משאבי הטבע של הציבור!

משאבי הטבע של הציבור ולא של הטייקונים! 

ביוני 2014 הגישו עורכי הדין גלעד ברנע ויצחק יערי תביעה ייצוגית נגד התמחור המונופוליסטי לכאורה של הגז הטבעי. מונופול הגז (דלק-אנרג'י-ישראמקו) ערער על כך לבית המשפט העליון בטענה שעצם הגשת תביעה ייצוגית מעלה חשש להפרת מתווה הגז שעליו חתומה הממשלה.

אלא שבית המשפט דחה את הערעור בנימוק שהדיון הנוכחי הוא בשאלה האם מחיר הגז שנקבע לחברת החשמל מופרז ומהווה ניצול לרעה של הכוח המונופוליסטי של מפיקות הגז ולא זו השאלה שנבדקה בבג"ץ מתווה הגז, שעסק בתקינות המשפטית שלו כמכלול.

קשה לומר שאנחנו מופתעים מההחלטה של בית המשפט. כבר ב-2015 הגשנו עתירה נגד מתווה הגז כי הבנו בין היתר שמחירים נמוכים – לא ייצאו ממנו. יש כל מיני דרכים לשמור על מחיר נמוך ולהגביל אותו, שאת זה הממשלה לא עשתה. אפשר גם ליצור תחרות כדי להוריד מחירים – שגם את זה היא לא עשתה. כשאין פיקוח למחירים ואין תחרות - ברור שמחירים יעלו, למרות שהשר שטייניץ וראש הממשלה נתניהו ניסו לצייר זאת כעסקה משתלמת לציבור. כך קיבלנו את העלויות המטורפות שמשלמת חברת החשמל על הגז הטבעי, שבסופו של דבר מגולגלות על הצרכנים.

ההחלטה של בית המשפט פותחת את הפתח להמשיך להיאבק על המחיר המופרז שהציבור משלם על הגז, כל זה בשל מדיניות גרועה שפעלה סביב משאב טבעי של הציבור, למען טייקונים ולא למען האזרחים בישראל. 

לכן אנחנו רוצים להבהיר לממשלה - משאבי הטבע הם שלנו ולא של צמרת העשירים במדינה.

התנועה לאיכות השלטון,
0 תגובות