היסטוריה בחלוקת קצבאות הנכים

היסטוריה בחלוקת קצבאות הנכים בישראל.

בתום 12 שעות של מו״מ מרתוני שנערך בבית ההסתדרות, הושגה פריצת דרך בתיווכם של יו״ר ההסתדרות אבי ניסנקורן, יו״ר הקואליציה ח"כ דוד ביטן ופרופסור אבי שמחון, ובהתאם למדיניות של ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר משה כחלון. להסכמות שהושגו שותף גם ח"כ אילן גילאון.

ההסכמות ההיסטוריות אליהן הגיעו הצדדים יביאו לשיפור מצבם של 244 אלף נכים בישראל, באמצעות תוספת לקצבה במספר פעימות והטבות נוספות, והכל במסגרת תקציבית שנתית שתבשיל לסכום של 4.2 מיליארד שקל ב-2021. צוות המו״מ מטעם ארגוני הנכים שהשתתף בדיונים בירך על ההסכמות שהושגו.

יו״ר ההסתדרות אבי ניסנקורן אמר בתום המו״מ: ״עשינו היסטוריה חברתית במדינת ישראל. שיפרנו דרמטית את מצבם הכלכלי של אוכלוסיית הנכים. ברצוני להודות לשר האוצר משה כחלון וליו״ר הקואליציה ח"כ דוד ביטן, לפרופסור אבי שמחון מטעם ראש הממשלה וליוזם הצעת החוק ח"כ אילן גלאון, שעשו כל מאמץ בכדי שנגיע להסכם ההיסטורי ערב יום הכיפורים. ארגוני הנכים גילו נחישות ואחריות במאבקם לצדק חברתי"

ח"כ אילן גילאון אומר: 119 נגד 1. בעקבות הצעת החוק שהגשתי להעלאת קצבת הנכות ועברה בכנסת בקריאה ראשונה בדצמבר 2016, הגענו להסכמות בכנסת להעלאת הקצבה. מהרשימה המשותפת ועד הבית היהודי - כל סיעות הבית תומכות בהסכם הפשרה להעלאת קצבת הנכות. רק חבר כנסת אחד מתנגד להסכמה אליה שותפים 119 ח"כים - חבר הכנסת בנימין נתניהו, ועוד אחד שאיננו חבר כנסת - שר האוצר כחלון משה. מדוע מייסרים את הנכים? מדוע גוררים אותם כבר 16 שנה? כבר מזמן הגיע הזמן לעלות את הקצבה. 

יו"ר הקואליציה ח"כ דוד ביטן אמר בתגובה כי "ההסכם מהווה בשורה אמתית לנכים. מדובר בהישג שמעלה את קצבאות הנכות ומאפשר לציבור הנכים לשוב להתפרנס בכבוד מבלי לאבד את קצבת הנכות. נדבך חשוב נוסף הוא שהוספנו לתקציב הכולל תוספת של 150 מיליון שקלים לילדים נכים. אין חשוב וצודק יותר מההסכם הזה שהגענו אליו, ובערבו של יום הכיפורים הדבר מקבל משנה תוקף כאשר אוכלוסייה שכל כך זקוקה לסיוע תקבל אותו לאחר יותר מ-15 שנים".
 

עיקרי ההסכם:

- החל מחודש ינואר 2018 ועד חודש ינואר 2021 תוגדל קצבת הנכות בסכומים של 700 עד 1,800 שקלים בחודש

- הנכים הקשים ביותר, הזקוקים להשגחה צמודה והזכאים לקצבת השירותים המיוחדים, יזכו לקצבה בסך 4,500 שקלים בחודש

- נכים חסרי יכולת השתכרות ומעל 80% נכות רפואית יקבלו כ-4,050 שקלים בחודש

- נכים חסרי יכולת השתכרות עם 50% עד 79% נכות רפואית יקבלו כ-4,000 שקלים בחודש

- נכים חסרי יכולת השתכרות עם 40% עד 49% נכות רפואית יקבלו כ-3,800 שקלים בחודש

- נכים בעלי 60%-74% יכולת השתכרות יקבלו בין 2,100 ל-2,400 שקלים בחודש

- קצבת הנכות תוצמד לשכר הממוצע במשק

- הסכום שעד אליו ניתן להשתכר ולשמור על מלוא סכום הקצבה יועלה מ-2,800 שקלים היום עד ל-4,300 שקלים בשתי פעימות עד חודש ינואר 2019

- 150 מיליון שקלים יתווספו לתקציב לטובת הגדלת קצבאות הנכות לילדים

- 300 מיליון שקלים יתווספו לתקציב לשמירה על קצבאות הנכות גם בזקנה

- 75 מיליון שקלים יושקעו בעידוד תעסוקת נכים

יואב חסון,
0 תגובות