בדרכם של לוחמי חטיבת הצנחנים

המסלול מתחיל מהר הזיתים, מקום מנוחתם של חיילי חטיבת הצנחנים לאחר סיום כיתור העיר העתיקה במלחמת ששת הימים. שם הם חיכו לקבלת הפקודה להיכנס לעיר העתיקה.

מרגע קבלת הפקודה על ידי מח"ט צנחנים דאז, מרדכי (מוטה) גור, החלו הלוחמים לעשות את דרכם למטה עד שער האריות, ומשם, הגיעו לרחבת הר הבית, בחיפוש אחר דרכי הגעה לכותל המערבי אותו לא ראו 19 שנים, מאז מלחמת העצמאות ב-1948.

אורך המסלול: 1 ק"מ

נקודת התחלה: תצפית ממלון שבע הקשתות, הר הזיתים

נקודת סיום: שער האריות

תחנות:

- תצפית מהר הזיתים: כיוון מערב על ירושלים וסביבותיה

- גן אורסון הייד: גן יפה השייך לעדה המורמונית

- כנסיית "כל העמים": כנסייה פרנציסקנית השוכנת בגת שמנים שבנחל קדרון, על מורדותיו המערביים של הר הזיתים.

-אנדרטה לזכר נופלי גדס"ר צנחנים: אנדרטה שהוקמה לזכר חמישה מחיילי פלוגת הסיור של חטיבת הצנחנים 80, שסופחה לחטיבה 55 ופעלה עמה. 

החמישה נהרגו במלחמת ששת הימים, במהלך קרב בגשר גת שמנים מעל נחל קדרון ב-6 ביוני. האנדרטה הוקמה במקור על הגשר, אך לימים הועברה כמה עשרות מטרים צפונה, לקרבת הפנייה לכביש העולה אל שער האריות, בעמדה המשקיפה על הנחל. 

אנדרטה זו שונה מרוב האנדרטאות הקבוצתיות למלחמה בעיר: היא מעוצבת כפסל של ציפור שאחת מכנפיה מרוסקת ונטויה כלפי מטה. משני צידיה ניצבים סלעים שעליהם נחרטו שמות הנופלים. האנדרטה הורחבה מספר שנים לאחר הקמתה, על מנת להנציח את שמות כל חללי הגדוד שבו שולבה הפלוגה, לרבות הנופלים הרבים שנהרגו בקרבות בסיני במלחמת יום הכיפורים. 

טלי סטמבולצ'יק, אלון תשובה ונעמה זלצמן, מערכת אתר צה"ל,
0 תגובות