחכמים הם מבינים שהדרך לשם אינה עוברת רק במערך הכורים התת-קרקעיים שלהם, אלא גם בזירה הוירטואלית של התקשורת והדיפלומטיה. זו דרכם למשוך זמן ולשפר עמדות, והם לא יעצרו עד שלא יעצרו אותם.

התמונה של ‏Yair Lapid - יאיר לפיד‏.
כפיר ענבי,
0 תגובות