הפופוליסט התורן בכנסת

חוזר לפינת הפופוליסט התורן בכנסת, והפעם ח"כ יוליה מלינובסקי (ישראל ביתנו), מציעה נקודת זיכוי לצרכי מס הכנסה למי שמשלמים דמי שכירות של עד 6,500 שקל בחודש ואין בבעלותם נכס.

מלינובסקי אגב, חיה בשכירות והצעת החוק כנראה תשרת אותה.

לשכת יועצי המס ולשכת עורכי הדין הודיעו על תמיכתם בהצעת החוק. כמובן, עוד סרבול לציבור, עוד פרנסה לעורכי הדין ויועצי המס.

כלכלנים, ובצדק רב, תמיד בעד מערכת מס פשוטה שכוללת בסיס מס רחב עם פטורים וחריגות מינימליים, ולכן מאפשרת שיעור מס נמוך. כל הטבה במקום אחד מגיעה בסופו של דבר עם הכבדה במקום אחר (אין ארוחות חינם), ויוצרת סרבול ביורוקרטי מיותר ועיוות בבחירה האופטימלית של הצרכן. פוליטיקאים אוהבים פטורים, הקלות ועיוותים. הם נתפשים בעיני הציבור ההדיוט כמיטיבים והם באמת עוזרים למגזר מסוים על חשבון כלל הציבור, ובהזדמנות גם יוצרים ביורוקרטיה וג'ובים.

על ההצעה חתמו 21 חברי כנסת, ובהם יו"ר ועדת הכספים משה גפני (יהדות התורה), יו"ר הקואליציה דוד ביטן (הליכוד) ויו"ר סיעת כולנו, רועי פולקמן.

פולקמן, יש לציין, פועל בנחישות להרס שוק השכירות, דרך רגולציה מזיקה ותמיכה בחוק מס דירה שלישית, שמקטין את ההיצע לשכירות. עכשיו הוא גם פועל להגדלת הביקוש למגורים בשכירות. נפלא.

ועוד על חוסר העקביות: מדוע להעניק נקודות זיכוי לשוכרים ולא למשלמי משכנתא? למנוע אי הבנות, הכרה בהוצאות משכנתא לצרכי מס זה רעיון לא מוצלח, בין היתר בגלל ההסבר למעלה וגם בגלל הנטייה של הסדר כזה לנפח את שוק הדיור.

כמובן, שהאזרחים תמיד יותר חכמים (במיקרו כלכלה הפרטית) מהמחוקקים, ומיד ימצאו את כל הפרצות בחוק, מה שרק יגדיל את הזלזול בחוק, את העבריינות, את העומס על בתי המשפט, ויעורר את הצורך בעוד בירוקרטיה שעוקב אחרי עסקאות ופקחים משרדי רישום. למשל, שוכר דירה ב-7000 יכול לשכור את הדירה ב-6500 ולשלם בנפרד עבור "ריהוט" עוד 500.

פרופ' עומר מואב,
0 תגובות