הטענות כנגד "השגחה פרטית"

הטענות כנגד "השגחה פרטית" והתשובות עליהן הוצגו בפירוט, כמו שצריך, מה שאומר שהאמת היא "מילתא דעבידא לאיגלויי" - דבר העשוי להתגלות ולהתברר. בינתיים, אני מעמיד את רבני "השגחה פרטית" על חזקתם הטובה, כאנשים כשרים וטובים ונאמנים, ונזהר מלקבל את הדברים הקשים שהוטחו בהם.

רק הסתייגות אחת יש לי מ"השגחה פרטית", והיא היומרה להציג אלטרנטיבה משמעותית לכשרות הממלכתית של הרבנות.

למה הם לא באמת מציגים חלופה משמעותית? כי למיטב ידיעתי מיזם "השגחה פרטית" גובה מחירים נמוכים מבעלי העסקים, רק משוםשהוא מסתמך על תרומות. אין בזה כל פגם באופן עקרוני, אבל כל עוד אין מיליארדר שרואה בתחום הכשרות את מפעל חייו, מודל כזה יכול להיות מיזם ירושלמי קטן וחמוד, ולא יכול להחליף את ההשגחה המקיפה של הרבנות על עשרות אלפי בתי עסק, בכל מקום במדינה.

האם זה אומר שצריך להשאיר את הכשרות בידי הרבנות? בהחלט לא. כבר לפני שנים כתבתי שצריך להפריט את מערכת הכשרות, בדיוק כמו שצריך להפריט את מערכת החינוך, ומאותן סיבות: מונופול ממלכתי נותן תוצר לא מספיק איכותי. יש ברבנות הרבה משגיחים טובים והרבה רבנים טובים, אבל במבט כולל, המערכת לא נותנת תוצר איכותי דיו לציבור צרכני הכשרות.

לצד זאת, צריך לומר את האמת: כשרות מופרטת לא תהיה כשרות יותר זולה. שאלתי לא מעט מומחים, וכולם ענו לי אותה תשובה: מערכת כשרות פרטית תהיה טובה יותר, אבל גם יקרה יותר. אי אפשר להשגיח על כל כך הרבה בתי עסק, ברזולוציה הגבוהה שנדרשת להשגחה הלכתית טובה, ולעשות זאת יותר זול מן הרבנות. כשיהיו לנו הרבה השגחות פרטיות, יהיו מן הסתם כמה רמות של הקפדה וכמה רמות של מחיר, וכל בעל עסק יבחר כרצונו. בסופו של דבר, המחיר יתגלגל על הצרכנים המעוניינים בכשרות. אף בעל עסק לא באמת חייב תעודת כשרות כלשהי (כך זה גם היום). מוצר כשר יהיה תמיד קצת יותר יקר מהחלופה הטרפה, ומי שבוחר לאכול כשר - בוחר לממן זאת מכיסו. וכך ראוי.

ייתכן שאני טועה. ייתכן שעם הפרטת מערכת הכשרות יתגלו דרכים להשגחה איכותית במחיר נמוך. הרי לפני שמדינת ישראל הוציאה מכרזים למים מותפלים, היינו בטוחים שהם יעלו הון. רק כשהתפלת מים הפכה בפועל למוצר שיש לו ערך כלכלי בשוק חופשי נתגלה שאפשר לספק אותם בזול (ולהציל אותנו מקטסטרופה גמורה בשנה הזו). אולי המומחים טועים, וגם כשרות טובה תתגלה כמוצר זול ממה שחשבנו. אבל צריך להיות מוכנים גם לאפשרות שלא כך יהיה, וצריך להודות שעם כל הכשלים שיש לכשרות הממלכתית, המחיר שהיא גובה בדרך כלל אינו מופקע (יש מקרים חריגים, כמובן).

לענייננו, אם האמירות הקשות נגד "השגחה פרטית" הן חלילה אמת, זה יחייב בדק בית רציני במיזם הזה. אם אינן אמת, זה יחייב בדק בית רציני אצל מטיחי ההאשמות. כפי שכתב הרב שרלו, בעקבות אמרה חסידית ידועה, גם על מה שיוצא מן הפה צריך להשגיח. מערכת ההשגחה הזו, למרבה המזל, היא כבר היום פרטית לחלוטין.

חיים נבון,
0 תגובות